Fotografie: Markéta Machová

Podpalte náměstí aneb loučení s výročím

České Budějovice si užívají 750 let od svého vzniku a kulaté výročí zakončily, stejně jako začaly, opravdu velkolepou show. Dorazili jste osobně, nebo jste raději jen otevřeli okna a vyhlédli k centru?

I přes to, že počasí dnes 20. listopadu opravdu nepřálo a k večeru začal déšť opět zvolna zesilovat, se na náměstí Přemysla Otakara II. nakonec sešel vzhledem k nepříznivým podmínkám vcelku početný dav. Ten je třeba vynásobit zhruba dvěma, aby se došlo k aktuálnímu počtu přihlížejících, kteří se pro své vlastní dobro namáčkli do podloubí. V jistém smyslu to byla tedy velice opravdová oslava historie města.

Pokud jste čekali ohromné exploze a přehršel náhodných světelných záblesků, možná vás lehce zklamala multimediální dějepisná přednáška. Nakonec si na své ale přišli určitě všichni – finální ohňostroj byl neuvěřitelně dlouhý, až možná srdce trochu zabolelo při představě těch peněz letících do vzduchu. Ale v každém z nás je jistě malá pyromanská dušička a ta byla určitě potěšena výtrysky plamenů z dlažby a řádně objemným jiskřením na obloze.

Budějce vynesly do nebes svou patronku a rozezněly své slavné zvony Černé věže. I ta se rozsvítila a bylo velice vtipné sledovat, jak světelné efekty na jejím vrcholu odtáhly pozornost většiny očí od laserové podívané, která se strhla přímo na náměstí. Snad za to ani nemohla ta řada deštníků, neboť zástup byl přeci jen místy relativně řídký, a tak neměl velký problém s dobrým výhledem i přes ta paraplata nakonec asi nikdo.

Pokud jste si monumentální akci plnou světelných efektů a kouře nenechali ujít, doufáme, že už sedíte doma v teple a rozehříváte zmrzlé údy. A městu nezbývá než popřát, aby při jeho příštím jubileu bylo o něco méně chladno a deštivo.

Autor: JU Magazín