Fotografie: Tomáš Svoboda

Vítat prváky budeme již tradičně 2. týden semestru

Vítání prváků 2014 je festival pro studenty VŠECH vysokých škol v Českých Budějovicích, který se zaměřuje na to dostat studenty do centra města. Sami jsme se několikrát setkali s případem, kdy student, který v Budějovicích studuje již několik let, zná pouze cestu z nádraží na kolej, na svou fakultu a zase zpátky, ale netuší, kde je radnice nebo jak se jmenuje kašna na hlavním budějovickém náměstí.

Festival bude probíhat v době od 6. do 12. října 2014 (druhý týden semestru) a většina akcí bude situována do vnitřních prostor budov, které mohou studenti využívat po celý rok, abychom studentům ukázali co nejširší spektrum možností, jak trávit svůj volný čas jinde než na koleji. Snažili jsme se využít všechna místa, která Budějovice pro kulturní a další vyžití nabízí.

alt Foto z předešlých let

V programu je zařazeno celkem 34 míst napříč všemi kategoriemi – Studentský kostel, Jihočeská vědecká knihovna, kampus Jihočeské univerzity, Literární kavárna Měsíc ve dne, Hvězdárna a Planetárium, budějovické kluby (Café Klub Slávie, Highway 61, Paradox, Sklep Beseda, MC Fabrika, Velbloud, Komix, Hudební klub K2), bary (Café Hostel, Flek bar, café DOSLOVA bar), kulturní prostory a kluby (SUD, Kredance, Horká vana, Divadlo U Kapličky, Jihočeské divadlo), ale i netradiční prostory a akce jako je grilovačka v Nové ulici, koncert na střeše obchodního domu Broukárna a.s. nebo koncert na jinak nepoužívaném balkonu Hlavní pošty.

Dobrý důvod proč přijít? Máme!

Vstup na všechny námi organizované akce bude ZDARMA, což je další důvod pro to, aby studenti na naše akce přišli. Po celý týden budou také po celých Budějovicích slevy na drinky a kávu ve třiceti spolupracujících podnicích. Slevy budou ale i na dalších 25 místech, a to jak na služby jako je návštěva kadeřnictví, kosmetické služby nebo filmový festival v Kině Kotva, tak například sleva v papírnictví, knihkupectví, sleva na oblečení, sportovní a jiné zážitky a další.

Financování festivalu je zajištěno díky sponzorům – Statutární město České Budějovice, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, firma Plojhar, Fakulta rybářství a ochrany vod, další finance doufáme, že získáme, díky croudfoundingu v rámci portálu Everfund, velmi úzce také spolupracujeme s Dopravním podnikem města České Budějovice.

alt Foto z předešlých let

Hlavním organizátorem celého festivalu je SUD – studentské universitní divadlo, které dále spolupracuje se Studentským univerzitním rádiem K2, AIESEC České Budějovice a International Student Clubem Jihočeké univerzity.

Propagaci festivalu se snažíme zajistit především prostřednictvím guerilla marketingu. Chceme, aby nové, ale i „staré“ studenty vítalo úplně celé město. Studenti tak budou moci po celých Budějovicích potkat různě ztvárněné pozvánky na festival – ať už v autobusech MHD, na autobusových zastávkách či prostě venku v parku. Vtipnými „pozvánkami“ se budeme snažit, aby se cítili v našem městě jako doma.

Festival samozřejmě propagujeme i na sociálních sítích, kde jsme během 3 týdnů získali 1.000 lajků. V nejbližší době se chystá spuštění našich webových stránek: www.vitani-prvaku.cz.

Proč tento festival organizujeme?

Chceme studentům ukázat, že město, kde budou trávit svá studentská léta, za to stojí a že se ho vyplatí navštěvovat pravidelně. Chceme propojit vysokoškolské studenty s městem. Chceme ukázat, že v SUDu existují schopní mladí lidé, kteří rozumí kultuře v Českých Budějovicích a snaží se dělat něco pro to, aby ji pozvedli a co nejvíce přiblížili i svým vrstevníkům.

alt Foto z předešlých let

BOP – Budějovice očima prváků

BOP je podprojekt Vítání Prváků, který má jeden velký cíl. Chceme, aby nám prváci, kteří letos nastupují na jednu z vysokých škol v Českých Budějovicích, ukázali svůj pohled na naši jihočeskou metropoli. A to pomocí svých vlastních fotografií a videí! V žádném případě není potřeba být profesionál a vlastnit profi vybavení. Fotit a natáčet je možno mobilem i klasickým fotoaparátem.

Studenti tedy budou posílat své fotografie a videa a zařazovat je do námi určených kategorií. Z celé foto- a videodokumentace plánujeme po festivalu vytvořit krátký film. Pro ty nejlepší a nejoriginálnější máme připraveny zajímavé ceny.

Z celého programu vám samozřejmě bude čerstvé informace a reportáže přinášet i redakce JU Magazínu! Tak vyražte do víru dění a třeba se potkáme.

Autor: Magdaléna Křepelová