Fotografie: Klára Červená

Venku je zima, mrholí. Vcházím do budovy muzea, která je stará přibližně 114 let. Jen co otevřu dveře, do nosu mě přímo praští příjemná květinová vůně. Přišlo jaro? Ale vůbec ne. Jihočeské muzeum pouze hostí výstavu orchidejí, sukulentů a masožravých rostlin.

Vstupuji do prvních dveří. Nejdříve upoutá mou pozornost velký plakát s obrázkem orchideje na stěně, který hlásá: „Jak orchideje přišly ke svému jménu?“ a v zápatí se píše, že český název pochází z řeckého pojmenování „orchis“, což znamená varle. Název je odvozen od tvaru podzemních hlíz vstavačů. To je překvapivé zjištění, že?

Následně se dozvídáme, že orchideje nerostou pouze v tropech, ale dokonce i volně u nás, přestože patří mezi celosvětově ohrožené druhy. Navíc se mezi sebou ochotně kříží. Věděli jste, že v jedné tobolce orchideje může být i milion semen? Nebo máte představu, co je to šálivý květ? Ne? To vše a mnohem více se na výstavě dozvíte.

Kolem jsou vidět i různé sukulenty. Největší pozornost ale upoutává pískomil tristamův a hadi v teráriích. Malé děti jsou z této fauny nadšené a zajímá je více než flóra.

V další místnosti jsou uspořádány orchideje, palmy a masožravky do různých zákoutí. Nachází se zde dokonce i jezírko s rybami. Výstava je po vizuální stránce uspořádána velmi zdařile. Chvílemi si opravdu budete připadat, že se nacházíte uprostřed pralesa.

Na výstavě najdete orchideje různých tvarů, barev i velikostí. Pokud si chcete ukrátit čekání na jaro, měli byste jí rozhodně navštívit.

Autor: JU Magazín