Fotografie: Per Hemström

„Psaní jednotlivce je složité a dosti nudné,“ říkají Erik Axl Sund.

Léto máme v plném proudu, a tak není od věci občas se zchladit nějakou tou severskou krimi. Jedna z nich nás čeká v srpnu, kdy má v Knižním klubu vyjít poslední část příběhu o Vraní dívce pod názvem Pýthiiny rady. Švédští autoři, kteří píší pod pseudonymem Erik Axl Sund – ve skutečnosti umělec v hudbě i umění Håkan Axlander Sundquist a producent Håkanovy elektropunkové skupiny I love you baby! Jerker Eriksson – momentálně pracují na dalších knihách, tentokrát v sérii Melancholie. I těch bychom se měli dočkat prostřednictvím Knižního klubu, a to nejspíše již v červnu příštího roku pod názvem Skleněná těla. Následovat bude druhý díl v říjnu a v březnu roku 2017 vyvrcholení celé série. Co všechno ale na sebe autoři prozradili?

Jak se právě máte? Co plánujete na léto? Dovolenou nebo práci?

Nejspíš oboje. Právě dokončujeme pátý román, který by měl ve Švédsku vyjít na jaře, a pak nás snad čeká nějaká ta dovolená. Chystám se ji trávit na jihu Švédska (pozn. aut. Jerker) a Håkan nejspíš zůstane v letním sídle nedaleko Stockholmu.

V srpnu u nás vyjde třetí část příběhu o Vraní dívce. Proč jste si vybrali zrovna takové morbidní téma?

Bylo to přirozené psát o tématech/věcech, které se nás přímo dotýkají. Zamýšleli jsme napsat něco zábavného a zároveň pro nás důležitého. A krimi je tím nejlepším žánrem proto, jak to vyjádřit. Ke vzniku příběhu jsme využívali zkušenosti přátel, rodiny, ale i nás samotných. Tím jsme se stále více nořili do špatné problematiky, která vytvořila temnější příběh. Ale není to ničí vina.

Nebylo by snazší napsat něco veselejšího?

Nevíme. Nic takového nebylo předtím v plánu. Svět je zlé místo a my tuto skutečnost chtěli všem předat. Jiní autoři jsou prostě schopnější v psaní zábavnější literatury.

Jak často píšete? Denně? A hádáte se společně u toho?

Píšeme každý den, a to od devíti večer do čtyř hodin do rána. Výhodou pro nás je, že máme vlastní uměleckou galerii, která je zároveň i naší kanceláří. Úspěch našich románů nám dal příležitost být spisovateli na plný úvazek. Samozřejmě se stává, že čas od času se na něčem neshodneme. Třeba nedávno jsme se pěkně poštěkali (smích). V minulosti se to ale někdy zvrhlo až do pěstního souboje.

Kdo z vás přišel na nápad s psaním ve dvou?

Nejspíš to napadlo oba naráz. Společně tak tvoříme určitou kostru příběhu, které se ne vždycky držíme, neboť nás baví vymýšlet si. Navíc je vtipné, když jeden zabije některou z postav, kterou si ten druhý zrovna oblíbil (smích).

Jaký je rozdíl mezi psaním jednotlivce a psaním ve dvou?

Psaní jednotlivce je složité a dosti nudné. S nikým se nemusíte dohadovat, ale taky s nikým neoslavujete dobrou recenzi na vaši knihu. Jednou z největších výhod psaní ve dvou je přístup ke dvěma mozkovým závitům (smích). A mimochodem, ve Švédsku je docela běžné psát ve dvou, zejména mezi spisovateli krimi.

Momentálně píšete novou třídílnou sérii „Melancholie“. Prozraďte nám něco o ní. Dočkáme se tam někoho podobného, jako byla Victoria Bergmann?

Nová série se odehrává ve fiktivním Stockholmu, jako to bylo i u Vraní dívky. Objeví se tam nové postavy, ale také některé ty staré, jež čtenáři moc dobře znají. A co se stalo s Victorií, to je tajemstvím, o kterém víme jen my.

Byli jste již v České republice. Co se vám tu líbilo?

Líbilo se nám tady. Praha a Brno vypadají na příjemná města. Bohužel jsme ale neměli moc času se porozhlédnout jako turisti. Množství rozhovorů a cestování z místa na místo nám to neumožnili. Rádi se ale brzy vrátíme a napravíme to.

Neplánujete zasadit nějaký příběh právě sem?

Zatím ne, ale jak už jsme napsali předtím, zvládáme se navzájem překvapovat. Takže teď jste možná zasadil někomu z nás pěkného brouka do hlavy (smích).

Máte ještě vůbec čas na čtení současné literatury? Oblíbili jste si některého z českých autorů?

V dnešní době už moc nečteme. Pokud ano, tak především literaturu faktu o některých výzkumech, které se pak do našich knih promítají, a také množství psychologických knih a knih z oblasti forenzních věd. Mezi českými spisovateli samozřejmě u nás vévodí Franz Kafka.

Poslední otázka se vztahuje k Håkanově skupině I love you baby! Jak jste se dali dohromady? Neplánujete vyjet na turné?

I Love you baby! je v současnosti bohužel u ledu. Psaní nám bere mnoho času a taky máme své rodiny. Ale nikdo neví, co nám budoucnost nakonec ještě přinese.

Autorům mockrát děkuji nejen za příjemný rozhovor, ale i za jejich skvělé knihy! Rozhovor vznikl ve spolupráci s knižním nakladatelstvím Knižní klub.

Autor: JU Magazín