Fotografie: Barbora Píchová

Bryndzové halušky alebo skotská whisky? Výběr je jen na vás!

Prázdniny jsou v plném proudu, letní teploty nabírají na středomořském rozměru a vy jste stále nevyrazili na žádnou dovolenou? Nemáte našetřený dostatečný finanční obnos anebo zkrátka nemůžete utéct z práce nebo brigády na týdenní výlet? Nezoufejte. Den volna určitě dostanete, u moře je beztak nuda a s penězi to zvládneme do rozumného limitu.

Toto léto se pro české turisty stali velkým strašákem imigranti a situace v Tunisku, a tak mám pocit, že všichni raději sedí doma a bojí se opustit svou bezpečnou a komfortní zónu. Do Tuniska tedy zatím raději nevyjíždějte, ale Evropy se nebojte, protože Angela nám imigranty nedávno vyděsila tak, že se nemáme čeho bát. Dám vám tedy dva cestovní tipy, jeden levný, druhý dražší, jeden na „dojezd“ a druhý na „dolet“. Hurá k bratrům Slovákům anebo pro ochlazení do klidného Skotska.

1. Edinburg

U nás je právě teď 36 stupňů Celsia, a tak jako první zavítám alespoň vzpomínkami do větrného a chladného Skotska. Vydáme se totiž do jeho hlavního města, Edinburgu. Jediné riziko, které vám tady hrozí, je to, že si ho na první pohled tak zamilujete, že si budete chtít koupit v prvním krámku kilt a už nikdy se ze Skotska nevrátit. Máte ale bohužel limit – finanční a tři dny volna.

Edinburg je skvělá varianta na to, ve čtvrtek večer odletět a v neděli večer se vrátit. Letenky je třeba samozřejmě shánět co nejlevnější, nejlépe v akcích evropských „nízkonákladovek“ a ubytování opět v low cost rovině. V Edinburgu doporučuji hostel Belford. Je to kostel předělaný na hostel, má perfektní atmosféru a centrum je vzdálené do patnácti minut chůze.

alt Calton Hill

Co v Edinburgu rozhodně nevynechat: Edinburg Castle, Royal Mile, Palace of Holyroodhouse, St. Giles Cathedral či budovu parlamentu, kde můžete absolvovat fascinující prohlídku a to zcela zdarma. Takže skvělé místo pro úkryt pokud hodně prší či fouká, což je ve Skotsku celoroční standard. Dále doporučuji Calton Hill, který nabízí podle mého názoru ten nejlepší pohled na město. Milovníky nákupů a to zejména oblíbeného řetězce Primark pak nadchne ulice Princes Street. Mírně unaveni nákupy pak z této ulice můžete vkročit do zahrad East Princes Street Gardens, což je spolu s výhledem na hrad naprostá balada pro duši. Za zmínku pak stojí National Gallery, kam je opět vstup zdarma, či božský Holyrood Park, který vás zabaví určitě na půl dne. Vrcholem tohoto parku je totiž vyhaslá sopka Arthur´s Seat, která rozhodně stojí za výšlap. Pokud vás stoupání vyděsí, můžete se spokojit s vrcholkem Salisburského útesu, odkud máte jako na dlani celé město a zároveň dohlédnete až na Forth Bridge aneb skotský Golden Gate Bridge. Před odletem ještě můžete absolvovat procházku po George Street až na St. Andrew Square.

To je tedy to nej ze skotské metropole. Ve Skotsku, ale hlavně v Edinburgu je nádherné každé zákoutí, tak vyražte objevovat romantické krásy kostkované země.

2. Bratislava

No schválně, přihlašte se, kdo ještě nebyl v Bratislavě? Pojďme to tedy napravit, výlet to bude příjemný a vyjde vás na cca dva tisíce korun (prepáčiť, euro). Prodloužený víkend v Bratislavě je opravdu levná záležitost, a stojí to za to. Z jižních Čech jste v Bratislavě autem do třech hodin, jinak se sem dá docestovat velmi pohodlně z Prahy se Student Agency a cena je za hubičku.

Češi a Slováci se budou asi na věky věků přít, kdo z nich je lepší, kdo hraje lépe hokej, a jestli je hezčí Praha nebo Bratislava. Do téhle debaty se raději pouštět nebudu, ale jedno říct mohu. Ať si Slováci říkají, co chtějí, Bratislava je prostě miniaturní. Nemají ani metro! Proč? Protože ho nepotřebují. Centrum města totiž přejdete svižnou chůzí za 40 minut.

alt Bratislavský hrad

Na druhou stranu toho ale tahle mini metropole mnoho nabídne: Primaciálne náměstí, Hlavné náměstí, Stará radnica, Ventúrská ulica, Rudnayovo náměstí, Hviezdoslavovo náměstí, Bratislavský hrad, Most SNP, Modrý kostelík, park Janka Kraľa, nákupní centrum Aupark, Tyršovo nábřeží, Esterházyho palác, hrobka Chatama Sofera, nábřeží M.R. Štefánika či nová budova Slovenského národního divadla. Zajímavou atrakcí je také pátrání po sochách Čumila, Napoleonského vojáka a Schöner Nazi.

alt Děvín

Teplý letní den nejlépe strávíte výletem lodí na zříceninu Děvín. Je to sice spíše zříceninka (zase miniaturní), ale výlet je to krásný. A když na Děvín vyrazíte brzy ráno, můžete už být po obědě zpět v Bratislavě a vyrazit tramvají směr Zlaté písky. Zlaté písky jsou, řekla bych, Bratislavským národním rybníkem, protože je tady slovenská hlava na hlavě, ale jinak je tam moc pěkně a bude to nejlepší způsob jak strávit horké odpoledne.

Autor: JU Magazín