Vůně, která tě cvrnkne do nosu

Fotografie: Botanicus

Všichni známe ten problém s nalezením brigády, která by se stala zábavou a především zajímavou zkušeností. Po několika letech hledání jsem konečně objevila takovou, která mě baví a mnohé mě naučila. Jedná se o práci v pobočce firmy Botanicus spol. s. r. o., která se nachází v Českém Krumlově. Sídlo společnosti je v Ostré, ve které najdete historickou vesničku, kde si můžete vyzkoušet výrobu přírodních mýdel, nakoupit za pár grošů, pořádně se najíst, odpočinout si a dozvědět se zajímavosti o společnosti.

O prodejně společnosti Botanicus jsem věděla snad od své puberty. Vždy při cestě do města se jí nedalo vyhnout, jelikož z ní vychází určitý druh vůně, který je pro někoho příjemný a pro jiné jako plácnutí přes nos. Dříve jsem byla zastáncem toho opačného názoru. Říkala jsem si, jak někdo v takovém obchodě může pracovat a neomdlít. Záhy jsem se o tom přesvědčila sama.

alt Mýdlo z rakytníku

Po několikaleté nespokojenosti s brigádou jsem hledala jinou a v době, kdy jsem si přišla neskutečně zoufalá, jsem nalezla na nástěnce v Akademické knihovně JU nabídku brigády v prodejně Botanicus. I přesto, že jsem byla na vážkách, jsem si domluvila zaučení a již během prvního dne jsem se zamilovala. Stačilo jen přičichnutí k mýdlu z rakytníku a byla jsem lapena. Samozřejmě se najdou mýdla, u kterých nechápu, jak mohou někomu vonět, ale každý jsme jiný. V prodejně nejde jen o prodej mýdel, je tu další spousta zajímavého, přírodního a „smradlavého“ sortimentu, např. aromatické oleje, masti, koupelové pěny, krémy a další. Člověk se může dozvědět od A po Z o přírodní kosmetice a produktech z čistě přírodních zdrojů. Mýdla jsou ale nejzajímavější, přichází ve velkých bábovkách, kostkách a obdélnících, které se potom krájí a balí do úhledných obalů na prodej.

Avšak jedna z nejhorších, ale i nejdůležitějších činností prodejce v Botanicusu je komunikace se zákazníky. Na tom by nebylo nic divného, kdyby většina zákazníků navštěvující obchod nebyla asijského původu. Asiati mají silně odlišné chování, například ženy jsou velmi hlučné a šanci by proti nim neměl ani ten nejlepší fotbalový fanoušek. Na druhou stranu se od nich dozvíte zajímavé věci o tom, jak cestují, jejich kultuře a chování. Je velký rozdíl mezi lidmi, kteří pochází z Japonska, Číny, Korey a Tchaj-wanu.

O společnosti

alt Botanicus Český Krumlov

Společnost Botanicus spol. s.r.o. se zaměřuje na výrobu kosmetiky a léčivých produktů pouze z přírodních materiálů, které si sami pěstují ve svých botanických zahradách a jsou označovány kvalitou BIO. Při výrobě upřednostňují zejména ruční výrobu a všechny jejich výrobky jsou z čerstvých bylin, nikoli sušených. Některé produkty obsahují látky z exotických rostlin, které není možné v našich klimatických podmínkách pěstovat, proto se dováží. U těchto materiálů se snaží o výběr co nejvyšší kvality a zároveň je důležitým faktorem nákupu fair trade. Na vzniku společnosti se v roce 1991 podílel Dr. Malcolm Robert Stuart, jež je specialistou na byliny a jejich využití v kosmetice a potravinářství, který majitele firmy zásadně inspiroval. Firma byla založena jako česká se zahraniční spoluúčastí a od roku 2005 je firma ryze česká.

alt Obchod Český Krumlov

Obchody této firmy lze nalézt v mnoha zemích, patří mezi ně: Rakousko, Slovensko, Německo, Maďarsko, Švýcarsko, Rusko, Čína, Tchaj-wan, Japonsko, Bulharsko, Kazachstán, USA, Jižní Korea a samozřejmě Česká republika, ve které naleznete pobočky v Praze, Českém Krumlově, Plzni, Karlových Varech a Ostré.

Návrat ke kořenům

alt Historické městečko

Důležité je také zmínit historické městečko, které se nachází ve vesnici Ostrá u Lysé nad Labem. Z vlastní zkušenosti ho doporučuji navštívit, protože zážitek je to nepopsatelný. Můžete si zde vyzkoušet výrobu mýdel, svíček, náušnic, vlastního recyklovaného papíru, ražbu mince a rýžování zlata. Projdete si část botanických zahrad přístupných veřejnosti a naleznete zde neskutečný klid a krásu. Pro vaše ratolesti je připraven program s divadlem. Firma myslela i na možnost občerstvení, podává se ve staročeském stylu na dřevěných prkénkách a najíte se mnohem lépe a levněji než v kterékoli restauraci. Zajímavostí historického městečka je, že má svou vlastní měnu. Při vstupu si vyměníte naše peníze za groše s logem firmy. Kurz je 10 Kč za 1 groš, ale ceny jsou stejné a kolikrát i levnější než venku za branou. V případě zájmu navštivte webové stránky www.botanicus.cz, kde naleznete otevírací dobu, vstupné a další potřebné informace.

Neházejte flintu do žita

Kdo nemůže najít brigádu či práci přesně podle svého gusta, mám pro něj jedinou radu: „Kdo hledá, najde“. Sama jsem toho příkladem. Spousta lidí rychle vzdává snažení, nebo je odrazena jediným aspektem práce, který na první pohled vypadá negativně. To, že něco neznáme, nebo tomu nerozumíme, neznamená, že je to hned špatné. Proto na vás apeluji, abyste to nevzdávali a hledali dál.

Zdroj: www.botanicus.cz