logo

Rozjezd Studentské unie

Studentská unie – do povědomí studentů se dostala rychlostí blesku. Zrodila se teprve před několika týdny, má za sebou první úspěšnou studentskou akci a další právě probíhá. SUJU si v řadách studentů nachází stále větší oblibu. Mluvíme o spolku, jehož myšlenkou je pořádání kulturních, společenských a sportovních akcí, přednášek, besed a mnoho dalšího. Zakladatelé SUJU si dávají spoustu cílů, jedním z nich je i vylepšení komunikace mezi studenty a Jihočeskou univerzitou.

Foto: Petr Klíma

PRVNÍ BYLA MYŠLENKA SEZNAMOVÁKŮ

V září uspořádali pro první ročníky JU seznamovák na Vranovské přehradě. Kolem sta zúčastněných budoucích studentů si v průběhu seznámováku mohlo vybrat z pestré škály aktivit. Za zmínku stojí například bumper ball, swing jump, paintball nebo skákací boty. Z mimosportovních aktivit byly na programu výlety, stmelovací a společenské hry, povídání o škole, a další. "Také večerní plán byl jasný – párty nebo posezení u ohně,“ vzpomíná Petr.

Důvod, proč kluci přišli s nápadem pořádat seznamovák, byl zřejmý: „Chtěli jsme, aby studenti, kteří přichází do prváku, měli dopředu možnost si o škole zjistit nějaké informace a najít si partu,“ říká Vašek a pyšně dodává, že do začátku je to pro studenty výborné. Mají ohlasy od lidí, kteří si na seznamováku našli partičku, doteď se jí drží, nemají problémy se školou a chodí spolu na akce.

Pořadatelům (nyní již zakladatelům SUJU) se první ročník seznamováku vydařil, což potvrdila i následná afterparty ve Fabrice. Účast byla veliká a právě zde se u nich zrodila myšlenka, proč v této studentské činnosti nepokračovat.

BYLO NÁS PĚT

Zakladatelé jakoby se drželi předlohy románu Bylo nás pět. Za vznikem a fungováním Studentské unie stojí pět studentů univerzity – Petr Klíma (Petr Bajza 21.století), Václav Voska (člen rádia K2), Martin Hůlka (fotograf, člen JU magazínu), Richard Šefl (moderátor a bavič) a Ondřej Pantoflíček (svěží vítr z Prahy). Jako plus vidí Vašek dvě skutečnosti: „Každý jsme z jiné fakulty a každý z nás má užitečné kontakty.“ Novou členkou SUJU týmu se onehdy však stala poprvé dívka! Důvěru kluků si získala prvačka Lucka Soukupová.

„Zapsali jsme se jako spolek, navrhli akce a přednášky, které na JU chybí, začla spolupráce s univerzitou. A odezva byla kladná,“ popisuje začátky Petr. „Rozjezd byl rychlý, také grafiku jsme navrhli dobře a rychle,“ dodává s nadšením Vašek. Zdálo by se, že založit fungující spolek je jako procházka růžovým sadem. Ovšem každá mince má rub i líc. Aktivitní účast ve spolku pro kluky představuje nejen značnou časovou náročnost, ale mnohdy také dát přednost SUJU před osobním životem.

RYCHLÁ POPULARITA – FACEBOOK

„Během tří dnů jsme měli, vyjma rádia K2, nejvíce fanoušků ze všech spolků,“ vypichuje na úvod Vašek. „Po vytvoření facebookových stránek se mezi studenty strhla obrovská vlna debat o tom, co to Studentská unie je, co budou dělat, a dokonce o nás byl i komentář na přiznání JČU,“ popisuje Vašek prvotní ohlasy. „Také nás potěšilo, že po čtyřech nebo pěti dnech od vzniku spolku, se na našich stránkách objevilo asi dvacet komentářů, které vyjadřovaly podporu. Myslím, že jsme přišli ve správný čas,“ tvrdí Petr. SUJU má na facebooku nyní cca 870 fanoušků. V několikatisícové studentské základně Jihočeské univerzity je však stále co zlepšovat.

Studentská unie je zatím pouze na facebooku, prostřednicvím něhož dává studentům vědět o pořádaných a plánovaných událostech. „Webové stránky jsou v plánu, přijdou asi v lednu nebo v únoru. Facebookové stránky nám zatím stačí,“ říká Petr a svůj názor stvrzuje velmi typickou studentskou větou: „Momentálně na to nemáme čas.“

UNIE PEČE S UNIVERZITOU

Studentská unie navázala spolupráci s Jihočeskou univerzitou, která spolek podporuje prostřednictvím informačních e-mailů, jenž budou od nového roku mezi studenty rozesílány každý měsíc, a jejichž součástí bude zveřejnění akcí SUJU. „Tento sponzoring od univerzity, přestože není finanční, je pro nás skvělý, dost na tom ušetříme,“ přiznává Vašek a předkládá i druhou stranu spolupráce: „Propojení mezi studenty a JU moc nefunguje, univerzita nás podporuje a my ji na oplátku nabídli, že v případě potřeby zajistíme zapojení studentů do určitých akcí, které hodlá pořádat. Spolupráce je momentálně na dobrém bodě. Univerzita nás má ráda a my máme rádi univerzitu,“ říká Vašek a tím odpaluje saldu smíchu u Petra, který nemůže než souhlasit.

„Chtěli jsme udělat spolek, který bude všechny současné propojovat a vzájemně s nimi spolupracovat, ať už se jedná o rádio K2, váš JU Magazín nebo další spolky,“ odkazuje Petr na to, že spolupráci SUJU vítá, pokud bude zájem i z druhé strany.

SOUBOJ FAKULT

alt Souboj fakult

Startovací akcí Studentské unie byl listopadový Souboj fakult. Kde se vzala myšlenka k této události nám prozradil Vašek: „Inspirace přišla z Prahy, kde se pořádají podobné akce. Naším cílem je dělat souboje fakult v různých směrech. Chceme porovnat fakulty nejen v pití a v párty stylu, ale také ve sportu, vědomostech a podobně.“

„U prvního souboje jsme vsadili na párty styl, protože jsme doufali, že se chytne nejlépe,“ říká Vašek. Souboj v tom, která fakulta umí nejlépe pít, byl založený na sbírání žetonů získaných při koupi nápoje. V průběhu večera se konalo i několik minisoutěží – v exování piva, pojídání soletek na čas či výdrži v holubičce. Celkové prvenství vybojovala s dostatečnou převahou Ekonomická fakulta. Z pořadatelského hlediska dopadla úvodní akce nad očekávání. V českobudějovickém klubu Sklep Beseda se prostřídalo probližně 700 lidí, což je pomalu dvojnásobek jeho kapacity. „Lidi to bavilo, bylo narváno, dokonce jsme museli na chvíli i pozastavit vstup,“ přiznává Petr.

LETŇÁK BUDE NABITÝ

Plány SUJU jsou vcelku rozmanité. V současnosti probíhá charitativní akce Vánoční sbírka hraček. V prostorách knihovny je umístěna krabice, kde může každý do 18. prosince přispět svými starými či novými hračkami a plyšáky. Ty pak budou věnovány do dětského oddělení českobudějovické nemocnice a městské charitě České Budějovice. V nemocnici členové SUJU pomýšlí v rámci celodenního programu pro děti i na nějaké ty vánoční divadelní kousky.

„Dále plánujeme další akce v klubech. Máme rozjednané přednášky s Radimem Vančurou a Libuší Šmuclerovou, a domlouváme i jiné zajímavé osobnosti, které tady na univerzitě nebývají. Lidi, které tu chceme, a kteří nám tu chybí. Teď vytváříme akce na letní semestr. Jsme relativně nový spolek, práce je dost,“ přiznává Petr.

„Co se týká sportovních akcí, budou, ale až v letním semestru,“ konstatuje Vašek a nadšeně dodává, že nadcházející semestr bude opravdu nabitý. Počátkem února pořádá SUJU první pobyt na horách. Circa 40 studentů bude mít možnost vyrazit za zimními radovánkami na Lipno, které se ponesou ve stylu seznamováku. Tedy program na bázi adrenalinu, stmelovacích akcí a také volného lyžování. „A bude další seznamovák,“ přidává Vašek jednoznačně. Novinka se chystá v podobě spolupráce se studenty, kteří se účastní programu Erasmus.

JANČURA PŘIJEDE NA JIH A MOŽNÁ SE ZASTAVÍ I V BUDĚJOVICÍCH

Nejprve se kluci ostýchali, ale nakonec přece jen vyrukovali alespoň s jednou příhodou, která je za působení SUJU potkala. Jednou z osobností, kterou Studentská unie plánuje na Jihočeské univerzitě přivítat je český podnikatel Radim Jančura, hlavička žlutého světa – Student Agency.

„Napsali jsme panu Jančurovi oficiální e-mail se všemi náležitostmi (Vážený pane Jančuro, rádi bychom vás pozvali na Jihočeskou univerzitu, atd.) Trochu nás pak překvapila reakce ve stylu – Jo, super kluci, někdy v březnu, až budu mít cestu do Českého Krumlova, tak se stavím,“ popisuje s úsměvem Vašek.

SUJU VZKAZUJE…

„Toužíte postavit pyramidu ze sirek? Není problém!“ žertuje Vašek a dále vzkazuje studentům Jihočeské univerzity: „Podívejte se na náš facebook Studentské unie, kde si můžete přečíst, jaké akce jsme už udělali. Máme toho spoustu v plánu. Pokud máte nějaký názor, kritiku, nápad, nebo nám chcete cokoli říci, budeme určitě rádi. Napište nám, koho byste na univerzitě uvítali nebo po čem toužíte. Nápadům se meze nekladou.“

Klára Dudová

Oblíbené články

comments powered by Disqus