Fotografie: Klára Červená

Ve dnech 19. a 20. září se v Ostravě tradičně konaly Dny NATO. Tato největší bezpečnostní show opět trhala rekordy a to sobotním počtem návštěvníků, kterých přišlo 155 tisíc. A co mohli diváci shlédnout?

Největším lákadlem letošního ročníku byl americký bombardér B-52H, jehož první prototyp vzlétl již v roce 1952. Návštěvníci mohli nahlédnout dovnitř bočním oknem, navíc byl otevřen celý spodek letounu, který si lidé mohli projít.

Mezi další velká lákadla patřil například americký letoun KC-135, před kterým se ochotně fotili piloti U. S. Air Force s dětmi a pozorovateli bezpečnostní show.

Taktéž americkou bojovou stíhačku F-16 si mohli návštěvníci prohlédnout zblízka. Byl k ní totiž přistaven žebřík. Bohužel přímý přístup do bombardéru byl zakázán.

Na druhou stranu do německého záchranářského vrtulníku EC-135 jste se mohli dokonce i posadit a vše si prohlédnout zblízka! Této možnosti však využívaly především děti.

Na Dnech NATO byla zajímavá i možnost promluvit si přímo s piloty jednotlivých letadel. Odpovídali ochotně na všechny dotěrné dotazy, bohužel však do tisku se nic z jejich projevů dostat nesmí. Na oficiální dotazy odpovídají pouze tiskoví mluvčí, nikoli však piloti.

Mimo letounů si návštěvníci mohli prohlédnout i českou pozemní techniku nebo například dva tanky. Ty sloužily především jako dětská atrakce.

Z českých letounů byly lákadlem pro návštěvníky stíhací letoun JAS-39C a cvičně – bojový letoun JAS-39D, které spadají pod 211. taktickou­ letku.

Ostatní účastníci se bavili pozorováním ukázek letů stíhaček a vrtulníků. Při samotných letech se občas tajil dech a tuhla krev v žilách. Jeden z nejobtížnějších kousků předvedl bezpochyby pilot vrtulníku, který dokázal udělat „přemet“. Zvláštností je, že tento nebezpečný trik umí jen velice málo letců. Vrtule vrtulníku se totiž dostane dolů (vodorovně se zemí), při čemž je velká pravděpodobnost, že se letoun zřítí.

Dá se říci, že letošní ročník Dnů NATO se výjimečně vydařil. I obliba této show u lidí stále stoupá, což dokazuje i zvyšující se počet příchozích. Snad i příští ročník bude mít minimálně stejnou úspěšnost jako ten letošní.

Autor: JU Magazín