Fotografie: R.Dohnal

Technologie na prodej

V pátek 19.4 se v zasedačce rektorátu sešla skutečně pestrá společnost. Tisková konference sem přilákala pestrou směsici kávy a chlebíčků-chtivých žurnalistů. Zástupci akademie věd a Jihočeské univerzity tu partě zvědavých žurnalistů představili zajímavý projekt Jihočeského univerzitního a akademického centra ČB (JCTT). O co jde? Dostat výsledky výzkumu a bádání do praxe běžných firem.

Oficiálním důvodem bylo založení kanceláře pro transfer technologií, jejímž hlavním posláním by mělo být nabídnout uplatnitelné výsledky z laboratoří a experimentů na normálním trhu. Vzniká tu ale poměrně komická situace: akademické prostředí není totiž plně symbiotické s manažerskou sférou.

Myšlenka je tedy prostá: jihočeští vědci možná patří mezi republikovou špičku když jde o výzkum a bádání, ale pokud jde o znalost zákona o duševním vlastnictví, získávání patentů nebo celkovou orientaci v podnikatelské sféře, jsou celkem na nule. Kancelář pro transfer technologií, v čele s Růženou Šemberkovou, má tuhle mezeru překlenout.

Situaci vysvětlil prostými slovy entomolog František Sehnal: „Aby z „objevu“ vznikl „vynález“, musí být nejprve dostupný kvalitní základní výzkum. Ten máme. Následný aplikovaný výzkum, který přináší nové technologie, z toho čerpá. Přibližně před pěti lety se na výzkumných ústavech českých univerzit objevily tendence k transferu technologií.

Nu, a když EU poskytla na tyto činnosti peníze, takže určitě není důvod stát stranou.“ Ostatně, z úvodních proslovů byl tento asi nejzajímavější. Jiní řečníci nešetřili posluchače souslovími o „market pull/technology push“ nebo „spin off/ start up“. Takže jinak nuda.

„JCTT tedy bude sloužit jako pojítko mezi akademickým prostředím a vnější podnikatelskou sférou,“ přislíbil prorektor pro vědu a výzkum Tomáš Polívka a hned také uvedl několik krátkých prezentací.

Za nejzdařilejší z nich můžeme považovat výkon Václava Nebeského (FROV), a jeho zdravou blatenskou rybu. “Kapři s omega tři“ a „Friendly caviar“ (byť to zní dost zvrhle) jsou prozatím asi nejpokročilejší projekty, na kterých se teď JCTT spolupodílí. Výhodný prodej jejich licencí od vynalézavých vodňanských rybářů, stejně tak i dalších kolegů z dalších fakult, totiž může pomoci dostat vědu do praxe.

Pokud vás tedy zajímá, co se asi tak odehrává v kanceláři pro transfer technologií, vězte, že touhle dobou „prodávají“ krvesající ploštice z Vodičkovy ulice, vstupenky na budoucí boletické zubry a pratury a hmyzožravé houby, které si rády smlsnou na šumavském kůrovci. Good for them.

Autor: JU Magazín