Fotografie: Simona Lawal-Solarin

Rozhovor Simona Lawal-Solarin

V dnešní době se jóga těší stále větší a větší oblibě. Je těžké se ji naučit? A je to ještě pořád výhradně ženský sport? Na tyto i další otázky odpovídá lektorka jógy - Simona Lawal Solarin

Když se řekne jóga, tak si asi většina lidí představí zejména zmagořené chlapy, totálně žijící asketickým životem a meditací, nebo ženské, které vrtochami neví, co by dělaly jiného. Setkáváš se s tímto povrchním přístupem často?

Díky bohu, už ne tak často. Jóga má svou dlouholetou tradici dávno zakořeněnou v dobách středověké Indie, odkud pronikla do celého světa a zřejmě nemůže byt nějakou fantasmagorií, když ovlivnila takovou spoustu chytrých a talentovaných lidí.

O čem vlastně jóga je? Mohou ji cvičit všichni bez ohledu na věk a pohlaví?

Jóga je velmi přirozená pohybová aktivita, kdy je tělo ve spojení s duší a naopak. Vnímáte jen sami sebe a necháváte myšlenky či okolní vjemy volně plynout.

Jóga má svá pravidla, filosofii, teorii, terminologii, atd. Např. Čakry jsou psychická centra (víry v těle). Každá čakra má svůj grafický symbol, který se nazývá Jantra. Kromě toho existuje určitý systém zvuků, které se nazývají Mantry.

Jejich hlasové vyjádření působí, díky vzniku rezonančních bioenergetických vibrací, na rozvíjení čaker. Jantry a mantry mají schopnost probudit v člověku duševní energii, přivést ji do odpovídající čakry a tím zároveň zvednout úroveň jeho duchovního vědomí. Asany jsou pozice či polohy, Sanskrt je vlastni jazyk jógy, ve kterém jsou nazvány např. všechny asany.

Jógu může cvičit úplně každý. Může si totiž vybrat z pestré škály druhů jógy – např. jóga Nidra je jóga pouze relaxační, v józe Bhakti se zpívají mantry (chanting), Yin jóga je jóga restorativní (rehabilitační), Jnana jóga je meditační, či jen dechová (procvičování dýchání čili pranayamy). Moderní-komerční svět většinou chápe jógu jako „fyzické cvičení“ a v této sekci je také spousta na výběr – vinyasa/ashtan­ga/power jóga atd.

Všichni se vlastně stáváme jogíny hned, jak se narodíme. Stačí se podívat na miminka a jejich flexibilní polohy, na děti usínající ve směšných pózách. Některé asany (polohy) se tak dokonce i nazývají – např. „poloha dítěte (balasana)“ či poloha „šťastné dítě (ananda balasana)“. Vše vychází z přírody a přirozenosti.

Jóga klade velký důraz na dýchání. „Jógový dech“ nazývaný „Ujjayi“ např. podporuje zahřátí těla zevnitř a detoxikaci organismu. Dá se jednoduše vysvětlit i naučit.

Yogou může být i životní styl, ať už se týká zásad :

  • etiky (yamas)- nelžeme, nekrademe, neubližujeme atd.
  • pozitivního chovaní (nyamas) – jsme vděční za to, co máme atd.
  • stravování (vegetariánství).

Jóga není náboženství, nenakazuje nikomu se modlit k určitému bohu, i když některé druhy jógy svá specifická božstva mají (jako buddhismus). Je v podstatě založená na velice milé myšlence rozvíjející, podporující a vyznávající respekt k druhým lidem (či k čemukoli živému) a přírodě. Nezaobírá se minulostí, budoucností, ale přítomností – daným momentem.

Co tě vlastně přivedlo k dráze profesionální instruktorky a cvičitelky jógy?

Byla to cesta dlouhá a stále je. Jsem instruktorka jógy, ale i já sama se stále vzdělávám a učím. Za své prvopočátky jógy zřejmě vděčím svému životu v Londýně a Hong Kongu, kde jsem se s jógou poprvé seznámila. Nejdříve jsem samozřejmě chodila na lekce, později jsem si udělala certifikace. Jóga mě bavila. K instruktorství mě přivedl jak můj koníček – sport, tak potřeba předávat něco pozitivního druhým.

Pracovala jsi a získávala zkušenosti po celém světě, mimo jiné i v Hong Kongu. Jaký je tam život a jak se ti tam předcvičovalo?

Hong Kong pro mě vždy zůstane srdeční záležitostí. Život v něm a město samo buď milujete, nebo nesnášíte. V Hong Kongu žije 90% Číňanů, ostatní jsou „expati“, lidé z celého světa. Velkou „menšinou“ jsou Filipínky, které pracují v rodinách jako pomocnice v domácnosti, což je tam naprosto normální. Hong Kong je praktické místo k životu. Město nikdy nespí, otevřeno bývá do noci, 24-hodinové obchody jsou všude za rohem.

Učilo se mi tam velice dobře. To, co se teď učí v Čechách, jsem učila před deseti lety v Hong Kongu …smích…. Jsme prostě deset let „za opicemi“. S Číňany se mi spolupracovalo výborně, i když často sotva rozuměli anglicky …smích…. Začátky jsou všude stejně těžké, než si zvyknete, jak vše funguje. Když bude možnost, tak se do Hong Kongu vrátím.

Jaký typ jógy máš nejraději a proč?

Klasické „pravé józe“, která je založena na „Yoga Sutras of Pantanjali“ a dalších starověkých textech, se podobá Hatha jóga (komerční název). Mám ráda Hatha jógu, protože je velice jemná a šetrná, doslova lázeň pro tělo i duši. Asany se dělají plynule, pomalu, soustředěně s důrazem na dýchání. Když jsem unavená, načerpám energii tímto druhem jógy.

Naopak když se cítím nabitá, Vinyasa Flow nebo Ashtanga jóga jsou též mé oblíbené. Vinyasa Flow se cvičí plynule, ve svižnějším tempu se mění asany i dýchání, které řídí veškerý pohyb. Je to moc příjemný a krásný styl, při kterém se člověk posílí, protáhne a trochu i zapotí. Je to taková meditace v pohybu.

Tento styl mám nejraději, a také ho nejvíce vyučuji. Jóga obecně má spousty benefitů zejména pro profesionální tanečníky, proto v září 2013 v Praze otevírám kurzy přímo pro ně, nazvané “Yoga 4 Dancers”. Vinyasa je vhodná i pro ty, kteří rádi tančí, ale nemusí být profesionály.

Mám ráda také Power jógu. Jde o komerční název. Vychází ze stejných principů, ovšem asany se drží déle, tudíž slovo „power“ je zde na místě. Je to jóga silová, cvičí se svižně. Lekce trvá pouze 60 minut. Je vetšinou téměř bez relaxace (savasany) či meditace, což je velká škoda, protože to je na celé lekci úplně to nejdůležitější.

Kromě jógy se věnuješ jako cvičitelka i dalším disciplínám jako je tanec, aerobik, posilování … jak to zvládáš?

Nějak to zvládám. Poslední roky se snažím soustředit na tanec a jógu a lekce s tím spojené. Ne vždycky mám ten luxus učit to, co chci, poněvadž se instruktorstvím ži­vím.

V Čechách je práce instruktora brána jaksi jako „koníčková doplňková práce“. Nevím proč. Je to práce náročná časově, fyzicky i psychicky. Kupodivu dlouhé hodiny trávím také administrativou – přípravou kurzu či psaním různých studií, emailů, fcb atd.

Dá se říci, že tě živí tvůj koníček?

Ano, přesně tak. Našla jsem něco, co mě baví a tím se také snažím živit.

V tvém životopise mě zaujala položka Iceskating Institute Asia, co si pod tím mám představit? Že jsi se učila, jak učit lidi bruslit na ledě?

Ne, ne. Vždycky jsem chtěla dělat krasobruslení. Splnila jsem si svůj sen až v dospělosti, kdy jsem v Hong Kongu trénovala s bývalou profesionální krasobruslařkou Lindou Dean. V Hong Kongu jsou podmínky pro takovéto „hobby sporty“ naprosto geniální. V Čechách nebo v Británii naprosto neschůdné. Bohužel.

Co ti dává jóga, čím tě nabíjí, naplňuje? Je nutné spojit s jógou veškeré své životní aktivity, celý životní styl, stravu? Nebo může člověk prožívat radost z jógy a naučit se ji vnímat i bez toho, aby se zásadně musel změnit?

Jóga pročistí duši i tělo a podporuje práci na sobě samém. Pomáhá mi v životě udržovat rovnováhu. Unikám díky ní do svého vlastního světa. Ano, jóga může být velmi komplexní, co se týče všeho, co si lidé myslí, že musí dodržovat.

Pokud chceme praktikovat jógu, není nutné měnit od základů náš život. Díky józe můžeme postupně přehodnotit své priority, chováni a návyky, ale samotná jóga to nenařizuje. Podporuje vyrovnanost a víru v sebe sama, čímž se liší od náboženství. Poskytuje nám spoustu radostí, která z nás pak přechází i na okolí.

Nic nelze změnit ze dne na den, vše má svůj čas a stát se jogínem je dlouhá cesta. Pro ukázku jeden příklad: Vnímaní jógy není podmíněno tím, že jsem, či nejsem vegetarián. Když si dáte maso k obědu a za pár hodin budete praktikovat (fyzickou) jógu, zjistíte, že se vám velice „těžce cvičí“.

Pak, když proniknete více do hloubky a začněte se zajímat o filozofii, napadne vás přemýšlet o zabíjení zvířat… Při představě zabití kuřete vlastníma rukama, si myslím, že většina z nás si radši nakrájí mrkev a uvaří čočku….

Máš nějaké profesní sny, co bys chtěla v předcvičování dokázat, zažít?

Chtěla bych se v budoucnu soustředit na výuku profesionálních tanečníků, pracovat pro taneční organizace. Je to práce velice náročná a vyžaduje velkou expertízu. Proto jsem právě přes více než jeden rok (2012 – 2013) studovala a pracovala v Londýně. Tam jsem zdárně dokončila dvě mezinárodní certifikace a jedna z nich, “Embodied Dancer”, se specializuje přímo pro tanečníky.

Co podnikáš ve volném čase, když nějaký máš?

Vystudovala jsem ekonomii a dodnes dělám externě Sales & Marketing v hotelovém průmyslu (brožury, letáky pro jeden moc pěkný hotel blízko Pražské ZOO – http://www.castleresidence.cz/en/home). Přijďte na oběd, dobře tam vaří! Také někdy tlůmočím a překládám. Ráda píšu – cestopisy a jiné veselé příhody. Věnuji se sportům, tanci, hudbě, kultuře a cestování. Miluji sluníčko, moře a smích. Pořádám každoročně jóga zájezdy v Egyptě, na které zvu všechny včetně úplných začátečníků. Právě tam – pryč od každodenní reality – je úplně nejlepší se s jógou seznámit!

Na lekcích určitě zažíváš různé příhody…

Mám tolik vtipných příhod, že bych o tom snad měla vydat knihu.

Často se usmívám při myšlenkách na lekce v Číně, kde jsem asi po půl roce zjistila, že se mí drazí cvičenci nesmějí mým roztomilým vtípkům, ale tomu, že se směji já sama, a tak to prostě napodobovali jako ostatní pohyby – včetně drbání na nose nebo povytáhnutí nohavice. Číňané jsou geniální v kopírování!

Mám opravdu zásobu vtipných historek… Ten, kdo se mnou vyjede na týdenní jógu, se rozhodně nudit nebude! Máte možnost si rezervovat místo do 31.8. 2013, listopadový zájezd od 3.- 10. 11. 2013 je již v nabídce.

V józe je velké množství různých poloh, jaké polohy bys doporučila praktikovat, zejména začátečníkům?

Doporučila bych všechny asany (pozice) v základních verzích. „Vydržet“ v pozicích je někdy náročné a zdá se být nemožné. Právě ty, které nám nejdou, je zapotřebí dělat. Po čase se taková asana stane téměř odpočinkovou. To vše díky soustředění mysli i těla a jejich vzájemnému propojení.

Kolikrát jsem byla v asane, kterou „nesnáším“ a která mi způsobuje různé fyzické a psychické pocity od třesení svalů až po litování sama sebe: „Jaký jsem chudák, a proč tohle vlastně dělám, když teď tak strašně trpím?“ Po relaxaci jsem vděčná a pyšná sama na sebe, že jsem si těmito pocity prošla, a pak se tomu směji.

Bez profesionálního dozoru a vedení se jóga asi cvičit nedá, pokud se jí někdo chce naučit správně, že?

Nedoporučila bych to nikomu, ani sobě (v pokročilých asanách). Až když dobře znáte asany a všechny další věci s tím spojené (dýcháni, jak zapojit bhandy – brány energie, jak správně dělat pozdravy slunce atd.) a máte základy „technicky zmáknuté“, potom je určitě důležitá vlastní praxe.

Kde je tvé nejoblíbenější místo ke cvičení?

Moře, sluníčko, vánek ve vlasech a teplo – Egypt! Plus prima lidi kolem mě. Ovšem i takové příjemné, útulné (taneční) studio není vůbec k zahození.

Máš na svých lekcích i muže? A chodí na tvé hodiny muži opravdu cvičit, nebo okukovat tebe a další dámy?

Ano, chodí i muži – haleluuuja!, ale bohužel jsou v Čechách naprostou „menšinou“. Trochu se to zlepšuje, ale oproti zahraničí, kde jsou lekce nacpané muži a představitelky něžného pohlaví jsou vymřelými jedinci, se to rozhodně nedá srovnat.

To, jestli na mé lekce chodí muži okukovat mě, či jiné sličné cvičenky, nemůžu ani já, ani nikdo jiný s určitostí říct. V realitě na okukování není moc času ani prostoru, protože každý „má co dělat sám se sebou“.

Spousta lidí (jak žen, tak mužů) mají jógu (chození do oblíbeného studia, či na oblíbeného lektora) jako část svých společenských aktivit. A proč taky ne? Je to místo, kde poznáte nové lidi a přitom si protáhnete tělo, uvolníte duši a cítíte se skvěle.

Pokud by se někdo chtěl dozvědět o józe více, zkusit mé lekce, zeptat se na další informací ohledně zájezdů s jógou nebo něčemu nerozuměl, velice ráda mu odepíšu.

simisolarin@yahoo.co.uk

Autor: JU Magazín