Fotografie: Martina Hadáčková

Místo školy do planetária a do Budvaru

Kdo z nás by nechtěl nějakou tu chvíli ve škole vyměnit na chvíli strávenou mimo školu a při tom se ještě vzdělávat? S předmětem MPC, který se vyučuje na Ekonomické fakultě, si studenti užili rovnou dvě exkurze.

Na hvězdičky

alt Skupinka připravená na promítání krátkého filmu.

Možná si kladete otázku „Co je to sakra to MPC?“. Hned vysvětlím. Pod touto zkratkou se ukrývá předmět, který nese název Metodika průvodcovské činnosti. A právě tento předmět vytáhl několik studentů (respektive studentek a jednoho studenta) z rutinního sezení ve škole za vzděláním na vzduch.

I přes nepřízeň počasí, které dávalo jasně najevo, že je lepší vůbec nevylézat ven, sebrali studenti odvahu a vydali se skrze sprchu dešťových kapek směrem k planetáriu. Udělali dobře. Čekalo je teplo a příjemná atmosféra, kterou vytvořila v prvé řadě příjemná průvodkyně, která jakožto odborník ve své profesi byla primárním cílem exkurze.

alt Vstup do planetária

Po tom, co byl studentům promítnut krátký dokument týkající se sluneční soustavy, přesunula se skupinka do planetária. Tam teprve začala ta pravá zábava. Po fiktivním západu Slunce se všem naskytla příležitost spatřit repliku hvězdné oblohy, která uchvátila snad každého. „Já ho pořád nevidim. Kde je?“, ozývalo se ze tmy. To se studentky snažily najít Velký vůz, který se pomalu přemisťoval po obloze. Nutno podotknout, že byl vždy nalezen i spolu s dalšími nejznámějšími souhvězdími, které paní průvodkyně ochotně popisovala a následně ukazovala. Souhvězdí Velké medvědice se stalo hojně diskutovaným, jelikož téměř každý si pod tou kupou hvězd představil cokoliv jiného, jen ne medvědici. Spokojeni (a určitě i poučeni) se studenti v čele s Mgr. Dvořákem potleskem rozloučili s paní průvodkyní a plní dojmů se vraceli opět do školy nebo domovů.

Na pivíčko

alt Ochutnávka piva, na kterou se téměř všichni těšili

Druhá exkurze byla již z jiného šálku kávy. Nebo spíše z půllitru piva? Počasí bylo mnohem přívětivější a náplň exkurze pro některé bezpochyby také. Pivovar Budějovického Budvaru byl cílem exkurze konající se 9. března. Zde studenty očekával tentokrát pan průvodce, který je provedl celým pivovarem. Všichni se mohli dozvědět něco málo z historie, pochopit princip výroby piva, navštívit tzv. srdce pivovaru a v neposlední řadě je čekala ochutnávka piva. Výrobní linku na plnění lahví bohužel nezastihli v provozu z důvodu polední pauzy, nicméně i tak si určitě exkurzi všichni užili a odnesli si pěkný zážitek.

Exkurze se vydařily a věřím, že se studenti brzy dočkají další.