Fotografie: Budějovický Majáles

Budějovický majáles: Týden, kdy rozhodně (ne)bude pršet!

Brazilci mají karnevalové šílenství v Riu, muslimové ramadán a Budějovice Majáles! S tím, že v tomto týdnu se v Budějovicích nikdo nepostí. Alkoholické i nealkoholické nápoje či výborná káva tečou proudem, jídla je také všude dost a největší množství je samozřejmě Majálesového programu! Ten s láskou a radostí plodí Majálesoví koordinátoři a nadšenci. Jedním z nich je Monika Macháčková, koordinátorka pro spolupráci s vysokými školami. A právě Monika nám prozradila, že důležitou roli bude v letošním Majálesu hrát i Jihočeská univerzita.

Kampus JU

Budějovický Majáles nabídne bohatý program, který dosyta plní na 200 akcí, a to od pondělí do pátku po celém městě. Abyste mezi učením nemuseli chodit tak daleko, přijde vám Majáles naproti až pod nos. Kampus JU se totiž stane součástí Budějovického Majálesu, který zde pro vás naplánoval mnoho skvělých akcí.

ÚTERÝ 26.5.2015 – Dance Line – 12:00 až 13:00

Pokud už dlouho sedíte nad učením na zkoušky či státnice, nestíháte chodit cvičit a tuhnou vám záda u psacího stolu, přijďte si zatrsat s taneční skupinou Dance Line do našeho kampusu. Po dobrém obědě se můžete na hodinku odreagovat a nasát energii od tanečníků tohoto studia.

STŘEDA 27.5.2015 – Impra – 12:00 až 13:00

alt Impra

Další poobědovou hodinkou vás provedou studenti pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka, kteří se mohou pochlubit vítězstvím Studentské Thálie ve čtyřech kategoriích. Majáles slibuje skvělou podívanou na divadelní představení pod taktovkou dvou mladých herců a jednoho kytaristy, kteří dávají nový rozměr české herecké improvizaci. Pokud neumíte improvizovat, přijďte se inspirovat, u zkoušek se vám to bude hodit.

ČTVRTEK 28.5. – BudeCirkus a Buskeři – 12:00 až 13:00

alt BudeCirkus

Cirkus na parkovišti u Kauflandu už je nuda. A tak tu máme něco lepšího. První českobudějovický cirkus nového typu – vzdušná akrobacie, a v kampusu JU! BudeCirkus vám nejprve předvede svá čísla ve vzduchu, na dlouhém šátku a poté vám nabídne jedinečnou možnost si tyto kousky pod vedením akrobatky Katky Vaněčkové vyzkoušet. Jestli vám to půjde dobře, ještě můžete zvážit ty státnice, třeba budete slavnými akrobaty a cirkusáky!

A až se ve čtvrtek budete potulovat kampusem a bude vám k tomu hrát příjemná hudba, či vás někde za rohem vyděsí kytarista, neděste se. Zavítají k nám totiž pouliční muzikanti z Českých Budějovic a okolí.

I Jihočeská univerzita k tomu má co dodat!

Prostor pro své názory dostanou i odborníci z Jihočeské univerzity a to na akci zvané Kavárenské diskuze. Tato událost proběhne v pondělí 25.5. a ve středu 27.5.2015.

PONDĚLÍ 25.5.2015 – Je Řecko začátkem konce eurozóny nebo EU? – 16:00 až 17:30 – Café Klub Slávie

alt Řecko a Eurozóna

Pokud již nemáte dost léta omílaného tématu „Řecko a EU“, přijďte ve středu do Slávie na zajímavou diskuzi. Řešit se klasicky bude, jak velká chyba byla, vpustit Řecko do eurozóny, zda vymění eura zpátky za drachmu a jaký vliv to všechno bude mít na stabilitu EU. Diskuze o Řecku jako každá jiná, zdá se. Ale tato bude o něco interesantnější! Řečnit zde totiž budou rektor CEVRO institutu prof. Ing. Josef Šíma, Ph.D., rektor VŠERS doc. Dr. Lubomír Pána, Ph.D. a za Jihočeskou univerzitou vystoupí PhDr. Salim Murad, Ph.D. z katedry společenských věd. A právě zmínění rektoři se postarají o zábavu. Konfrontovat se svými názory určitě nebudou jen v oblasti problematiky Řecka. Takže pokud vás baví ohnivé debaty u Václava Moravce, přijďte se podívat, jak dopadne tento boj ve Slávii.

STŘEDA 27.5.2015 – Kde bude stát v Budějovicích nová galerie umění – 16:00 až 17:30 – Kredance

Kdo jiný by měl předhodit téma „nové galerie umění“ než právě majálesoví lidé? Jejich pozvání na tuto diskuzi přijali historik umění Jihočeské univerzity Mgr. Hynek Látal, Ph.D., architekt Ing. arch Míra Vodák a umělec a kurátor Domu umění Michal Škoda. Otázek bude mnoho: jak by měla nová galerie současného umění vypadat, kde by mohla stát, jak by asi mohla být architektonicky pojata a hlavně jaké finanční prostředky by na to vše měly být vynaloženy? A k tomu všemu Kredance, místo pro tuto debatu jako stvořené. Nenechte si to tedy ujít!

Fakt, že se dnes zaměstnavatelé perou o absolventy s pracovní či studentskou zahraniční praxí, je dnes všem naprosto jasný. Málokterý absolvent se ale pobytem v zahraničí může pochlubit. Pro ty z vás, kteří na této konkurenční výhodě chcete ještě zapracovat, tady má Majáles akci zvanou Miniveletrh Studuj a pracuj v zahraničí,která se bude konat ve středu a bude probíhat v rámci celoměstského pikniku, jež zaplní celý Sokolák. Nechte se zde tedy inspirovat kam do zahraničí a vyberte si cílovou destinaci pro svůj osobní rozvoj. Na soutoku Vltavy a Malše, na malebném Sokolském ostrově, bude stát ještě malebnější Majálesová Kavárna, která – pokud ji nestrhnou přívaly deště – nabídne kapely, workshopy nebo kávu.

Tohle ale není zdaleka všechno! Kompletní program nadupaného týdne již visí na webu Budějovického Majálesu www.budejovickymajales.cz, kde najdete veškeré informace.

Tak odměňte Majáles za to, že vám přijde zpívat, hrát a tancovat přímo pod koleje, a doražte na oplátku do města na ten slibovaný super program! Aby vám neutekly lístky na divadla a další vybrané akce (například v Gerbeře), zakupte si je pro jistotu na www.goout.cz. Užijte si celý majálesový týden a já pevně doufám, že se všichni uvidíme i na totálním vyvrcholení Budějovického Majálesu v pátek 29.5. na Sokoláku a poté v Gerbeře, kde to rozjedeme na Majálesové Afterparty.

A že bude zase pršet? No a? Vždyť to by nebyl Budějovický Majáles ne?! Připravte si deštníky, pláštěnky, gumovky, dobrou náladu a hlavně hodně volného času – Budějovický Majáles začíná!

Autor: JU Magazín