Fotografie: Markéta Machová

Jak žít levněji: Žijeme a bydlíme

Ve třetím díle našeho spořícího seriálu se podíváme na zoubek všem dalším způsobům, jak ve studentském životě ušetřit. Doprava, drogerie, bydlení a všechno další, co vás jen napadne. Kde se nám ještě podaří najít koruny k dobru?

Kdybychom potřebovali peníze jen na jídlo, bylo by to naprosto skvělé. Nejdřív bychom se pořádně nacpali a zbytek mohli bez obav rozfofrovat za lecjakou hloupost. Jenže musíme platit nájmy a energie, nebo kolejné, potom se občas musíme umýt a obléct něco lepšího než pytel od brambor. A to už opravdu není levná záležitost. Tak co s tím?

Hygiena především

Krást toaletní papír ve škole v rámci úspor nedoporučuji ze dvou důvodů: jeden je zřejmý a druhý je fakt, že netuším, kdo by o ten „šmirgl“ stál. Přitom co se týče věcí pod položkou hygiena, platí totéž co pro potraviny – počkat až zlevní. Pokud to není nutné, nekupujte nic, dokud u toho není cedulka akce. A pokud už sleva je, klidně si hygienické potřeby nakupte do zásoby. Toaletní papír a kuchyňské utěrky se opravdu nezkazí.

Obdobné je to se šampony a sprchovými gely (ačkoli nejlepší volba nejen pro peněženku je rozhodně klasické kostkové mýdlo) a co se týče všelijakých krémů, tak ty nefungují, tudíž je kupovat nemusíte. Vědecké studie dávno potvrdily, že pouhé plácání drahého krému na obličej vám vrásky nevyhladí, a cena výrobku přitom není vůbec rozhodující. Vraťte se tedy s klidem k levnému hydratačnímu krému a jelenímu loji na rty.

Důvěřuj, ale prověřuj

A když už saháte po kosmetice, milé dámy, nejdřív si na internetu ověřte, zda se koupě vyplatí. Tisíce blogerek se v dnešní době nechává zásobit vzorky kosmetiky zdarma, či si ji samy kupují, a pak na všechny ty produkty ze záliby píšou recenze. Využijte toho, že si můžete dopředu přečíst reference, abyste si zbytečně nekoupily lak na nehty, který už několika dívkám zničil ruce.

Dobrá rada je i nákup „neznačkových“ výrobků. Pokud občas sledujete spotřební testy, možná už jste si všimli, že některé výrobky naprosto neznámých značek, často přitom za poloviční cenu, udělají stejnou službu jako ty v reklamách. Sáhněte tedy do spodních polic v drogerii beze strachu. Dámy ale asi ví, že například na některých šminkách, jako oční stíny, řasenky, pudry a make-upy občas není radno šetřit, ačkoli ty nejdražší také nemusí být žádný zázrak.

Na bytech je blaze

alt

Někteří z nás se rozhodli opustit kolej a užívají si pohodlí na bytech. Asi už znáte ty rady o zavírání kapajících kohoutků, úspornějším praní a výměně van za sprchy. Na bytě jsou totiž hned po nájmu jako takovém nejvyšší položkou energie. Takže se určitě vyplatí vnést do života trochu ekologického smýšlení a nejen toho. Krom vypínání světla v místnostech, kde dávno nikdo není, je třeba být opatrný kolikrát ještě předtím, než světlo vůbec rozsvítíte.

Mnoha lidem už přišly nečekaně přemrštěné složenky za vodu, elektřinu i plyn, aniž by byla na vině skutečná spotřeba. Může se totiž stát, že někde praskne potrubí, někdo začne odebírat načerno z vašeho elektroměru, ve společné místnosti v domě, která má vytápění spojené s vaším bytem, nechá někdo v zimě otevřené okno a podobně. Takovéto průšvihy se obvykle dostanou na světlo až ve chvíli, kdy je pozdě, a proto je dobré jim předcházet. Ověřte si, jak je to s energiemi ve vašem bytě, a spoléhejte na pravidelnou kontrolu odečtů. Tímto způsobem můžete ušetřit až tisíce korun, které by vám už nikdo nevrátil.

Kde ještě?

Prošli jsme opravdu leccos. Dá se ale ještě někde najít pár korun k dobru? Tak třeba hned ve škole. Taková skripta nejsou levná věc, že ano? Pokud ještě nešilháte a zas tak moc vám nevadí zírat do počítače či čtečky, můžete si literaturu půjčit, naskenovat či studovat elektronicky (záleží ale pak na tom, kdo vám platí spotřebu proudu). A pro ty z vás, kdo už mají unavené oči, dovoluje naše univerzitní knihovna celkem luxusní délku výpůjčky, takže můžete studovat i rovnou z papíru. Stejně tak se dá šetřit při tisku učebních materiálů. Naučte se vmáčknout víc věcí na jeden papír, netisknout si nepotřebné stránky a tak dále.

alt

Další důležitá věc je dojíždění. Do věku 26 let máte nárok na studentskou slevu na jízdné do školy. Stačí si zajít třeba na vlakové nádraží a přímo u pokladny poprosit o „takovou tu oranžovou kartičku“ (studentský průkaz). Náklady na její kompletní zhotovení nepřelezou padesát korun, potřebujete k tomu jen svou fotku a razítko školy. Pak se stačí vrátit na pokladnu ČD a kartu si nechat potvrdit. Rázem máte 45% slevu na jízdné jak autobusem, tak vlakem na trase škola-domov. Výborná volba je taky využití spolujízd a i tady v kampusu se občas nějaká nabídka objeví. Máte tak pohodlí a rychlost cizího auta za slušnou cenu. Ale o tom více v dalším díle seriálu.

České dráhy také nabízí slevy na jízdné ve svých vlacích po zakoupení takzvané IN karty. IN 25 vás dnes vyjde na 490 korun s platností na tři roky a máte díky ní slevu 25 % na jízdné. Tato sleva se navíc sčítá se slevou 45 %, pokud vlastníte oranžovou studentskou průkazku. Vlakem tak můžete jezdit za méně než poloviční cenu. IN kartu navíc můžete využívat úplně kdykoli, protože není vázána na cestu škola-domov a zpátky.

A pak má mnoho z nás taky ISIC kartu. A ta je slev plná. Krom těch do fastfoodů získáte třeba poloviční slevu na roční licenci antiviru Eset, 10% slevu do knihkupectví Luxor a především široké množství slev na kulturní akce po celé ČR. Takže ani při snaze ušetřit nemusíte úplně oželet zábavu. Jistě vás také potěší Jihočeské divadlo se svými studentskými středami, kdy si můžete užít různá představení doslova za babku. Taktéž kino Kotva se může blýsknout nabídkou zajímavých filmů pouze za 70 korun pod heslem Kino za hubičku. Stačí sledovat program, vybrat si a vyrazit!

Na čem nešetřit?

alt

A to je poslední důležitá věc. Už víme, že můžete ušetřit stovky za drogistické zboží, desítky korun za jídlo, aniž byste šidili jeho kvalitu, můžete ušetřit zkrátka na lecčem, ale některé věci je lepší mít za trochu vyšší než nejnižší cenu. Často jde o elektroniku – i když si koupíte opravdu drahou hračku, která se přesto rozbije, obvykle mají jejich majitelé výborné zkušenosti s reklamacemi. Stejně tak již zmíněná až přespříliš levná „zdobná“ kosmetika, která někdy umí nadělat opravdu paseku na vašem obličeji. (Nebo naopak neudělá nic, protože po nanesení zase hned sleze.) A pak některé už před slevou dosti levné šperky z bižuterie dovedou divy. Mizí z nich barva, modrají vám prsty… Zkušeností mám víc než dost.

Občas se nevyplatí ušetřit ani na určitých potravinách. Vždycky dělejte kompromis mezi cenou a kvalitou. Pokud jste však v tomhle ohledu ztraceni, jednoznačně doporučuju pořad Peklo na talíři, který najdete na Streamu. Tam už budete řádně poučeni o tom, co vám za ty peníze opravdu nestojí dát do pusy.

A závěrem?

Šetření občas žádá oběti. Ty jsou ale většinou překážkou jen pro naši pýchu a chronickou lenost. Překonání zbytečného utrácení je dobrá motivace, jak překonat sám sebe. Vyměnit MHD za chůzi, neživit se v McDonaldu, vykouřit méně než jednu krabičku denně… Když to vezmete za správný konec, máte možnost být lepší člověk a navíc mít více peněz. Není to americký sen? Kdepak.

Nemusíte ani s málo penězi nijak strádat. Obecně totiž platí: občas si udělejte radost, kupte si něco pěkného, dobrého a dražšího, co vyloženě nepotřebujete k přežití, ale naučte se dělat si takovéto radosti střídmě. Život se musí užít – o tom žádná. Ale když se to přehání, taky už to není ono. A nezapomeňte s námi sdílet i vaše vlastní tipy, jak si snadno a téměř bezbolestně uspořit.

Autor: JU Magazín