Fotografie: Martin Hůlka

Na konci listopadu proběhlo na českobudějovickém náměstí tradiční rozsvícení vánočního stromu. K tomu zajisté patří také adventní trhy, vánoční výzdoba města i jiné tradice, které symbolizují příchod vánočních svátků.

Dne 30. listopadu 2013 proběhlo na náměstí Přemysla Otakara II. slavnostní rozsvícení vánočního stromu, které symbolizovalo jakési otevření brány Vánoc a vánočního těšení. Pro zpříjemnění chvil, plných očekávání a napětí spojených s příchodem svátků, jsou připraveny tradiční adventní trhy. Na své si zde přijdou všichni, kteří mají rádi vánoční atmosféru, vybrané kulinářské speciality nebo se těší na příjemné poklábosení s přáteli u voňavého vánočního punče. Trhy probíhají od 29. 11. 2013 do 23. 12. 2013.

Již když se přibližujeme k náměstí, vidíme zdálky odraz tisíce žárovek, které zdobí nejen krásný vánoční strom, ale také pouliční lampy, různé budovy či samotné stánky. Vstoupíme-li pak na samotné náměstí, zmocní se nás pocit neskutečné pohody, vyrovnanosti a uvědomění, jak důležití jsou pro nás naši nejbližší. Je až neuvěřitelné, jaké kouzlo může mít takto vyzdobené náměstí. První pohled asi každý z nás věnuje vánočnímu stromu, který jako by přihlížel dění kolem.

Poté se každý rozuteče s radostným pocitem prozkoumat všechny stánky. Myslím si, že každému se něco zalíbí. Jedinci, kteří vyhledávají různé dobroty, budou spokojeni zcela určitě. Specialitám je na trzích věnována velká část. Mezi nejdelikatesnější lahůdky patří trdelníky, bramborové spirálky, zabijačkové produkty či bramboráčky. Jelikož k jídlu patří neodmyslitelně pití, můžeme si koupit různé druhy punčů a čajů, které budou působit v mrazivém počasí jako balzám na duši. Spokojení budou také milovníci módy a různých doplňků, které mohou posloužit jako krásný vánoční dárek. Stánkaři nabízejí čepice, rukavice, šály, velké množství náušnic, kabelky či teplé bačkory. Co si budeme nalhávat, musí být jistě příjemné sedět u televize za zimních večerů v těchto teplých papučích. Velkou pozornost také zaměřili stánkaři na různé ručně vyráběné výrobky, které krásně ozdobí náš dům či byt. Jsou to různé vánoční ozdoby, keramické výrobky, svíčky, apod.

Adventní trhy jsou také obohaceny o kulturní program. Proto je na každý den v průběhu adventu připravena nějaká kulturní akce. Lidé si tak mohou zpříjemnit den poslechem kapely nebo pěveckého sboru. Mezi účinkujícími se také objeví Kamil Střihavka, Debbie nebo Petr Kotvald. Na náměstí je také betlém, který k Vánocům neodmyslitelně patří. Nejmenší návštěvníci se mohou svést na poníkovi nebo si zazvonit na zvoneček a přitom si něco přát. Tato možnost není vyloučena ani u starších. Já sama jsem si na zvoneček zazvonila s myšlenkou velkého přání.

Adventní trhy jsem navštívila a moje dojmy byly velmi kladné. Ta atmosféra je nepopsatelná. Ani jsem si nemusela kupovat žádné drahé suvenýry, stačilo mi procházet s voňavým punčem mezi stánky a poslouchat krásné vánoční melodie. Všem přeji krásné a pohodové Vánoce.