Fotografie: Barbora Píchová

Za druhé: Výlety pro vánoční nadšence

Další adventní víkend je úspěšně za námi a vy už jste obešli českobudějovické náměstí dvacetkrát kolem dokola, takže už víte, v jakém stánku mají nejlevnější punč a ve kterém zase nejchutnější? A říkáte si, že tam zase budete muset příští víkend jít? Advent v Budějovicích je boží, trhy a tradiční punčová kolečka jsou fenomenální, ale co si budeme nalhávat - strávit tam celý prosinec je trochu nuda.

A tak Češi vymysleli, že budou jezdit na adventní trhy k našim rakouským a německým sousedům. Rozjet se tam můžete s jakoukoliv cestovní kanceláří. Pokud jí ale nechcete platit zbytečné peníze a seženete jednoho chudáka, kterému nechutná punč ani svařák a rád řídí, tak máte vyhráno. Naplnit auto pěti lidmi je totiž ekonomičtější, než dát pět set korun na osobu za autobusový zájezd. Navíc organizovaný zájezd! Takže punč můžete pít jenom pět minut, před Schönbrunnem stát jen 45 minut a rozchod je jen na dvě hodiny! Přesně v 17:00 odjezd. Kdo přijde déle, tomu ujedeme!

1. Pasov

alt Domplatz Passau

Do Pasova z Budějovic je to autem dvě hodiny, linková doprava už tam také jezdí (Švarctrans), takže z německých měst je pro nás Pasov nejpřístupnější. A na to, že je podobně velký jako například Tábor, tak adventní trhy tady opravdu stojí za to. Dominantou Pasova je barokní katedrála St. Stephan Dom, a právě před ní na tzv. Domplatzu se rozprostírají adventní stánky. Toto náměstí není příliš veliké, takže trhy zde nedosahují takové velikosti jako například u nás v Českých Budějovicích. Ale v podvečer má toto místo s osvětleným dómem neuvěřitelnou atmosféru. Za punč či svařák tady dáte tři eura a nápojový lístek si přečtete také v češtině. Pasov projdete za maximálně dvě hodiny a pak ještě můžete vyběhnout pár schodů nad Dunaj na pasovský hrad Veste Oberhaus, odkud budete mít skvělý výhled na město na soutoku řek Dunaje, Innu a Illzu. Ve městě jsou dvě velké nákupní galerie a nákupní třída Bahnhofstraße pro ty z vás, co ještě nenakoupili všechny vánoční dárky, nebo touží po novém kousku oblečení. Pokud by vám navečer zbyl čas a chtěli byste se ohřát jinak než u hrníčku glühweinu, Pasov vám nabízí možnost koupání. Passauer Erlebnisbad skýtá mnoho možností a večerní vstupné do bazénů stojí pouze tři eura.

2. Mnichov

Ano, Mnichov je samozřejmě zajímavější v říjnu, kdy se koná Oktoberfest, nebo alespoň když zrovna hraje FC Bayern. Ale i mnichovské vánoční trhy stojí za to, opravdu. Samozřejmě, že si během tohoto vánočního výletu můžete udělat výlet a exkurzi i do Allianz Areny nebo BMW muzea.

Bavorákem nebo i jiným automobilem budete v Mnichově za tři a půl až čtyři hodiny. Z tohoto důvodu je lepší si na Mnichov udělat čas na celý víkend a v klidu si tak vychutnat širokou škálu vyžití. Cenově přijatelné ubytování nabízí www.booking.com nebo www.hostelworld.com. Ve vánočním Mnichově nepropásněte vánoční trh na náměstí Marienplatz, dále v Rezidenci, vánoční trhy Mittelaltermarkt na náměstí Wittelsbacher­platz, v nákupní ulici Kaufingerstraße vedoucí až ke Stachusu, dále na Odeonsplatzu či u Sendlinger Tor.

3. Regensburg

O něco méně času než do Mnichova, strávíte na cestě do Regensburgu a to cca 3 hodiny. Regensburg je čtvrté největší město Bavorska, a tak ani jeho vánoční trhy nemůžeme opomenout. Město nabízí tři krásné trhy: regensburský vánoční trh na náměstí Neupfarrplatz, Lukréciin trh na náměstí Haidplatz a Kohlenmarkt a romantický trh na nádvoří zámku Thurnů a Taxisů z Regensburgu. Při prohlídce města neopomeňte kostel sv. Jana, Kamenný most, honosný dóm sv. Petra, Golden Turm neboli Zlatou věž či budovu radnice.

4. Vídeň

alt Radniční náměstí, Vídeň

Pro nás Jihočechy je na jednodenní výlet nejdostupnější buď výše zmíněný Pasov, nebo přilehlá rakouská města. Vídeň se dá rovněž stihnout v jeden den. Na trasu České Budějovice – Vídeň potřebuje dvě a půl hodiny, s rezervou hodiny tři. Vídeňské vánoční trhy jsou v Rakousku považovány za největší a nejprestižnější, sjíždí se zde tedy zejména rakouská smetánka. Což neznamená, že na vás Wiener Schnitzel nebo punč nezbude.

Příjemný adventní trh a krásnou vycházku nabízí barokní zámek Schönebrunn. Parkovat můžete v blízkosti zámku a do vídeňského centra se pak vydat hromadnou dopravou. V centru pak mezi nejznámější trhy patří – tradiční Altwiener Christkindlmarkt na Radničním náměstí, slavný Am Hof, vánoční trh na náměstí Karlsplatz či Stephansplatz, vánoční vesnička na náměstí Maria-Theresien-Platz nebo trhy pod obřím kolem Práteru. Vídeň je obrovská a trhů je tu nespočet. Když budete rychlí, obejdete všechny. Rozhodně to totiž stojí za to, protože každý trh má jinou atmosféru, tématiku a hlavně druhy vánočních punčů.

A pro nákupní maniaky – ve Vídni je Primark!

5. Salzburg

Cesta do Salzburgu trvá, podobně jako do Vídně, dvě a půl až tři hodiny. Ale pokud se (viz předchozí článek) vydáte na Vánoce na lyže například do středisek v oblasti Salzburger Sportwelt, můžete si cestou udělat příjemný vánoční výlet právě sem. Salzburg je protkán vánočními trhy stejně jako Vídeň – vánoční trh v historickém centru a to na náměstích Domplatz, Residenzplatz a Mirabellplatz. Během vánoční procházky nezapomeňte opomenout návštěvu Mozartova rodného domu, zámku Hellbrunn či salcburské pevnosti Hohensalzburg, na jejímž nádvoří je rovněž krásný adventní trh. A pokud náhodou přijdou do té doby mrazy a vám bude při procházení Salzburgu zima, navštivte přírodovědné muzeum Haus der Natur, které milují jak děti, tak dospělí. Muzeum se pyšní překrásným akváriem, o kterém Rakušané rádi tradují, že patří k nejkrásnějším akváriím ve střední Evropě.

6. Linz

alt Linz

Linec máme z Českých Budějovic ze všech těchto měst nejblíže, cesta nám sem potrvá hodinu a půl. Dostat se sem můžete i vlakem z Budějovic, ale za nehorázné ceny, takže je opět lepší skočit do auta.

Dva hlavní vánoční trhy jsou na barokním Hlavním náměstí a v zahradě Volksgarten. Oba trhy propojuje promenáda, na které je nespočet stánků a obchůdků s nejrůznějšími vánočními kýči. V Linzi se dá ale i dobře nakoupit oblečení a vánoční dárky a to buď v obchodech v centru města nebo například v nákupním centru PlusCity, které ale v tomto vánočním čase praská pod tíhou nákupčích. Takže sem mohou zavítat jen ti, kteří netrpí klaustrofobií, sociální fobií a podobně.

Veselé cestování a punčování!

Autor: JU Magazín