Fotografie: unsplash / pixabay.com

Top letních hudebních festivalů

Léto roku 2015 nám chystá množství skvělých velkých akcí, na kterých žádní nadšení fanoušci hudby nesmí chybět. Máte po zkouškách a chcete to oslavit? Vyprázdněte prasátka a vydejte se na pořádný „fesťák“!

Ať už jste příznivci jakéhokoli žánru, z letošní nabídky si nemůžete nevybrat. V celé České republice, ve velkých městech i vesničkách se konají grandiózní akce pod širým nebem, kde si můžete oddechnout, nebo se naopak pořádně vyřádit. Jaké jsou ty největší a kam se určitě vydat?

Coloursy, Votvírák i RFP

Červnovou peckou je každoročně Votvírák v Milovicích u Prahy, tentokrát o víkendu 12.-14.6. Festival zaměřený na české a slovenské interprety je zážitkem nejen hudebním, ale i kulturním – dá-li se to tak říct. Víkend na Votvíráku to je pivo k snídani, pivo k večeři, zubní pasta je taky pivo a zákusek sušenky a tamní rychlé občerstvení. Hygiena přes všechnu snahu organizátorů nakonec nevalná, zážitek ohromný. Letošní štace přináší třeba MIG 21, UDG, Xindla X, Imodium, Vypsanou Fixu, Divokýho Billa, Prago Union, No Name, Sto Zvířat, Wohnout, Majka Spirita i JAR a to vše za skvělých 400 kaček.

Nálož kvalitní světové muziky i letos přináší Colours of Ostrava ve dnech 16.-19.7. Coloursy patří mezi dražší festivaly, nicméně s dobrým zázemím – festival je bezbariérový a ani s dětmi se do areálu bát nemusíte. Program je narvaný více než dvěma sty nejen hudebních akcí a letošní největší lákadla jsou bezesporu islandská zpěvačka Björk, z Britů pak Mika, rocková skupina Kasabian a půvabná partička jménem Clean Bandit. V české premiéře se zde představí i slavní Rudimental a těšit se můžete i na mnohem méně známé a neobvyklé interprety. Podívat se můžete ale i na divadelní hry, besedy, workshopy a poslechnout si poezii.

alt

Na 18.-20.6. se chystá tradiční pražský United Islands na Střeleckém ostrově s main stage v Kinského zahradě kousek odtamtud a doprovodným programem v nejlepších pražských hudebních klubech. Těšit se můžete i na sportovní vyžití, které bude připravené na Kampě, nebo na trhy na Janáčkově nábřeží. Festival je především pro ty z vás, kteří mají raději klidnější alternativnější hudbu či jazz a přináší spoustu zajímavých domácích i zahraničních interpretů jako Zrní, Alo Wala, East India Youth, PSH, Lenka Dusilová a další k poslechu na webu. A ceny jsou více než luxusní – main stage za 250, ostatní scény zadarmo.

Jedna z velkých festivalových stálic Rock For People se letos představí ve dvojitém vydání – pokud jste festival nestihli v Hradci Králové, zajeďte si do hlavního města evropské kultury pro rok 2015, Plzně, ve dnech 4.-6.7. Největší lákadla „západního křídla“ budou britští Motörhead, němečtí Guano Apes, electro swing v podání The Parov Stelar Band, britští The Ting Tings a nemůžu než doporučit také švédskou partičku Movits!, z českých interpretů pak Vojta Dyk a Vladimir 518. Za 1440 korun se dostanete na všechny koncerty, koupit můžete do 850 také vstup pro jednotlivé dny.

Od hip-hopu po klasiku

Oblíbeným festivalem jsou samozřejmě i České hrady, které kromě hudby nabízejí i nezvyklou atmosféru nočních kulturních památek v celé ČR. Letos se můžete v průběhu července a srpna podívat třeba na Točník, Bouzov, Veveří nebo Švihov a další. Vstupné se povejde i v případě nákupu na místě do 800 korun a těšit se můžete na stálice české (i slovenské) hudební scény jako Chinaski, Tomáše Kluse, Annu K, Čechomor nebo Mandrage. Z bohatého programu si už jistě vyberete.

alt

Jedním z našeho univerzitního areálu nejbližším festivalem je klasika v podobě akce Mighty Sounds, která proběhne o víkendu 3.-5.7. v Táboře a letos už po jedenácté! Rock, punk, reggae, ska, hard core i rap. Mighty je pro tvrdší nátury a pařba to bude pořádná. Čekají vás 4+4 stage a přes 150 interpretů. A pro velké fanoušky je tu i pestrý festivalový merchandise a vstupné na kompletní program seženete v předprodeji do 1400 korun. Parkování na místě i kemp je samozřejmostí.

A kde ještě nesmíte chybět? V srpnu 20.-22. se pak opět v Hradci Králové koná tradiční světově proslulý Hip Hop Kemp. Tři dny vás vyjdou do 1500 korun za vstup a čekají vás četní čeští i zahraniční interpreti. Pro všechny pořádné pařmeny a electro šílence se chystá jako každý rok i Mácháč v pátek a sobotu 21.-22.8. na pláži Klůček v předprodeji za 990 korun. Stálice české scény si pak můžete poslechnout třeba i na Benátské noci v Liberci 23.-26.7. nebo na Sázava festu ve Světlé 30.7.-1.8., kde se navíc představí skvělá britská skupina Kosheen a německá klasika Alphaville. Na Sázava festu také využijete svou ISIC kartu – předprodejové vstupné vám sníží o 20 %.

22.8. nás ale čeká ještě Okoř plná české klasiky, 9.-12.7. se těšte na pořádný nářez na Masters of Rock ve Vizovicích a pro příznivce vážné a komorní hudby je tu opět ve dnech 17.7.-8.8. slavný Mezinárodní hudební festival Český Krumlov.

A to je jenom začátek – nejen hudebních festivalů bude v létě nespočet. Ostatně se zdá, že jich snad rok od roku přibývá. Tak už víte, na jaký vyrazíte vy?