Fotografie: Petr Zikmund

Něco málo o Malém divadle

České Budějovice nabízejí celou řadu možností, jak se dosyta vyžít v každém směru od sportu až po kulturní akce nejrůznějšího druhu. Mezi hlavní představitele kulturního života patří v první řadě divadlo. V Českých Budějovicích najdeme hned několik divadelních scén (a ještě o něco více divadelních souborů), z nichž nejznámější je samozřejmě Jihočeské divadlo. To zahrnuje čtyři samostatně fungující soubory, a to činohru, operu, balet a od 1. července 2004 také loutkohru, dnešní Malé divadlo. A právě Malému divadlu jsou věnovány následující řádky.

Pokud jste po slově loutkohra nepřestali číst, věřte, že jste udělali dobře. Přestože Malé divadlo, které bylo založeno na konci čtyřicátých let a sídlí v Hradební ulici, vzniklo jako čistě loutková scéna zaměřená výhradně na tvorbu pro děti a mládež, dnes už to rozhodně neplatí. Po asi největší proměně divadla jak z hlediska řízení, tak uměleckého stylu v roce 2004 zažívá divadlo velký rozmach a jeho repertoár zdaleka netvoří pouze představení pro nejmenší diváky.

Znaky a specifika

Nejprve si tedy pojďme Malé divadlo představit, a to porovnáním s ostatními soubory Jihočeského divadla. Tento soubor má totiž řadu autentických rysů, které u ostatních nenajdete. Je to zejména proto, že spíše než k ostatním skupinám Jihočeského divadla má blíže k nezávislým scénám. Pracuje totiž jak s prvky činohry, tak i dalších divadelních žánrů jako je výtvarné divadlo, pohybové divadlo a loutky. Dalším specifikem je bezpochyby fakt, že více než polovina představení je doprovázena živou hudbou, která hraje přímo na jevišti, a zprostředkovává tak nevšední zážitek.

Liší se i cílovou skupinou – oproti ostatním souborů Jihočeského divadla začíná věková kategorie dětmi přibližně od třetího roku, ale pokračuje dál přes základní a střední školy až po představení zaměřená především na studenty vysokých škol. Začátek éry představení určených výhradně pro starší publikum lze spojit s uvedením inscenace Dr. Jekyll a Mr. Hyde, jež byla variací na slavný stejnojmenný román R. L. Stevensona, kde se v hlavní dvojroli objevil Lukáš Langmajer.

Tato tradice pak pokračovala například v představení Divoký tygr přeskakuje strž. Příběh inspirovaný kavkazskou legendou o Kaibrekovi, pověstmi o mniších z kláštera Šaolin, japonskými pohádkami a mnoha filmy východoasijského filmového a literárního žánru wuxia. Divadlo bude v trendu představení zaměřených na starší diváky pokračovat i v letošní sezóně, jsou připraveny hned tři premiéry.

Nově přinášíme

První z nich, Gulliver´s Trek, bude uvedena už v polovině listopadu a na své si zde přijdou nejen čtenáři klasické anglické literatury 18. století, ale hlavně fanoušci vesmírné lodi Enterprise. Jedinečnost inscenaci dodávají také naživo hrané staré britské námořnické písničky. V lednu 2014 nás pak čeká první lekce Etikety pro sígry, netradičně pojatý kurz společenského chování si můžete vychutnat spolu s duchem agenta 007. Trojici doplňuje květnová premiéra Quijote!, novodobá variace na nejznámější román Miguela Cervantese.

Jiná úterý

Těmito premiérami však výčet příležitostí navštívit tuto scénu zdaleka nekončí. Na začátku letošního roku spustilo divadlo projekt Jiná úterý, v jehož rámci se pravidelně představuje jak soubor Malého divadla, tak i hvězdy (nejen) českého nezávislého profesionálního divadla. Divadlo tak rozšiřuje repertoár pro středoškolské a vysokoškolské studenty a zároveň tak poskytuje prostor pro soubory, které by se na Budějovickou scénu v současné době jen těžko dostaly.

I letošní podzim se tak nese ve znamení Jiných úterý. A tak se v říjnu můžete ponořit do naturalistického zpracování dobrodružného příběhu Jacka Londona Bílý tesák, které není tak úplně pro slabší povahy, nebo barvité koláže o jednom z nejznámějších českých autorů, kterou pod názvem Jaroslav Hašvejk uvede Divadlo DNO a II. pád. V listopadu můžete vybočit ze zajetých všedních kolejí spolu s Tomem Sawyerem nebo zažít netradiční podívanou v podobě představení Barbarela Reloaded, které na motivy slavného filmu z 60. let zinscenoval soubor Buchty a loutky. V prosinci bude uvedena krabicová hra Láska ke třem pomerančům plná groteskního humoru v provedení GeisslersHofco­moedianten, jejichž specializací je moderní a živé zpracovávání barokních textů. Před Vánoci se pak můžete pobavit v rámci improvizačního večera Divadla Vosto5, které si připravilo Stand´artní kabaret hudebně doprovázený vlastní kapelou SNAHA.

Zábava pro všechny

Pokud máte doma něco jako mladší sourozence, nezoufejte. Podle slov Zdeňka Jecelína, který působí od roku 2005 jako umělecký šéf Malého divadla, se ani na představeních pro nejmenší nebude jejich doprovod nudit. Inscenace jsou totiž koncipovány podobně jako současné americké animované filmy, ve kterých si najde něco svého divák každého věku.

Pokud tedy ještě nevíte, co dělat mezi pondělní aklimatizací po víkendu, středeční akcí v K2 a čtvrtečním odjezdem, zkuste zajít do Malého divadla a udělat si názor sami. Přinejmenším vás čeká nevšední zážitek, jedinečné představení plné kvalitních hereckých výkonů. A kdo ví, třeba se z občasných návštěv stane příjemná tradice. Vzhledem k tomu, že s blížící se zimou se venku pomalu ochlazuje a den se zkracuje, bude vyhřátý sál divadla určitě možností hodnou uvážení.

Za poskytnuté informace děkuji Zdeňku Jecelínovi, uměleckému šéfovi Malého divadla.

Vstupenky lze objednat na www.jihoceskedivaldo.cz

Autor: JU Magazín