Fotografie: tpsdave

Chyť mě, když to dokážeš

Spálíte až 400 kcal, zbavíte se stresu, podpoříte metabolismus a detoxikaci organismu, okysličíte krev a samozřejmě posílíte a zformujete postavu. To vše za 30 minut zcela zdarma. Výmysl nebo reklamní tah fitnesscentra? Ne. Je to běh.

Nejste vázáni permanentkou do fitka ani kapesným. Prostě se seberete a běžíte. Jediná věc, do které se vyplatí investovat, jsou kvalitní běžecké boty, které by měly tlumit nárazy při běhu po tvrdém povrchu. A pak už potřebujete jen příznivé počasí a zpočátku taky pořádnou dávku trpělivosti se svou vlastní osobou. Zvlášť pokud nesportujete pravidelně.

5 minut v kuse? To nedám

Začátky bývají těžké a u běhání to platí dvojnásob. Pro mě byl kdysi nadlidský výkon udržet se v pohybu déle než 4 minuty. Záhy mě postihlo pověstné píchání v boku, sípavý dech a nohy se mnou odmítaly dále spolupracovat. Hodně potenciálních běžců přesně v tomto bodě končí. A to je chyba.

Proč začínat úplně sám? Dva začínající běžci se mohou navzájem motivovat, a když člověk není sám, čas rychleji utíká. A to se při běhu celkem hodí. Dobrým ukazatelem je, zda si zvládnete povídat. Pokud dech stávkuje, pak je načase zpomalit nebo přejít do svižné chůze.

„Při běhu ztratíme až 400 kcal“

Kombinovat běh s chůzí je ta nejlepší rada pro začátečníky. Začínejte na čase 5 minut běh, 5 minut chůze a postupně eliminujte chůzi. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Spalovač kalorií

Běh jako spalovač energie nad ostatními pohybovými aktivitami vede. Půl hodinka posilování stojí naše tělo asi 100 kcal, plavání 190 kcal jízda na kole 250 kcal.

Při běhu ztratíme až 400 kcal, což je zhruba ekvivalent průměrného oběda z menzy nebo 80 g čokolády.

Ale pozor! Pokud nasadíte na začátku konkrétního tréninku příliš rychlé tempo, rychle spálíte všechen krevní cukr, budete se cítit vyčerpaní a brzy dojdou síly. Zrychlení nechejte až na konec, tím podpoříte uvolňování endorfinů a místo únavy se dostaví pocity štěstí.

Protáhněte se

Protažení po výkonu byste neměli nikdy vynechávat, aby tělo zůstalo pružné, nezkracovaly se svaly a odplavila se kyselina mléčná, která druhý den po výkonu způsobuje bolest. Je dobré se po běhu takzvaně „vychodit“ – pár minut se procházet a zhluboka dýchat.

Pokud jde o denní dobu, nejlepší čas na běh je ráno nebo v dopoledních hodinách. Tehdy máte nejvíce energie, jste odpočatí a tělo se sportem správně nastartuje do nového dne a vy se pak budete cítit lépe.

„Nejlepší svačinka je ovoce“

Doběhnout byste měli nejpozději tři hodiny před tím, než ulehnete do postele. Běh za tmy má sice něco do sebe, ale tělo potřebuje určitou dobu na zklidnění. Pokud půjdete běhat před spaním, pravděpodobně nebudete moci usnout a spánek nebude kvalitní.

Najíst se nebo nenajíst se?

Pokud sníte vydatnější oběd a pak si půjdete zaběhat, nepůjde vám to zrovna nejlépe. Zcela jistě se dostaví píchání v boku, protože trávicí trakt je značně zatížen a vy ho tím „rušíte“. Proto ani jedna činnost nedopadne nejlépe. Dvě hodiny po hlavním jídle byste měli zůstat v klidu, ale malá svačina před tréninkem má povzbuzující účinek.

Nejrychleji se tráví ovoce. Obsahuje snadno se odbourávající fruktózu, která poslouží jako palivo, takže před fyzickou zátěží je ovoce ideální lehkou svačinou.

Osobní trenér v telefonu

Dnešní doba chytrých telefonů a ještě chytřejších aplikací nám leccos usnadní. Já používám neplacenou verzi Endomondo Sports Tracker. Do profilu zadáte svoje údaje – pohlaví, věk, výšku a váhu pro měření spálených kalorií na míru.

Telefon přes GPS sleduje, kudy a jakou rychlostí se pohybujete, takže je možnost zpětného pohledu na výkon. Můžete si také zvolit cíle cvičení – určitý čas nebo vzdálenost, nebo využít funkci „překonej přítele“ a poměřit své síly s kamarády.

Pojďte do toho

Podtrženo sečteno, běh má spoustu nesporných výhod a nepochybuji o tom, že vás začne bavit. Zrovna začíná pro rekreační běžce sezóna, venku je krásně. Kdy začít, když ne teď?

Autor: JU Magazín