Fotografie: Archiv Daniela Černého

Člověk, nejlepší přítel psa?

Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. Platí to ale i naopak? Pod pokličku této otázky nám pomohl nahlédnout vítěz v triatlonu 2014 Daniel Černý se svým čtyřnohým přítelem Cimmem Hvězdou ELS.

Tento jedenadvacetiletý milovník psů je mimo jiné i hokejovým brankářem. Momentálně ho můžete vidět v dresu Českého Krumlova.

Dane, na jaký typ soutěží se s Cimmem zaměřujete? Specializujeme se na běh se psem, který se dělí na canicross a dogtrekking. Při canicrossu se běží kratší trať, na druhou stranu soutěž je rychlejší. Naproti tomu dogtrekking není založen na běhu, jelikož trasu předem neznáte. Dostanete mapku, podle které se orientujete a po cestě musíte plnit různé úkoly, abyste mohli dokázat, že jste prošli určitým úsekem. Jedná se například o zjištění nadmořské výšky a podobně.

Už si někdy Cimmo postavil hlavu a nechtěl soutěžit? Tak to se mi ještě v životě nestalo, spíš naopak. Psovod obvykle nechce chodit úplně všude, ale nemá moc na výběr, protože pes ho táhne.

Jak vůbec tvůj pes závody vnímá? Jakmile Cimmo vidí atmosféru a ostatní psy, okamžitě se vyhecuje.

Možná jsi teď některé naše čtenáře zaujal, tak se vraťme na úplný začátek. Jak člověk může začít se soutěžením? Nejdůležitější je pořídit si psa! (smích) Na začátek stačí obstarat postroj pro psa a vodítko do ruky. Postupem času je dobré koupit i běžecké vybavení a vodítko s tlumičem, které si psovod připíná na pás.

Jaká je náročnost trati? Záleží na její délce, která může být u dogtrekkingu od deseti do sta kilometrů. Momentálně se na podzim chystám na stovku. Nemám strach, že by to Cimmo nezvládl, jde spíš o mě.

Už známe náročnost, prozradíš nám teď něco k tréninkům? Tady se vlastně jedná jak o psa, tak o psovoda. Já s Cimmem trénuji podle času jedenkrát až třikrát týdně. Ale hlavně záleží na úrovni, kterou chcete běhat.

Jaké míváš pocity z vítězství? Je to krásný pocit, vědět, že jsi něco dokázal. Vítězem je vlastně každý, kdo doběhne. A vzhledem k tomu, že se většina psovodů mezi sebou zná, nepanuje mezi nimi žádná závist, spíš naopak. A Cimmo vnímá vítězství jenom ve chvíli, kdy dostane dobrotu. (smích) Pamlsky dostává nejen po dokončení soutěže, ale i během cesty, aby měl motivaci.

Co vás čeká v budoucnu? Rád bych zkusil celorepublikový pohár v canicrossu, NATIVIA CUP, což je nejvyšší soutěž, která se skládá z pěti závodů, za které člověk dostane určitý počet bodů dle umístění. Body se na konci sčítají.

Nedávno jsem na tvém profilu viděla nějaké fotky ze závodů v Liberci… To je zase trošku jiná soutěž, které se říká flyball. Vždy jsou připraveny dvě dráhy, na kterých běhá tým po čtyřech psech. Pes startuje ze startovacího pole, musí přeskákat čtyři překážky, za kterými je box, který vystřelí míček, jakmile k němu doběhne. Ten musí chytit do tlamy a na zpáteční cestě opět přeskákat překážky až na startovací pole, kde už vybíhá další.

Danovi moc děkuji za milý rozhovor a držím jemu i Cimmovi palce při dalších závodech.