Fotografie: Markéta Machová

Neobvyklá bižuterie pro začátečníky: Náušnice

„Už mě nudily kamínky a perličky, a tak jsem si koupila intergalaktický komunikátor – nikdo mi to ale nevěří a snaží se mi vnutit, že mám ohromně stylové naslouchátko.“

Jsem sběratel bižuterie. Těžko se to říká, ale když už vám přetéká šperkovnice, musíte to přiznat. Krom toho jsem na obvyklé poměry značně extravagantní osoba, což se také těžko přiznává, ale vždy je vám to naservírováno od okolí přímo pod nos, jen co vystrčíte hlavu ze dveří. V mém případě to platí doslova, na hlavě totiž vždy nosím dost podivné věci.

Extravagantní bižuterie začíná toto léto válcovat už i oděvní řetězce, takže když už jsem to nakousla, co všechno si vlastně můžete připnout do uší? Všechno! A na pohlaví rozhodně nezáleží…

Ear cuff aneb „ušní manžetky“

alt Velká ear cuff na puzetu a klips – Zara

Termínem ear cuff se v angličtině obecně označují velké náušnice přes celé ucho nebo malé zavěšovací ozdoby. Společné mají to, že jsou alespoň částečně nezávislé na přítomnosti ušní dírky. Velké ear cuff se připevňují puzetou dole a klipsem nahoře, některé mají dvojitý klips. Malé se pouze zahakují za ucho. Můžou je bez obav nosit obě pohlaví, záleží jen na výběru konkrétního kousku.

Pánové jistě ocení malé široké půlkruhy s někdy téměř keltskými vzory, které se jednoduše zavěsí za horní okraj boltce. Dobře drží, jsou roztažitelné a skromné – zkrátka na míle vzdálené definici „ten blbec s náušnicí“. Dívky si pak bez obav mohou dovolit i odvážnější varianty. Oblíbené jsou jednoduché visací ozdoby na pružném kovovém půlkruhu, který se upevní na lem boltce (často křížky nebo přírodní motivy).

Vyrábí se tak buď jednoduché manžetky s visací ozdobou nebo klasické náušnice s puzetou spojené jedním i více řetízky s manžetou. Velké pak obepínají obvod celého boltce. Obměnou klasických ear cuff jsou například zvířátka, která se místo kovových půlkruhů přichycují na uši speciálně vytvarovanými packami. A pouze závěsné za boltec můžou být například i „falešné elfí uši“.

alt Kočka na puzetku a žabka s chameleonem držící jen za tlapky – eBay

Ear cuff náušnice můžete sehnat v prodejnách jako Claire´s nebo I am, konfekcích jako Zara a H&M, ale největší výběr budete mít určitě na eBay. Dávejte si při koupi pozor, aby vám náušnice dobře držela a měla pevné klipsy (a nezapomeňte, že velké a těžké klipsové náušnice po dlouhodobém nošení bolí). Při nákupu přes internet si také ověřte velikost, aby náušnice nebyla malá nebo velká. A pamatujte, že ear cuff se často prodávají pouze po jedné! Ale bez obav – velké kousky doplníte snadno jednoduchou náušnicí do druhého ucha, malé nějakým ladicím setem.

Obměněná klasika pro střídmé

Pokud nejste zrovna odvážní, potěší vás jistě jednoduché oboustranné náušnice. Sehnat se dají v různých variantách a oblíbené jsou hlavně perly a ostny. Přední část tvoří velká perla, zadní menší perlička stejné barvy – stačí scvaknout dohromady. Ostny jsem sehnala s relativně neobvyklým šroubovacím zapínáním, a pokud zrovna neležíte nějak nešikovně na boku, hlavu vám opravdu nepropíchnou.

alt Králíčci se dají sehnat v několika barvách a kočka i ve stříbrné či černé – eBay

Dnes velice populární jsou dvoudílné náušnice a to hlavně ty z fimo hmoty se zvířecími motivy. Pejsek s vykulenýma očičkama a packami, které se vám pohupují pod lalůčkem, je prostě k sežrání! Takovéto kousky se všemi možnými zvířátky seženete sice v dražší cenové kategorii, nicméně je to investice, která se vyplatí. Nakupovat můžete ve vybraných bižutériích (třeba Claire´s) i přes eshopy jako Potvor.cz a Fler.cz, kde je široká nabídka a různí domácí výrobci. Kromě těchto rozmáhajících se roztomilých záležitostí jsou tu pak k sehnání hlavně na eBay také elegantnější varianty z kovů. Namátkou třeba orlí spáry – po spojení to vypadá, jako by vaše ucho držel dravý pták.

Výborná alternativa pro všechny, kteří si ze zdravotních důvodů nemohou či jednoduše nechtějí píchat uši, jsou klipsy. Klipsové náušnice zažívají v posledních letech velký návrat ze skříní našich babiček a jsou prostě úžasné! Vyrábí se v mnoha variacích od zvířátek, po klasické kamínky a velké zdobné klipsy k plesovým šatům. Koupit se dají ve všech bižutériích. Delší nošení může ale bolet a výběr bývá samozřejmě menší než u běžných náušnic s puzetou.

Záušnice

Přímo historickou klasikou jsou takzvané záušnice. Vymysleli je už ve středověku a dnes se tímto termínem označují v českých eshopech souhrnně všechny náušnice typu ear cuff. Původní záušnice ale nevisí na boltci a nejsou nikdy s propichovacím zapínáním! Takže jak taková pravá záušnice vypadá?

alt

Způsob upnutí je identický se zavěšením brýlí – ozdoby jsou připojené na oblouk, který se zahákne za ucho. To je činí lehce nestabilní, ale často s překvapením zjišťuji, že dovedou ustát lecjaký prudký pohyb. Nejoblíbenějším zdobením záušnic jsou lístky nebo peří, které vám pak koukají zpoza ucha do vlasů, či ostny zavěšené na záušnici na krátkých i delších řetízcích.

Specialitou pak může být záušnice spojená řetízky s hřebínkem. A to už je „pořádný punk“! Zaručuji vám, že jen málokdo odolá si vás pečlivě prohlédnout a prozkoumat, jak to vlastně funguje.

Všechno se dá navrtat

A pak už nám tu z výběru bižuterijního top zbývá všechno ostatní, co se dalo nějak přidělat na háčky a zavěsit na uši. Kreativitě se meze opravdu nekladou a dneska frčí hrací figurky z „Člověče nezlob se“, cukrářské výrobky z fima (které vypadají až příliš jedle), kostičky z LEGA, puzzle nebo alespoň pořádné třásně. A úplně nejlépe, pokud náušnice nejsou stejné! V každém uchu přece musí viset něco jiného – v jednom šálek s čajem, v druhém lžička.

Mnoho takovýchto nádherných kousků můžete pořídit na trzích ve městech, v malých obchůdcích s uměleckou tvorbou a i na hudebních festivalech. Ale vyrobit si je s trochou šikovnosti můžete i doma! Stačí najít vhodný objekt a koupit si sadu háčků na náušnice. Nejlevněji je pořídíte na eBay, ale za dobrou cenu se dají sehnat i ve specializovaných obchůdcích s potřebami pro DIY (aneb „udělej si sám“) a malých lokálních bižutériích.

Máte satelity? Tak si je ozdobte!

Jak vidíte, na uši si můžete připnout cokoli a nemusí to být zrovna roztahováky. A pokud chcete vaše neobvyklé doplňky podtrhnout, nezapomeňte si stáhnout vlasy do nějakého elegantního jednoduchého účesu – klasický francouzský drdol nebo koruna z copu z módy nikdy nevyjde! A když už jsme u těch vlasů… Co se v příštím díle podívat právě na zajímavé kousky, kterými se dá přizdobit bujná kštice?