Fotografie: Markéta Machová

Smějme se s rektorem

Kdy skončí parkové úpravy v kampusu? A proč byla týden zavřená budova rektorátu? To a mnohem více jste se mohli dozvědět na tradiční večerní diskuzi „Ptejte se rektora“. Nebo spíše „Smějme se s rektorem“?

Původní dojem jakési formální tiskové konference překonalo skromné setkání v akademické knihovně během chvilky. Žádné oficiality, nuda ani novináři s tužtičkami se nekonali. Až na dva bloky a propisky v akci, jeden můj. Takže pokud obvykle nestíháte na rodinné a nutno říci velice veselé a otevřené sezení s rektorem proložené historkami přijít, přinášíme vám výtah toho, co se na naší univerzitě právě děje, a všeho, co se chystá.

Proč „smrdí filda“

V pondělí dorazil studentům překvapivý email s oznámením, že výuka na Filozofické fakultě se na celý týden ruší z důvodů technické závady. Tou byla prasklá hadička v klimatizační jednotce. Shodou okolností v patře nad rektorovnou. Tudíž i přes to, že zázemí budovy se všemi čipovými porty u věčně zamčených kanceláří připomíná panu rektorovi vězení, máte teď právě u něj dveře otevřené 24 hodin denně, neboť větrá vlhké stěny.

alt Filozofická fakulta

K tomu se také vztahuje stále nevyřešený problém zápachu v budově, hlavně pak v přízemí. Momentálně je díky havárii nejhorší situace právě v rektorovně, kde navlhl koberec. Fakulta jednoduše smrdí a nikdo neví proč. Ani odborníci z ČVUT neodhalili žádný jasný původ, jen správce budov pan Hromada zjistil, že intenzita roste s teplotou.

Filozofická fakulta je ostatně vysokými teplotami vyhlášená. Původně zde nebyla plánovaná klimatizace, nakonec se musela udělat na jižní, později i severní straně směrem do Branišovské ulice. Dalším plánem na snížení teploty v budově je instalace folií odrážejících infračervené světlo na vnější stěny. Náklady budou zhruba 60 000 korun.

Nejdřív se ale bude muset fakulta vysušit a zkontrolovat elektroinspektory, aby se v nejbližší době dočkala znovuotevření pro studenty. Jak se zdá, hadičky jsou naší univerzitě osudné. Zatímco na Filozofické fakultě to byla klimatizace, havárii v nové budově C Přírodovědecké fakulty způsobila prasklá hadička přívodu vody do laboratorního dřezu. Jak sám rektor řekl: „Jsme celý život rukojmí hadiček – nejdříve těch od záchodů, potom těch ve zdravotnických zařízeních.“

Parkové úpravy

A jak je to s pokračující novou výsadbou a chodníky? Jisté je, že nic nekončí. Začátkem července letošního roku začne další etapa, kdy se upraví prostor mezi knihovnou a Ekonomickou fakultou, respektive Menzou. A těšit se můžeme nejen na lepší cesty. Na kraji léta proběhne výběrové řízení na podzimní etapu dalších úprav. Probíhat bude od září do listopadu, a pokud se získají peníze, které bohužel chyběly na první etapu, přistaví se i další chybějící cestičky. Nutno říci, že architekt v prostoru mezi rektorátem a Bobíkem více cest plánoval a můžete si i všimnout, že místo na ně mezi záhony je.

alt Parkové úpravy kolem rektorátu jsou v plném proudu

Další zajímavostí, která ozdobí kampus, bude takzvané Havel´s place, u nás známé jako Havlova lavička, ale na rektorátu se plánovalo nejspíše vtipnější jméno. Jde o projekt architekta Bořka Šípka, nikdo nevěřil, že by se u nás mohl uskutečnit, ale stane se. Náklady na výstavbu by měli zaplatit sponzoři a Jihočeská univerzita bude jednou ze zatím mála institucí, která tuto drobnou poctu vybuduje. Těšit se na ni můžete již brzy. (První instalovanou Havlovu lavičku si můžete prohlédnout ZDE.)

Placky na dračku

V nedávné době začal také prodej univerzitních propagačních předmětů. Konečně můžeme reprezentovat naši školu už na první pohled, aniž bychom museli cokoli říkat. Jakoukoli roztomilou drobnost s logem školy si můžete vyzvednout v daných časech v šatně Akademické knihovny a šatnářky se skutečně nezastaví. Za první čtyři dny prodeje jste si došli pro věci za 17 000 korun. Nejvíce na odbyt jdou drobnosti jako placky a propisky, koupit si můžete ale třeba i reflexní pásku a blok – každé do 20 korun. (Ceník a otvírací dobu prodejny v šatně najdete ZDE.)

Pokud vám chybí propagační předměty přímo vaší fakulty, obraťte se na děkana. Pro všechny fakulty je připravený nový jednotný vizuální styl i pro propagační předměty a rektor říká, že je to pouze na dané fakultě, zda a které nechá vyrobit. Sama univerzita na přání všechny návrhy fakultám předá spolu s adresou výrobce. Stačí objednat. Přírodovědecká fakulta už nabízí například oficiální placky a klíčenky (více ZDE).

alt Propagační předměty k prohlédnutí v Akademické knihovně

S tím je spojená i změna webových stránek univerzity. Už v červnu můžeme očekávat nový vzhled hlavního webu www.jcu.cz – a opět je připraven i návrh změn pro všechny fakulty. Vpřed je opět PřF, která už nový web zavedla. Pokud jste si na něj ještě nezvykli, je rozhodně na čase. Rektor ale slibuje, že na univerzitních stránkách bude přinejmenším vyhledávač fungovat lépe.

Na závěr snad můžu jen doplnit, že to bylo letošní poslední setkání s rektorem. Ten vám všem studentům přeje pokud možno úspěšné zkouškové období a dopředu i hezké prázdniny. Na shledanou na dalším „Ptejte se rektora“ zase příští semestr a tentokrát určitě přijďte – zaručeně se pobavíte i něco dozvíte.