Fotografie: Barbora Píchová

Za třetí: Silvestr v Evropě. Kde to nejvíc žije?

Silvestrovské oslavy se blíží a i s nimi i klasické trable, kde budeme Silvestr slavit, popřípadě s kým. Tenhle problém řešíme každý rok snad všichni. Ve dvou je Silvestr moc nuda, "s tvejma kámoškama nejdu, ty jsou blbý", "s klukama to nemá cenu, ty se hned vožerou", "naši nám chatu nepůjčí", "u nás doma to ale nejde", "no u nás taky ne"... Takže ve finále skončíte s partou lidí, kde znáte tak maximálně tři, z toho bavit se dá jen s jedním, a ještě ke všemu ve stejné hospodě, kde jste byli loni, předloni…

Pokud je pro vás Silvestr také tak logisticky náročný a nemůžete sehnat partu lidí a prostory, kde slavit, vyzkoušejte něco dobrodružnějšího. Není od věci navštívit své přátele v jiném českém městě nebo i evropské metropoli, po dlouhé době se tak sejít a uspořádat pořádnou silvestrovskou party. Jestli ale nemáte širokou síť kamarádů po celé Evropě, nezoufejte, kupte letenku a ubytování a vyrazte s pár dobrými přáteli na vlastní pěst. Oslavy můžete spojit s příjemným poznáváním daného místa, akorát to doporučuji spíše před Silvestrovským večerem.

A jestli si právě říkáte: „no, letenky teď určitě seženu“, tak se neděste, neboť letecké společnosti se stále ještě nenaučily počítat ani správně zveřejňovat ceny letenek, takže když budete situaci hlídat, natrefíte na nějakou takovouhle chybu nebo rovnou na last minute letenky. Nebo se do téměř všech níže zmíněných metropolí můžete pohodlně i ekonomicky dostat díky přímým spojům od Student Agency.

Pojďme se tedy podívat na evropská města, ve kterých to žije, na města, která na Silvestra rozhodně nespí a nudit by se v nich nikdo neměl. The Hangover může začít…

Začneme hezky u nás v Čechách. V Praze už asi pařil kde kdo, že jo, potvrdit to může deset z deseti Dánů. Přesto Prahu započítat musíme, protože to tady zkrátka žije. Prahu určitě všichni dobře znáte, a tak zde máte i svá oblíbená místa.

Ale už jste byli na party v Ostravě? A to rovnou ve Stodolní ulici? Jako jo, občas se to tam dost serve, ale i světoznámý průvodce Baedeker vyhlašuje Stodolní ulici jako jedno z nejvíce party míst Evropy. Tak si vemte pepřáky a hurá do Ostravy!

alt Vídeň

Blízko to máme do naší sousední metropole Vídně, kam můžete vyrazit i vlastním autem. Vídeň se možná tváří jako klidné habsburské velkoměsto, ale i Rakušané umí pěkně pařit. Rozhodně to bude žít na tržnici Naschmarkt, která se stala tradičním místem setkávání mladých i starých. Město si ještě na Silvestra připravilo jedno skvělé překvapení. Od 14 hodin až do 2 hodin v noci totiž nabídne silvestrovskou trasu, která se bude táhnout centrem města přes Radniční náměstí až do Prátru. Podél ní budou desítky podniků servírovat punč a kulinářské speciality. Navíc je pro všechny návštěvníky připraven Silvestrovský průvodce 2015/2016, kde se dočtete, kam rozhodně nezapomenout zajít.

Pokud se chystáte na svátky za lyžováním, určitě vyrazte do italského Livigna. Livigno je perfektním místo, sluníčko tady svítí snad neustále, jedná se o bezcelní zónu, takže po lyžování můžete běhat po nákupech a na Silvestra je to tady jedna velká italská party. Silvestr na horách je krásný zážitek – o to více, pokud jste v Itálii. Tady se spoustě alkoholu a různým tanečním kreacím opravdu nevyhnete.

Další italský večírek nabízí hlavní město Řím. Silvestrovské oslavy jsou v centru organizovány – Piazza del Popolo, Španělské náměstí, Benátské náměstí či Vatikán. Za nejpopulárnější silvestrovské místo se v Římě považuje bývalá dělnická čtvrť Trastevere.

Mnichov je celkem blízko a mají tady dobré pivo. A pak tu také mají Schwabing. Umělecká čtvrť se svým pověstným bohémským životem přitahuje především mladé. Při cestě sem je třeba vystoupit na stanici metra Münchner Freiheit a najít roh bulvárů Leopoldstraße a Hohenzollernstraße. V okolí je spousta německých pivnic, kde kromě piva dostanete skvělé bavorské speciality.

alt Hamburk – Reeperbahn

Když jsem byla poprvé v Hamburku a stála na té prokleté Reeperbahn, říkala jsem si, tady bych jednou chtěla slavit Silvestra. Reeperbahn je ulice v hamburské čtvrti Sankt Pauli, která se proslavila jako centrum nočního života. Nálada se dá popsat jako směs New Yorku, Amsterdamu a Londýna. Právě ve zdejších klubech v roce 1960 začínali svou kariéru The Beatles, které tady dodnes připomíná památník uprostřed ulice. Pokud vám tedy nevadí hluk, davy lidí, německé techno a disco a přílišné množství sexshopů, rozhodně sem vyrazte, protože to je místo, na které jen tak nezapomenete a jehož atmosféra se vám vybaví ještě několik let poté.

Nepříliš typickým cílem je slovinská Lublaň. Tato slovinská metropole sice patří k nejmenším hlavním městům Evropy, přesto je krásná a rozhodně stojí za návštěvu. Silvestra sem ale jezdí slavit spoustu lidí z celého světa. Útočištěm jim je zejména bohémská čtvrť zvaná AKC Metelkova mesto, což je bývalá kasárna z dob Rakouska-Uherska. AKC znamená autonomní kulturní centrum. Čtvrť neomylně poznáte podle graffiti na každé zdi. Epicentrum tvoří sedm budov, které jsou něco mezi kluby a squaty.

alt Berlin

Berlíně jakožto party městu asi také nikdo nemá pochyb. Každý, kdo tady byl a něco zažil, vám doporučí k party něco jiného, ale obecně všichni znají Tresor, Tacheles/Zapata nebo Maria am Ostbahnhof. Zapomenout v Berlíně nesmíte na profláknutou čtvrť Kreuzberg, čtvrť přistěhovalců a pankáčů. Mladí „Berlíňáci“ jsou ale úplně jiným druhem, než jsme zvyklí. V Berlíně většinou party začínají žít od půlnoci, takže není překvapením, že navonění Berlíňaci opouštějí své byty lehce po jedenácté večerní. Tak snad alespoň na toho Silvestra vyrazí dříve. A vy si alespoň můžete odpočinout po procházce po Berlíně a připravit se na pořádnou německou jízdu.

Pařím, Paříž, Paříme! Je pravda, že oslavy Silvestra v Paříži teď mohou většinu lidí spíše děsit než lákat, ale ne, neměli bychom mít strach! Takže kdo se nebojí, ať vyrazí. Paříž toho nabízí spoustu – Montmartre, Latinská čtvrť, Eifelovka, Champs Elyseés… V Paříži nemůžete vynechat nakupování, vyrazte tedy do Bercy Villag, nákupního střediska Quatre temps nebo obchodního centra Forum les Halles.

alt Londýn – Soho

Rozhodně nemůžeme opomenout Londýn. A když se řekne Londýn, každého asi napadne Soho. Tam už to ale dnes není tak trendy, a tak se rozhlédněte i dále, například ve čtvrti Shoreditch. Opravdový bzukot ovšem zažijete v Camden Town, kde to hýří stánky, obchůdky a venkovními restauracemi s jídly od Anglie až po Japonsko. V ulici Bricklane pak zažijete hippie atmosféru se spoustou hospod a sekáčů.

Amsterdam a Red Light District? To snad ani nemusím zmiňovat, to je přece každému jasné. Ale tato holandská metropole stojí na Silvestra opravdu za to, protože kde jinde uvidíte tolik omámených lidí, napadaných kol v „grachtech“ a nonstop otevřených coffeeshopů?

Dobrý silvestrovský výběr a vydařené oslavy!

Autor: JU Magazín