Fotografie: Tomáš Jarolím

O divadle, o autorských hrách, mezinárodních soutěžích a nezavíratelném SUDu jsme si povídali s předsedkyní SUDu, Majdou Křepelovou. Pro koho je suďácké divadelnictví určeno? Kdo se může přijít na představení podívat anebo rovnou připojit k ansámblu? Odpovědi na tyto otázky a mnohem více naleznete v následujících řádcích.

Co je to SUD? Má to vůbec se sudem jako takovým co dočinění?

SUD je Studentské universitní divadlo, které sídlí v Hroznové ulici v Českých Budějovicích. Proces nezastavitelného divadelního kvašení začal v SUDu už před dvanácti lety – v roce 2002: Studenti Pedagogické a Teologické fakulty Jihočeské univerzity se pod vedením Jiřího Šestáka a Jana Samohýla rozhodli založit divadlo, které funguje dodnes. Nejsme ale pouze divadelní prostor – často jsou u nás k vidění třeba i různé besedy, koncerty, taneční vystoupení, workshopy, improvizace, od dubna budeme dokonce pravidelně promítat dokumentární filmy. V rámci naší Galerie SUD probíhá každý měsíc jedna vernisáž a prostory se dají využít i jako fotoateliér. Určitě bych také neměla zapomenout na dramaťák, který působí pod záštitou SUDu už od roku 2006, vede ho herečka Jihočeského divadla Lenka Krčková, jejíž žáci se každý rok dostávají na vysoké školy uměleckého zaměření. Do našeho SUDu se toho vejde hodně a ještě není ani zdaleka zaplněný.

Je divadlo omezeno pouze pro studenty, nebo může řady herců rozšířit i nestudent?

Rozhodně se ničím nelimitujeme, i když studentů je u nás převaha. Pokud má nějaký nestudent chuť spolupracovat s kolektivem „nabušených“ a bláznivých mladých lidí milujících divadlo, jistě bude u nás na správné adrese.

Čím se vaše divadlo liší od profesionálních divadel, například Jihočeského divadla?

Řekla bych, že snad vším. V první řadě, ač se jmenujeme universitní, spolupráci s Jihočeskou univerzitou začínáme navazovat až teď – v roce 2014. Ve svých řadách nemáme žádné profesionály. Celé divadlo vedou pouze studenti. My se staráme o to, aby u nás všechno dobře šlapalo. Začíná to drhnutím podlahy, vymalováním jeviště, pokračuje to přes osvětlování a zvučení našich nebo hostujících souborů a nejvyšší metou je psaní grantů, shánění sponzorů, propagace, tvorba webových stránek a příprava programu, ve kterém by si každý měl najít něco, co ho zajímá. Stejní lidé, kteří se starají o chod divadla, pak baví diváky jako scénáristé a scénáristky, herci a herečky či režiséři a režisérky divadelních představení. V SUDu je nás na tohle všechno momentálně kolem dvaceti. V profesionálních divadlech je kolem pěti set zaměstnanců.

Co nejčastěji vlastně hrajete – spíše komedie, nebo i dramata? Kdo vám píše divadelní hry?

Suďáci mají nejraději komedie. Momentálně je v plném proudu zkoušení dvou nových kousků, které budou uvedeny během roku 2014. Ale dveře/víko nezavíráme před ničím – v procesu přípravy je dokonce i detektivka! Většinu divadelních her si píšeme sami. Jistě si vzpomenete na Taškařici, Hoodina Rooba nebo autorskou hru dramaturgyně Kristýny Čepkové Dobrodruh Kid. Čas od času si přičuchneme i ke scénáři, jak tomu bylo třeba u představení Cami s námi…a zlý pryč! Samostatnou kapitolou jsou pak dramaťáci, jejichž představení jsou spíše než na mluvení často založená na vyjádření emocí, vnitřních pohnutek malými gesty nebo pohyby. Takhle napsané to vypadá dost vznešeně, ale zkuste se podívat na našich stránkách na závěrečný klip k představení Variace jinjang a uvidíte, jak moc vás to pohltí a vtáhne do děje!

Snažíte se jít s dobou a soudobou avantgardou?

Jasně, snažíme se jít s dobou, ale jelikož chceme dát studentům co největší prostor pro to, aby si zkusili to, co vždycky chtěli, to, co je láká, ale třeba to ještě nikdy nedělali – prostě dát jim prostor pro vlastní seberealizaci – je naše dramaturgická vize hodně rozvolněná. Jsme spíš něco jako taková laboratoř. Někdo přijde s nápadem a my se snažíme mu pomoci s jeho realizací. A tak zkoušíme, co se dá.

Proč by se měli naši čtenáři JU Magazínu přijít podívat právě na vaše vystoupení?

Jestli vás zajímá, co dělají studenti, když se zrovna neučí, nepřipravují na zkoušky, nekoukají na seriály a netráví hodiny lustrováním Facebooku, tak přijďte. Zábava i pohoda zaručena. Ti, kdo chtějí prožít kulturu všemi smysly, mohou v rámci Galerie SUD bezplatně celý měsíc vystavovat svá umělecká dílka – ať už jde o obrazy, fotografie nebo třeba sochy. Stačí, když se ozvete a domluvíte s kurátorkou výstav, Šárkou Vošickou.

A jaké novinky teď chystáte? Na co se můžeme v blízké době těšit?

Ve čtvrtek 27. března otevře SUD své dveře všem, kteří se zajímají o to, co se u nás děje, i těm, kteří by třeba chtěli kvasit v SUDu s námi. Nebudeme jen mluvit, ale dojde i na lámání chleba. Během večera se můžete těšit na ukázky z právě připravovaných představení a hlavně: nahlédnutí pod pokličku. Chceme divákům ukázat, jak vypadá příprava takové nové hry, protože to rozhodně není jen procházka růžovým sudem. Otevřeno bude od 18.30 do 21.00, můžete přijít hned na začátek anebo v průběhu večera. Samozřejmě přichystáme i malé občerstvení. A pokud se podíváme dál než čtrnáct dní dopředu, na začátku dubna se v SUDu rozjede promítání dokumentárních filmů zdarma, na konci dubna pojede dramaťák s představením Rendez-vous s tabatěrkou na mezinárodní festival do Řecka, v květnu by se měly rozjet akustické koncerty a v červnu nás čeká premiéra představení SilverTal. Pokud chcete být u toho, a to nejen jako hosti, tak se ozvěte, objem našeho sudu je veliký!

Autor: JU Magazín