Fotografie: Oficiální fotka kapely

Harlej rozparádí i jihočeské krajské město

V pátek večer 31. října, vystoupí rocková kapela Harlej v Českých Budějovicích, kam přiveze představit a pokřtít svoje nejnovější CD "Na prodej". Společně s nimi zazpívá i kapela Jaksi Taksi, která je při turné doprovází. Co na sebe kapela Harlej prozradila prostřednictvím jednoho ze členů?

Jak jste se dali dohromady? A proč právě název Harlej?

Hráli jsme s Vláďou Šafránkem v kapele Brian a ta prošla někdy během roku 1993 dost velkým personálním zemětřesením. My jsme s Vláďou začali připravovat repertoár pro další CD, které bylo absolutně odlišný od předchozího zaměření Brianu. I ty nové písničky se od sebe hodně lišily, takže jsme začali ty rychlejší dávat na jednu stranu kazety a pomalejší na druhou. Tenkrát jsme dali kazetu na Monitor, ať si vyberou, a oni si vybrali tu pomalejší stranu, kterou jsme vydali pod pozměněným názvem Brain na CD Příliv v roce 1994. Ta druhá strana, kde byla většina věcí z budoucího CD Harleje se šířila mezi našimi kamarády a jedni z nich si shodou okolností zrovna zakládali vydavatelství Snake Records a začátkem roku 1995 přišli s nabídkou, ať pro ně nahrajeme CD. V začátcích jsme tomu demu říkali Harley 125, protože první otextovaná věc byla Volání krve a byla o motorkách. My jsme ani jeden motorku neměli a ani nás to k nim netáhlo, proto jsme tam dali tu nesmyslnou číslovku. Když jsme CD točili, název jsme zkrátili, protože jsme se báli problémů s Harley Davidson, dali jsme na konec místo y to j.

Vybavujete si úplně první koncert? Jaké byly dojmy?

První koncert moc ne. Byl to předpokládám křest CD v Praze nebo v Mostě. Dobře si ale pamatuju jeden z prvních. Byl na křtu CD Jardy Filgase v Kunovicích a my hráli poslední a hodně, hodně moc jsme se tam kamarádili s vínem a slivovicí. Vlastně jsme skoro ani nehráli. Dneska je to pamětní zábavná historka, tehdy to byla asi dost ostuda.

Máte nějaký idol, se kterým byste si rádi zahráli?

Na tohle by každý z kapely odpověděl jinak, máme dost rozdílný oblíbence. Já jsem spokojený s lidmi, se kterými hraju. Baví mě to. Nemám ambice si zahrát s tím nebo tím ze světové scény, taky myslím, že by mě asi kopli „do prdele“. Ale ať se nevyhýbám odpovědi, pokud bych měl tu možnost si zahrát na pódiu se svojí hvězdnou kapelou, figurovaly by tam jména – Tom DeLonge, Mark Hoppus, Travis Barker, David Gilmour, Lars Ulrich, James Hetfield, Robbie Williams, Phil Collins, Angus Young, Bono, The Edge a tak. Myslím, že oni by se váleli smíchy a mně by se klepali kolena a zhroutil bych se na zem v mdlobách.

Každý má mít nějaký ten sen. Jaký má skupina Harlej? Kam byste to chtěli ještě dosáhnout?

Já svůj sen s Harlejem prožívám. Od mládí jsem snil o tom hrát muziku a bavit se tím a to, že se tím můžu i živit, je pro mě splněný sen. Jsem za to moc vděčný a považuju to za ohromné štěstí. Chtěl bych dosáhnout toho, aby se tím naši posluchači, ale i my, mohli bavit co možná nejdéle. Miluji hraní a koncerty. Doufám, že ten sen budu moci prožívat ještě hodně, hodně dlouho.

Jací jste byli studenti? Vedla zábava před studiem?

Na tohle bychom každý museli odpovídat samostatně. Za sebe přiznám, že jsem byl celkem bezproblémový student. Učení mi nedělalo zase tak velké problémy, a protože jsem měl doma velkou volnost, nechtěl jsem zároveň ničím moc provokovat. Samozřejmě závěrečné studium na vysoké už bylo poznamenané tím, že jsem věděl, že chci hrát. Stejně jsem se ale k titulu zdárně prokousal.

Máte na svém kontě několik CD. To poslední vyšlo v roce 2012 (Teleskopický tele). Chystáte něco nového? Bude to něčím výjimečné? Nebo zatím plánujete jen nějaký nový song či videoklip?

Momentálně máme natočené nové CD, který se bude jmenovat „Na prodej“ a vyjde někdy začátkem října. Máme krátkou pauzu a za pár dní začnou závěrečné práce na mixech, masteringu atd.… Každé CD je pro nás něčím výjimečné a každé zachycuje jinou etapu života Harleje i nás všech, kteří v něm hrajeme. Harlej má ale už za ty roky svůj styl a svoje fandy a já myslím, že každá kapela by měla mít zodpovědnost ke svým fanouškům a pohybovat se v ranku, který mají rádi. Asi nikdo by od Harleje nečekal a nechtěl slyšet třeba techno desku a nás by to ani nebavilo. Jsme Harlej a to nás baví. K CD bude samozřejmě i videoklip. Jaký, na jakou píseň a další věci se momentálně řeší.

Kam chodíte pro inspiraci?

To je různé. Občas něco přiletí samo, občas člověk na nějakém nápadu pracuje dlouho. Já jezdím léta do Řecka s kytarou a přivážím si domů ty základní motivy a na těch pak dál dělám během roku.

Který song od vás nejraději hrajete a zpíváte?

Tohle je těžká otázka a fakt na ni nejde dát jednoznačná odpověď. Mám rád koncert jako celek a vzhledem k tomu, že dávám dohromady playlisty, vím, že každá skladba tam má svoje nezastupitelné mís­to.

Několikrát jste vystupovali ve Strakonicích, tentokrát to bude po boku skupiny Jaksi Taksi (22. 11.). Už jste s nimi někdy hráli? Jaké to bylo? A dočkají se fanoušci třeba i nějakého společného songu?

Jaksi Taksi s námi jako hosti jeli už naší jarní tour, takže se známe. Myslím, že jsme si hodně padli do noty, takže jsme se dohodli, že nás doprovodí i na podzim. Já z toho mám radost, měl jsem Jaksi Taksi dlouho rád a těší mě, že jsme si sedli i jako lidi. Radek nám teď napsal pár super textů na nové CD. Bavili jsme se i o tom, že uděláme pro tour společnou píseň, ale nevím, jestli k tomu z časových důvodů dojde. Možná ještě jo, uvidíme, mohla by to být celkem sranda.

A co se vám vybaví, když se řeknou Strakonice?

Vybaví se mi spousta krásných koncertů. Poslední dobou se do Strakonic pravidelně vracíme díky Jirkovi Tomanovi, který tam společně s naší agenturou Magmakoncert pořádají naše koncerty. Taky jsme hráli na všech ročnících Magmafestu, který tam pořádali. Je to pro nás přátelské místo, mám to tam rád. Navíc jsem v mládí roky jezdil na prázdniny do Michalova, což je vesnička mezi Stachy a Churáňovem, takže jsem Strakonicemi vždycky projížděl na prázdniny, tudíž se mi vybaví i ty prázdniny.

Blíží se – pomalu ale jistě – vánoční svátky a silvestr. Slavíte je nějak společně?

Já s Hofíkem bydlíme kousek od sebe, takže se potkáváme s dalšíma kámošema jak na Silvestra, tak na pravidelného, vánočního, půlnočního panáka. Tomáš je od Domažlic a Kolins s Liborem z Mnichova Hradiště, takže slavíme Silvestra odděleně a Vánoce jsou samozřejmě rodinná záležitost. Navíc Tomáš jezdí pravidelně před Vánoci na dovolenou. Minulý rok jsme se ale o vánoční pauze srazili na oslavičku a mohla by se z toho stát tradice. Navíc už pár let hrajeme pro náš fanklub a kamarády uzavřený předvánoční koncert v Praze v Kainu a to je oslava bouřlivější než Silvestr.

Když byste měli v krátkosti něco o vás říct, abychom si vás zapamatovali a věděli to nejdůležitější?

Harlej je česká rocková kapela. Chceme bavit sebe i naše posluchače. Bavíme se a jsme vděčný všem fandům za to, že nám to umožňují. Díky.

Na rozhovor odpovídal Tonda Rauer. Článek vznikl ve spolupráci se strakonickými novinami MAXIM.

Více o kapele na: http://www.harlej.cz/home/