Radio K2 na Radiorallye 2013

Univerzitní rádio K2 vyrazilo na cesty až do dalekého Slovenska, kde se konal 9. ročník prestižní soutěže univerzitních radií. Jak si tam naše rádio vedlo? A jaký zanechalo v našich sousedech dojem?

„Dobrý deň na Juhočeskú univerzitu v ČB, do Rádia K2!“

Touto památnou větou od programového managera Ing. Luboše Kasaly vše začalo.

Rádio K2 se zúčastnilo letos již mezinárodní soutěže Radiorallye 2013, která se uskutečnila ve dnech 21. 3. až 24. 3. 2013. Radiorallye je soutěž univerzitních rádií a předchozích 8 ročníků se účastnily výhradně slovenské týmy. Ovšem na letošní 9. ročník organizátoři pozvali i internetové rozhlasy z ČR.

Na Slovensku mají internetová rádia velkou tradici. Některá z nich fungují už od roku 1974. Pokud jste členem jednoho z 12 slovenských rádií, máte velkou šanci, že jakmile dostudujete VŠ, sáhne po vás jedno z profesionálních rádií, jelikož máte již s prací v rozhlase zkušenost.

Pro představu: Slovenské Pulz rádio má studio vybavené za 600 000 € a pořádající Žilinské Rádio X má studio v kampusu rozvržené do 6 místností.

Cesta na Slovensko

Už samo rozhodnutí, že pojedeme na Slovensko karavanem, neslo předzvěst dobrodružství. Do karavanu nastoupili :

Barbora Černošková, Jaroslav Daníček, Václav Voska, Jakub Janíček a Tomáš Milbach.

Samotný průběh soutěže byl velmi inspirující, nevěděli jsme, kam dřív skočit. Pátek byl v Žilině zasvěcen poslechům soutěžních nahrávek. Těch bylo bez přestávek na hodnocení 12 hodin čistého času a bodování se účastnila i samotná studentská rádia. Sobotní dopoledne pak náleželo žurnalistice, kdy každý soutěžní tým dostal téma a měl za úkol pořídit, sestříhat a v limitu 3 hodin předložit hotovou nahrávku na dané téma, větu či přísloví. K2 si vylosovalo: „Takže, pane řediteli, kde máte popelníček?“. To samozřejmě přisuzujeme čiré náhodě.

Soutěž začíná

Poklidné ráno se změnilo v adrenalinový závod o čas. A tak jsme o deváté ranní vyrazili z kampusu Žilinské univerzity do ulic města. A jelikož GPS zůstala v karavanu, teprve začalo to pravé dobrodružství.

Poobědvali jsme v místní menze a pak nás čekalo živé vysílání. Každé rádio mělo 15 minut na představení konceptu nebo zkrácené verze svých relací. RK2 v domnění, že jde výhradně o improvizaci, vybralo téma “Slovenky“. Po prodebatovaných večerech na žilinských kolejích nám toto téma přišlo příhodné.

Ačkoliv se nakonec ukázalo, že ostatní týmy se na tzv. “LIVKU“ připravovaly 3 měsíce dopředu, dostali jsme na večerní sešlosti několik pochval i od samotných porotců. Jeden z nich dokonce prořekl zákulisní informaci, že se na příští ročník zařadí kategorie zaměřená na improvizaci, což nás velmi potěšilo.

Program celé soutěže byl náročný, bohatý a v rámci 3 dnů dost natěsnaný. Neděle už patřila slavnostnímu vyhlášení. V prostředí Radiorallye jsme se cítili trochu jako “zelenáči“, ale i přes to jsme se umístili na 6. místě z celkem 12 soutěžících a přivezli domů, na Jihočeskou univerzitu, cenu za 2. místo v kategorii jingel, tedy rádiová znělka.

Před odjezdem

Bylo nám přiděleno také pár přezdívek, jako Rádio Karavan. V něm jsme přebývali hned pod kolejemi univerzity a stal se velkým hitem soutěže. V projektu, který je bezmála 2 roky starý, byla taková událost velkou zkušeností a my si přivezli bezpočet zážitků, a krom již zmiňovaných cen, i cenu sympatie poroty.

Na všechny je tento článek krátký, ale jelikož byl každý z nás střídavě redaktor, střihač zvuku, DJ, moderátor a kameraman, můžete se brzy těšit na videozáznam z celé soutěže.

Na otázku pana Ing. Kasaly, zda přijedeme příští rok, jsme odpověděli ANO a kinosál propukl v potlesk. A tak se Rádio K2 z Jihočeské univerzity zapsalo do rozhlasových vln Slovenska.

Studentské univerzitní rádio K2

Autor: JU Magazín