Fotografie: Jana Kratochvílová

Placement test – jak na to?

Ekonomická fakulta změnila před třemi lety akreditaci u svých oborů, a proto vznikly celkem zásadní změny u některých předmětů. Jedním z nich je angličtina.

Studijní plán Obchodního podnikání podmiňuje dva povinné jazyky. Dříve si mohli studenti vybrat jeden „hlavní“ jazyk a většinou to byl ten, ze kterého maturovali, případně v něm byli lepší, takže většinou to byla angličtina nebo němčina. Jako druhý jazyk si mohli vybrat opět angličtinu, němčinu nebo ruštinu. Výuka každého jazyka trvala tři semestry. Poslední semestr jazyka se ukončil prezentací na vybrané téma bez rodilého mluvčího.

Nová koncepce spočívá v tom, že nyní mají všichni studenti povinně angličtinu, která je na dva semestry a zakončuje se tak zvaným Placement testem, který teď mnohým studentům dělá problém, protože neví, co od něj očekávat. Zároveň na AJ2 navazuje předmět se zkratkou AJP. Prezentace v anglickém jazyce je předmět v zimním semestru třetího ročníku. Letos se vyučoval poprvé. V rámci něj musíte napsat abstrakt ke své bakalářské práci v anglickém jazyce a poté to odprezentovat před rodilým mluvčím. Abych vás trochu uklidnila, mám tu připravených několik rad, které by vám mohly pomoci při překonání „ájiny na ekonomce“. Protože je škoda ukončit studium kvůli neekonomickému předmětu, že?

1. Jazykovka

Angličtina se dá naučit, když se tomu věnujete opravdu intenzivně. Celý zimní semestr každé úterý večer jsem strávila hodinu a půl v jazykové škole. Ceny kurzů na půl roku se pohybují na podobné hladině téměř u všech budějovických jazykovek, takže počítejte s cenou cca 2 990,– + samozřejmě nějaká učebnice. Přijde vám, že je to moc peněz? Tak se zamyslete nad tím, kolik měsíčně utratíte za alkohol a cigarety, oblečení a kosmetiku. Vaše studium již něco stálo, a proto je vhodné trochu zainvestovat, než prodlužovat nebo hůř – ukončit studium.

2. Filmy, seriály a písničky

Součástí Placement testu je i poslech. Vlastně celá polovina vašeho výsledku záleží na tom, jestli na to máte vycvičený sluch. Opravdu vám nepomůže nic jiného, než sledovat filmy a seriály v originále (popř. s titulky, nejlépe s anglickými). Buďte pozorní na to, co říkají a co to asi znamená. Máte novou oblíbenou písničku? Je milé, že se vám líbí rytmus, zvuk kytary a jiných hudebních nástrojů, ale souhlasíte vůbec s textem? Zkuste si sami přeložit text, ať víte, co se vám vlastně líbí.

3. Gramatika

Gramatiku se musíte nadrtit, pochopit ji a hlavně ji umět používat. První část testu se jmenuje „Use of English“. Zde budete do vět doplňovat vhodná slova, aby se hodila do kontextu. Slova vybíráte z poskytnuté nabídky.

Man: Do you know Maria?

Woman: Yes, I met her a couple of months ________ .

A. ago

B. past

C. away

D. since

Man: Do you ever go to the theatre?

Woman: Not very often. _______ about you?

A. Who

B. Why

C. What

D. Where

4. Murphy

Asi většina lidí, kteří se učí angličtinu, zná knihu s názvem: English Grammar in Use od Raymonda Murphyho. Je to skvělá učebnice, kde na jedné straně je vysvětlena gramatika, a na straně druhé jsou cvičení na procvičení. Pokud si jí nechcete kupovat a nevadí vám číst texty z počítače, tak se dá sehnat v pdfku.

alt Učebnice

5. Testy

Pokud chcete být připraveni, můžete si zakoupit Placement test na doma. Stojí 150 Kč a stačí pouze kontaktovat Britské centrum a poslat jim peníze na jejich účet. Obratem obdržíte přihlašovací údaje a pokyny k přihlášení. Když tento test absolvujete doma, tak vám ho ve škole neuznají, ale můžete si veškerá neznámá slovíčka zapisovat a na konci rovnou uvidíte, jak na tom s angličtinou doopravdy jste.

Odkaz na Britské centrum: http://www.britskecentrum.cz/

6. Slovní zásoba

Učebnice Pet Results opravdu nestačí ke zvládnutí tohoto testu, protože neobsahuje tolik slovní zásoby. Podle mého názoru je v této učebnici málo jak slovíček, tak i gramatiky a textů na překlad. Pokud jste si vybrali dobrého učitele, tak neučí pouze podle této učebnice, ale poskytuje vám mnoho dalších materiálů,, odkud se můžete učit nová slovíčka, fráze a frázová slovesa.

7. Programy

Existují i počítačové programy, kde můžete trénovat poslech a slovíčka. Já používala World manager. Neustálým opakováním vás donutí se naučit slovíčka na různá témata – zvířata, zelenina, ovoce a mnoho dalších. Věřím, že pokud budete chtít, tak najdete i program, který se dá stáhnout free a nebo minimálně demo.

Jak vlastně funguje hodnocení Placement testu?

Počet cvičení je u poslechu variabilní. K jednomu poslechu můžete mít i dvě otázky. Pokud jsou vaše odpovědi správné, tak vás test posunuje o další úrovně výš a výš (A1, A2, B1, B2 a tak dál). Pokud odpovíte špatně, tak zůstanete na stejné úrovni, popř. můžete se posunout o úroveň níž.

alt Výsledky

Vyhodnocují se dvě části a to gramatická část a poslech. Na požadovanou úroveň B1 potřebujete mít celkem 41 bodů. To znamená, že celkem musíte mít minimálně 82 (tento počet se pak dělí dvěmi) a je jedno, jestli budete mít z gramatiky 60 a z poslechu 22. Záleží na konečném počtu. V gramatické části je dvacet cvičení na doplnění slova z nabízeného výběru. V 21. cvičení je povídání, kde musíte doplnit slova sami bez nápovědy. Poté následuje cca 13 cvičení na poslech. Každý poslech si můžete pustit pouze dvakrát. Výsledky se dozvíte ihned. Doufám, že tyto rady vám alespoň trochu pomohly a přeji hodně štěstí – good luck!

Autor: JU Magazín