Fotografie: Barbora Píchová

Za prvé: Vánoce pro fajnšmekry!

Vánoce, Vánoce přicházejí. Najevo nám to dávají již alespoň měsíc vyzdobené výlohy a prodavačky v obchodech, které se s námi od poloviny listopadu loučí s dovětkem „Veselé Vánoce“. A nám to nepřijde divné a nakupujeme všichni jako o život. Marketing funguje. Vánoce, Vánoce přicházejí.

Venku je sice deset stupňů, takže když v tomto počasí pijete teplý svařák nebo punč, potíte se jako prase, ale to přece nevadí, vždyť jsou Vánoce. Města jsou sice romanticky osvětlena, že nejedno srdce zaplesá, ale nějak to k tomu dešti prostě nepasuje. V ani jednom nákupním centru není od konce října k hnutí, protože už mají svetry se soby a Santa Clausem. Ten musí každý mít. Z měst se kolem páté až šesté večerní táhnou tak dlouhé kolony aut, že byste si za volantem stihli i ten svetr uštrikovat. Frantu, Pepu ani Moniku jste sice už rok neviděli, ale to nevadí, musíte jim koupit dárek minimálně za „pěti kilo“, aby neřekli.

Pokud tyto myšlenky sdílíte a máte chuť na Vánoce někam vyrazit a nebýt součástí vánočního stáda, tak se pojďte podívat, kde to na Vánoce stojí za to.

1. Hory

alt Na Vánoce na hory

To je ale novinka že, jet na Vánoce na hory? Tuto variantu ale volí největší množství lidí. Většinou nás hory nalákají na sníh, který my v šedivých inverzních městech tolik postrádáme. A také se těšíme, že si konečně zalyžujeme. Pro nás Jihočechy je ideálním cílem Rakousko, vytrvalejší z nás dojedou až do Itálie a fajnšmekři se rozjedou rovnou do Francie. Jelikož to se sněhem ani letos není zrovna optimální, na české polyžování to pravděpodobně moc nebude. Velkou nabídku lyžařských středisek má ale hned sousední Rakousko: Molltal Molltaler Gletscher, Nassfeld – Hermagor, Saalbach – Hinterglemm, Dachstein West, Katschberg Aineck, Bad Gastein a jedno z nejbližších středisek Salzburger Sportwelt.

Ubytování právě tam se dá lehce najít na www.booking.com anebo naleznete tipy na ubytování přímo na webových stránkách lyžařských středisek. V Rakousku se ale nejlépe shání ubytování na doporučení od známých a přátel, tak se poptejte a vyrazte společně s rodinou či přáteli za sněhem!

2. Teplo

alt Vánoce v teple

Ten, kdo má rád trochu něco odlišného od věčného stereotypu, má dost odvahy vyrazit na svátky za teplem a přežít tak všechny zlé jazyky, které budou tvrdit, že „je to trapný, blbý a spíš jakože smutný“ jet pryč, se může inspirovat následujícím výčtem destinací. Vánoce doma u krbu a dárky za desetitisíce už nejsou takovou tradicí a radostí jako dříve byly (respektive třeba i nebyly, ale tolik se necestovalo právě v tento vánoční čas). Důkazem toho mohou být totálně vyprodané lety od všech leteckých společností na celé svátky, počínaje polovinou prosince. Přesto nemusíte podléhat panice, a jestli hodláte někam vyrazit, máte určitě ještě šanci. A pokud nebudete mít, tak máte alespoň plán na následující Vánoce, na který můžete pomalu šetřit peníze, čas a během roku tak hlídat super výhodné letenky.

alt Kanárské ostrovy

Takovou klasickou teplou vánoční destinací jsou Kanárské ostrovy a to zejména největší ostrov Tenerife. Co se odbavených letadel v tento čas týče, hned v závěsu za Tenerife stojí ostrov Gran Canaria, Fuerteventura a Lanzarote. Všechny ostrovy nabízí překrásnou přírodu a teplotní podmínky vhodné jak na vysokohorskou turistiku, tak na koupání a polehávání u moře. Na Kanárech se tedy můžete pár dní proběhnout po kopcích a pak se na lehátku u moře učit na váš první prosincový zápočet či zkoušku.

Pokud se ještě zdržíme ve Španělsku, tak není oblíbenějšího města na Vánoce a pro silvestrovské oslavy, než Barcelony. Barcelonu sice ještě nedobily letecké „nízkonákladovky“, ale alespoň sem letenka stojí stejně peněz po celý rok. Dražším vánočním rájem je ještě například španělská Andalusie.

Slunečným destinacím se ale meze nekladou, a tak můžete jet za velmi dobré peníze na svátky i do Egypta či Turecka. Tam už jste ale vázáni na hotelový komplex, takže prožijete spíše relax po hektickém semestru než aktivní dovolenou.

3. Úplně jiná dimenze

A jako třetí přichází exotika a země, o kterých si možná říkáte, že se tam v životě nepodíváte, protože na to prostě a jednoduše nemáte. Ale opak je pravdou. Thajsko nebo Spojené arabské emiráty nebyly nikdy tak levné jako právě dnes. Dubaj se stala novou Paříží a Thajsko Chorvatskem. Existuje spousta portálů, na kterých denně létají nabídky s extra levnými lety právě do těchto destinací. Sehnat zpáteční letenku do Dubaje už tak není pouze sen. Tak nepropásněte svou šanci, hlídejte letenky (Letuška, Pelikán, Jak na letenky..) a vyjeďte na vánoční nákupy do Dubaje, zalyžovat si na písečných dunách nebo se prohnat na skútru po ostrově Phuket.

Máte-li chuť na změnu, nasajte inspiraci a užijte si vánoční dobrodružnou dovolenou.

Autor: JU Magazín