Fotografie: Roman Hajník

Silvestrovské jízdy ve Vimperku

Ve městě odkud pocházím, Vimperk, se každý rok poslední den v roce, to znamená vždy 31. prosince konají „Silvestrovské jízdy“, které jsou spojené s výstupem na nedaleký kopec Boubín, který je čtvrtou nejvyšší horou Šumavy.

Jedná se o zvláštní vlaky, které jedou celkem už ve čtyřech intervalech z Vimperka na Kubovu Huť, což je nejvýše položená železniční stanice v českých zemích. Jelikož se zájem lidí rok od roku zvyšuje, vypravují se už celkem čtyři spoje. Zvláštní vlaky budou vypraveny také ze Strakonic, nově též z Volar a tradičně mezi Vimperkem a Kubovou Hutí, jak jsem již uvedla výše. Tato tradice se drží už celých 16 let, první vlak s ojedinělou tématikou vyjel v roce 1999.

Každý rok jsou tyto jízdy spojeny s nějakým tématem, loni to byl cirkus, v roce 2012 se jízda nesla v duchu známých inspektorů a vyšetřovatelů, dále jsme se mohli setkat s detektivy, piráty, podívat se na divoký západ, prožili jsme pohádku i horor, přenesli se do středověku i budoucnosti a zažili mnoho dalších a neopakovatelných zážitků. Letos nás čeká téma – Noemova Archa. Jsem už dnes neuvěřitelně napjatá, jaké kostýmy uvidím a jaké dobrodružství opět zažiju. Společně se členy Stifterova pošumavského železničního spolku se vypravuji i já už po sedmé, vlastně už si nedovedu představit, že bych strávila poslední den v roce jiným způsobem.

Chodíme pravidelně stále stejná skupina lidí, sejdeme se vždy ráno v půl 8 na vlakovém nádraží ve Vimperku, nasedneme do vlaku a necháme se unášet atmosférou konce roku. Když vystoupíme kolem 9 hodiny na Kubově Huti, vypravíme se společně s davem směrem k vrcholu Boubína, tam jsme vždy odměnění pamětním listem o výstupu až na vrchol rozhledny a teplým čajem, který všem cestujícím přijde vhod, jelikož na samotný vrchol to je 5 kilometrů stoupání a bývá většinou pěkná zima, jelikož se nacházíme v srdci Šumavy. Po několika minutách strávených nahoře se vypravíme opět zpět dolů do vlakové stanice. Tam jsou opět masky, které mají připravený program, užijeme si ještě tuto atmosféru a pak nastupujeme opět do vlaku zpátky do Vimperka.

Když vystupujeme doma, nemůžeme se dočkat dalšího roku a překvapení, která nás opět budou provázet na další tradiční silvestrovské jízdě. Podstatnou informací, kterou bych nerada opomenula je, že i cestující se mohou převléci do kostýmů spojené s danou tématikou a podílet se tak na zpříjemnění atmosféry všech cestujících.

Tato událost je vhodná pro všechny, kdo mají rádi veselí, zábavu, recesi a dobrou náladu a pro všechny příznivce železnice.