Fotografie: Markéta Machová

Holky z FF vyznávají filozofii lásky a sexu!

Naivky versus nymfy? Prozradím vám naše filozofické tajemství! Každý nezasvěcený do prostředí FF, kterému sdělím, že studuji na FF, vyvalí oči a kouká na mě jako na mimoně. V hlavě se mu právě honí myšlenka, jestli jsem tak divná, nebo jestli jde o nějakou rádoby vtipnou recesi.

My z fildy jsme naprosto normální a vážně to neznamená, že jen přemýšlíme nad bytím na onom světě a snažíme se nalézt a dopracovat se k odpovědím na otázky typu být či nebýt, to opravdu ne! Možná si to každý myslí proto, že se domnívá, že vážně studujeme jenom filozofii – ale ne, u nás na fakultě ani žádný samostatný filozofický obor není. Jsou zde obory lingvistické a historické. Filozofie je jen jeden ze společných předmětů.

Když jsem se v rámci akcí Vítání prváků zúčastnila jedné seznamovací párty, kde byl mix prváků všech fakult, tak jsme stály se spolužačkami u baru a skvěle se bavily. V tom přišli dva borci a začali nás zvát na flašku. S díky jsme odmítly. Borci si nás podezřele změřili pohledem a pak jeden z nich prohlásil: „Z jaký to jste?!“ „Z fildy,“ udeřily jsme na něj. Chlapci se začali smát a vykřikli něco v tom smyslu, že TO si mohli myslet, protože holky z fildy jsou prostě jiný. Jak jako jiný? Že se neumíme bavit? Ne pardon, netoužíme držet krok s někým, kdo nás zve na v keři schovanou flašku před lokálem.

Už dříve jsem si všímala zvláštních poznámek a říkám si, co si o nás lidi myslí? Že se neumíme bavit? Že chodíme v batikovaných hadrech? Že místo typicky ženských témat polemizujeme nad filozofickými myšlenkami? NE, NE a do třetice NE.

Filozofie neboli láska k moudrosti. Dovolte mi pojmenovat náš druh filozofie – my holky z fildy vyznáváme filozofii lásky a sexu. Jak, že to myslím?

Představte si citový pojem LÁSKA – láska k rodině, partnerovi, jídlu, četbě, sportu, umění, hudbě, kosmetice, botám, módě, psaní. Také mám namysli tu lásku k sobě samému, která nám dává sílu překonávat překážky, jít dát, studovat, makat na sobě – vytvářet si lepší cestu do naší budoucnosti.

A SEX? To je prostě sex. Ten Vám vysvětlovat nebudu (tip pro nezasvěcené – mrkněte na Padesát odstínů, tam lehký náznak o co jde, najdete). Sex jsem uvedla schválně. Myslí si snad někdo o nás, že místo „uvolňovacího večera“ dá některá z nás přednost četbě Homéra? To sotva!

Dodatek = troufám si říct, že mluvím za 95% slečen, které na fildě studují. Nejsme žádné nudné patronky ani zašprtané ledovky. Umíme se bavit, některé z nás jsou zapálené do módy, některé do sportu, některé do seberealizace. Jsme různorodá skupina žen, ze kterých mohou být v budoucnu významné historičky, archeoložky, lingvistky, překladatelky, tlumočnice, zahraniční diplomatky, managerky pro mezinárodní obchod, nebo třeba i výborné učitelky a profesorky. Můžeme být jakékoliv – cílevědomé, bláznivé, hravé, zábavné, nápadité, věřící, nevěřící, ufňukané, ale určitě v nás nehledejte nudné, zahábitované podivínky s mastnými vlasy a bez vlastního názoru. Takové nejsme. Je to to samé, jako myslet si, že na ekonomku chodí jen hloupé blondýny, nebo na peďák ten, kdo by nic jiného než učit neuměl.