Fotografie: from pixabay by Counselling / edit Markéta Machová

Neobvyklá bižuterie pro začátečníky: Vlasové (a vousové) ozdoby

„Nikdy jsem nechápala, jak se mohly ženy, některými typy historických hřebenů vůbec česat. Pak mi došlo, že nejsou k česání. To se prostě zarazí do hlavy!“

Moje kamarádka kdysi prohlásila mé vlasy za autonomní stát. A obvykle si skutečně dělají, co chtějí nezávisle na zbytku těla. Především jsou ale naprosto nezkrotné, když to nejvíc potřebuji. A tak jsem se přestala zabývat zoufalou snahou vytvořit si na hlavě nějaký složitý účes. Raději do toho brabčího hnízda vrazím něco, co odvede vaši pozornost, od neposedných pramenů.

A proto se můžete dát směle do čtení dalšího dílu povídání o bižuterii, kterou si podivíni jako já plní své šperkovnice.

Malé velké oživení pro „culíčkáře“

Lehce extravagantní klasikou, která nikoho neurazí, jsou zajisté ozdobné pinetky, které se dnes dají sehnat s různými motivy od zvířat po vesmírná tělesa a květiny. Ostatně umělé květiny do vlasů také není problém sehnat nebo na koleni vyrobit z pinetky a nějaké té falešné orchideje od trhovců (a na pinetku můžete ostatně přilepit úplně cokoli, co vás napadne). V letních měsících si ale určitě alespoň jednou musí každá dívka vyzkoušet nošení živé květiny. Není nic hezčího než milá květinka s pěknou květinkou ve vlasech.

alt Pinetky nemůžou vyjít z módy, bobby pins se totiž dají zdobit, jak je vám libo.

Pokud nosíte často culík, určitě si nezapomeňte pořídit alespoň jednu gumičku s ozdobou. Jako děti jsme milovaly gumičky s přidělanými plastovými hvězdičkami a zvířátky, které nám pak koukaly u kořene ohonu. Dospělejší varianty vás potěší úplně stejně. Krom kovových ozdob můžete třeba na eBay sehnat gumičky s přilepenou mašlí. Jestli vám nošení a vázání mašle samotné dělá problém, je to elegantní řešení. Mašle nikdy nestárnou a hodí se jak pro oficiální, tak zcela neformální události.

Hřebínky

Pravděpodobně nejzajímavější novinkou jsou hřebínky do vlasů. Někdo je našel v šuplíku a náhle se objevily i v běžných obchodech. Obvykle jde o sadu dvou jednoduchých hřebínků s ozdobami, které pojí série řetízků. Můžete je buď umístit po stranách drdolu, nebo stáhnout culík ke straně a na druhou volnější upnout oba hřebínky blízko sebe. Záleží jen na vás, jak je budete nosit.

alt Hřebínky do vlasů nejsou jen záležitostí svateb. Nosit je můžete každý den.

Hřebínky se vyrábí i v jednom kuse a takové vypadají nejlépe připevněné do složitých drdolů. Krásné nejen pro nevěsty! Drží vždy perfektně, výběr je opět z různých druhů a koupit se dají v Kik, Claire´s, I am, ale i jinde. A pokud vám hřebínky příliš neinponují, vždycky můžete místo klasických jehlic umotat drdol na barevných pastelkách. Je to sice starý trik, ale pořád zabírá.

Čelenky, řetízky a diadémy

Časy „zubatic“ a úzkých hladkých proužků jsou v čelenkové módě zase na chvíli pryč na úkor návratu hippies. Jednou za čas to prostě přijde a náhle si můžete koupit spoustu typů klasických čelenek na gumičku zdobených kamínky, které jen navlečete na hlavu. Když se vám to povede, nemusíte zrovna nutně ani vypadat jako ze sedmdesátých s „houbou“ na temeni. A některé čelenky se vyrábí i v krátké variantě, která se jen zavěšuje za bohatý drdol.

Jestli vám uhranula móda z východu, pak uvítáte širokou nabídku řetízkových čelenek a vlasových ozdob, které jen „položíte na kštici“. Ale já nemám vlasy, nýbrž samosprávu, takže jsem nic podobného zatím nezkoušela. Nevěřím, že by se to bez zajištění nejméně pěti pinetkami udrželo jen pár minut. Ale lákadlo je to velké. Podobně jako diadémy a korunky, u kterých ale radím velkou opatrnost při výběru.

alt Haidbands, hair crowns nebo hair chains v orientálním stylu… Výběr je široký.

Zapomeňte na princeznovské korunky z tisící blyštivými kamínky! Ty se k nikomu nehodily už v době, kdy jsme vycházeli taneční a absolvovali náš maturitní ples. Pokud chcete zajímavější ozdobu, volte jemné kovové s méně kameny. Stačí se nechat inspirovat šperky elfů ze série Pána prstenů. Jednodušší varianty filmových replik budou na rozdíl od „zaručeně Swarowski“ kusů velice lichotivé.

A z masivnějších diadémů a čelenek můžeme vybrat třeba repliky z filmu The Great Gatsby nebo slavný diadém Roveny z Havraspáru. Vše seženete za relativně příznivé ceny na eBay. S nákupem v bižuteriích to u některých kousků může být trochu větší detektivka, ale kreativnější šperky už se začínají dostávat i do kamenných obchodů.

Pánské speciality

Že se dá vlasů dát cokoli, vám asi nemusím říkat. Zpěvačce Lady GaGa se do nich podařilo nainstalovat i telefon. Ale kromě spousty bláznivých ozdob do vlasů (trochu méně extravagantnějších než elektronika) se dnes můžete také chlubit s ozdobami do vousů! Zapomenout na pány, to by byl prostě hřích bižuterie.

alt Takzvané beard baubles nebo květinové bradky se hodí nejen na divoké vánoční večírky.

A právě proto se novým hitem šperků pro opačné pohlaví staly ozdoby do vousů. A frčí nejen „vánoční koule“. Do pěstěného plnovousu můžete s trochou odvahy nainstalovat i květiny! A pokud vám tohle nestačí, pěknou kozí bradu si vždycky můžete stáhnout po vikinském vzoru nějakým zajímavým kovovým kroužkem.

Když už hipster, tak pořádný!

Necháváte si narůst až odporně dlouhé vlasy, nebo už vypadáte jako Děda Mráz? Ať tak či tak, zhodnoťte své úsilí a přidejte na dort pořádnou třešničku. Jsou i lepší věci než jen „koblihové“ drdoly a pečlivé ulízané culíky, co můžete na své hlavě stvořit!

A pro vás ostatní už připravuji další díl, tentokráte plný neobvyklých prstenů, se kterými všem vytřete zrak (a to s trochou nešikovnosti dokonce doslova).

Autor: JU Magazín