Fotografie: Jana Kratochvilová

Jak žít levněji: Kartičkové šílenství

Možností, jak ušetřit, je opravdu mnoho – jedna taková, kterou jsme ještě nezmínili, jsou slevové kartičky. Ďáblu vám opravdu nedoporučuji se upsat, ale upsat se ke členství v klubu vaší oblíbené obchodní značky může mít i své výhody…

Obchodníci nám připravují lecjaké překážky. Jejich oblíbené heslo je hlavně: Nechci slevu zadarmo. V poslední době se také čím dál více uchylují k „odměnám za věrnost“. Pokud ještě nemáte peněženku plnou plastových karet obchodů všech značek a velikostí, projděte náš skromný přehled. Třeba zjistíte, že nějaké to členství v klubu by přeci jen mohlo, při vaší frekvenci návštěv dané prodejny, stát za to.

Alpine Pro

Nakupujete rádi sportovní oblečení? Potřebujete teplé oblečení na hory? Tak to se vám bude hodit, když se stanete členem Alpine Pro programu. Registrace je zdarma a musíte splňovat následující podmínky: min. věk 15 let a poskytnutí e-mailové adresy. Více informací se dozvíte na stránkách Alpine Pro. Registraci můžete provést přímo na pokladně v jakékoliv značkové pobočce Alpine Pro. Kartu dostanete ihned.

Členství se mi opravdu vyplácí, protože můj přítel si potrpí na kalhoty od Alpine Pro, které se pohybují od 800–2000 Kč, takže nějaká ta sleva je opravdu znát. Nemluvě o tom, že materiál je příjemný a provedení je kvalitní.

www.alpinepro.cz

Billa

Jíst se musí, a proto je skvělé, když si můžete své oblíbené potraviny pořídit za méně peněz. Registrace je bezplatná a můžete si vybrat, jestli chcete pouze jednu kartu, nebo si zažádáte o Family kartu, u které dostanete rovnou 3 karty se stejným kódem, takže celá rodina může sbírat body, které se načítají na jeden účet. Za každých 20 utracených korun dostanete jeden bod na váš účet. Pro členy Billa clubu platí slevy, které neplatí pro ostatní zákazníky. Např. oblíbený čaj, který normálně stojí 44,90 Kč je pro vás jako členy za 24,90 Kč, ostatní ho mají za plnou cenu. Sbírání bodů je užitečné pro ty, kteří mají zálusk na zboží, na které dá Billa slevu za určitý počet bodů. Bývá to velmi často kuchyňské nádobí.

Registrujete se vyplněním formuláře na pobočce, který pak odevzdáte u pokladny. Karta vám přijde domů. Za každých 200,– Kč dostanete samolepku a za 30 samolepek získáte plyšáka z Plyšbandu. Plyšáci to jsou krásní, ale mají smutné pohledy, to bude asi tím, že vyjdou na 6 000,– (200×30). Naše rodina si pořídila rovnou Family kartu, a proto jednu mám já, druhou má mamka a třetí je zatím schovaná.

www.billa.cz

Cinestar

Pokud rádi chodíte do kina, tak se vám určitě vyplatí získat členství v Cinestar clubu. Můžete si vybrat rovnou ze 7 barevných karet, kromě barvy v nich rozdíl není. Pozor, tady se už platí členský poplatek 50,– Kč za rok, ale berte to tak, že na jedno promítání můžete mít se slevou až 4 lístky. To ušetříte 80,– Kč a pokud přiložíte i svého ISICa, tak máte dalších 20,– na studenta slevu. Nejvýhodnější je chodit do Cinestaru v úterý, protože to máte vstup o dalších 10 Kč na osobu levnější. Při každém pátém nákupu dostanete zdarma lístek na libovolné promítání ve 2D (to jsou filmy, které nejsou ve 3D). Své nasbírané body můžete vyměnit i za občerstvení. Kartu dostanete ihned na místě.

Chtěla bych vás upozornit na to, že při koupi lístků kontrolují, jestli vlastník členské karty je ten, kdo lístky nakupuje, aby nedocházelo k zapůjčování třetím osobám. Radši si s sebou vezměte i občanský průkaz a ISICa.

www.cinestar.cz

DM

Především pro milovnice kosmetiky se vyplatí si pořídit DM kartu. Na pokladně si řekněte o formulář k registraci, který vás navede na elektronickou registraci. Než vám přijde plastová karta, tak musíte používat papírovou náhražku, která se nachází u formuláře. Karta vám přijde domů, trvá to 4–6 týdnů (překvapivě tyto karty odesílají z Českých Budějovic). Pokud vám karta nepřijde ani do dvou měsíců, tak se nebojte ozvat, protože může nastat chyba při elektronické registraci. Za každých 20 utracených korun získáváte jeden bod. Za body si můžete pořídit slevové kartičky, ve kterých bývají zajímavé věci od pracích prášků až po dekorativní kosmetiku. Nasbírané body vám platí 2 roky, pokud je nestihnete uplatnit, tak vám propadají, a proto je výhodné investovat body do slevových karet.

Dokonce občas mi domů chodí i časopis z DM, který obsahuje slevové karty. Například 10 % na přípravky od značky Dove, nebo 5 % sleva na celý nákup.

www.dm-drogeriemarkt.cz

Dr. Max

S touto kartou jsem se poprvé setkala, když přítel vyzvedával prášky svým prarodičům. Nepatří mezi mé nejvyužívanější, ale když už tam člověk jde, tak proč toho nevyužít. Na některé přípravky bez předpisu dostanete slevu. Na přípravky s receptem dostanete slevu min. 30 Kč. V letáku, který přišel k nám domů, jsem viděla, že pokud si zakoupíte 3 produkty od Dr. Maxe (přímo od jejich značky), tak zaplatíte jen 2. Určitě je dobré takové akce sledovat.

www.drmax.cz

Fruitisimo

Chcete si čas od času udělat radost ovocným koktejlem? Pak se vám hodí karta i do Fruitisima, který nabízí jak ovocné koktejly, tak i kopečkové zmrzliny. Jejich stánek najdeme např. v Mercury. Při nákupu sbíráte opět body. Můžete si zákaznickou kartu nabít, a pokud nabijete nad 500 Kč, tak získáte dárek.

Na mé narozeniny mi od nich přišel e-mail, že získávám 70 % slevu na celý nákup. Byla jsem z toho nadšená, a tak jsem pozvala dva kamarády a kamarádku Elišku na koktejl. Slečna u pokladny o žádné takové slevě netušila, a tak mi pro jistotu zavolala manažera, který se oháněl tím, že má „pouze franchizu“ a že o takové slevě neví. Byla jsem opravdu zklamaná z jeho chování, protože jejich ceny nejsou zrovna „studentské“. Doma jsem nelenila a hned napsala e-mail na jejich centrálu, kde mi paní do dvou dnů odepsala, že sleva byla platná a manažer pobočky v Mercury pochybil. Jako omluvu mi kartu dobila na 200 Kč. Proto se nikdy nebojte ozvat, protože pokud máte pravdu, tak si nikdo nikdy nebude chtít udělat špatnou reklamu.

www.fruitisimo.cz

Hervis

Prodejnu Hervis nalezneme v Mercury v přízemí. Nabízí sportovní oblečení, boty a sportovní výbavu. Kartu bezplatně získáte u pokladny po vyplnění formuláře. Je dobrá v tom, že pokud od zakoupeného zboží ztratíte záruční list, stačí při reklamaci předložit kartu, na kterou bylo zboží načteno (ještě jsem to osobně nezkoušela). Na e-mail mi pravidelně chodí nabídky, kde z jejich e-shopu nabízí zboží s opravdu velkými slevami. Během roku mají celkem hodně slevových akcí, kdy poštou přijdou kupony na víkendové akce, např. 10 % sleva na kola, 5 % sleva na celý nákup apod.

www.hervis.cz

Ikea

Kdo chce patřit do Ikea Family, tak se musí zaregistrovat na internetu. Abyste nebyli ochuzeni o bodíky, než vám dorazí bezplatně karta domů, získáte soubor s vaším kódem. Tento kód si vytisknete a u pokladny ho načtou místo vaší karty, která se teprve někde vyrábí. Členové Ikea Family získávají slevy i v občerstvení, které je v Ikee. Před zařizováním vaší domácnosti doporučuju si tuto kartu pořídit, protože v Ikee si opravdu vybere každý to, co se mu líbí, a ještě se perfektně nají a napojí z bezedného kelímku.

Když jsem ještě čekala na svou zákaznickou kartu a u pokladny vytáhla zmačkaný papír ve velikosti A4 s kódem, tak i paní u pokladny se musela smát.

http://www.ikea.com/cz/cs/

Orsay

Registraci do klubu můžete provést na pokladně v jakékoli prodejně a nic vás nestojí (víc o členství a bodech ZDE). Výměnou za údaje dostanete tvrdou plastovou kartu. Při každém nákupu jak nezlevněného, tak zlevněného zboží s ní pak sbíráte body, které můžete vyměnit za poukázky na další nákup. Jednou za čas (přinejmenším při vstupu do klubu) vám přijde poštou také poukázka na 120 Kč, která platí na téměř celý sortiment.

http://store.orsay.com/

Penny

Penny si teprve nedávno pořídilo své vlastní zákaznické karty. Udělalo to velmi chytře, vyhlásilo slevy pro vlastníky karet, a proto všichni chtěli mít svou vlastní kartu. Takže karty velmi rychle došly. Nyní má hodně lidí kartu, ale zase nevidí slevy na tyto karty. Já třeba čekám, až mi zas dají do akce čaje Loyd.

www.penny.cz

Sportisimo

Další prodejna se sportovním zbožím, která nabízí zákaznickou kartu. Funguje to jako u všech ostatních obchodů. Občas vám dají slevu. Na vás účet se načítá vaše útrata. Registrujete se u pokladny, kde ihned dostanete kartu a zbytek registrace musíte dodělat doma.

Můj přítel ztratil úmyslně účtenku, díky které jsme se měli registrovat doma na internetu. Po půl roce mi to nedalo, napsala jsem jim e-mail a brzy mi odepsali s informacemi, jak mám pokračovat. Zakoupili jsme zde stan a spacáky a nemůžeme si stěžovat.

www.sportisimo.cz

Drogerie Teta

Registrujete se na pokladně, kde vyplníte formulář a rovnou získáte kartu. Při každém nákupu máte slevu 3 %. Po nasbírání určité částky bodů získáte zlatou Teta kartu, kde máte na celý nákup 4 % slevu. Pravidelně vychází leták, kde jsou uvedeny běžné slevy a slevy pro vlastníky Teta karet. Poslední dobou nabízí i webové kupóny, které si díky svému účtu vytisknete a u pokladny předložíte. Momentálně je 40 % sleva na výrobky od Neutrogeny a Finishe.

www.tetadrogerie.cz

Takko fashion

Registraci můžete provést velice pohodlně z internetu, a jak prodavačky deklarují, nebudete potřebovat žádnou kartičku. Na základě vaší registrace už si budete jen tisknout slevové kupony z internetu. Za málo práce tu máte hodně zábavy a to už se vyplatí. V Takku pak seženete jak široký sortiment oblečení, tak i doplňků.

http://www.takko-fashion.com/…fashion.html

Tchibo

Znáte vtipné reklamy typu: „Odkud máš tu krásnou bundu?“ „Z Tchiba.“ Smích „Vždyť tam se prodává káva!“ Jistě, a také tam mají nějaké ty výhody pro zákazníky. Registrovat se můžete u pokladny nebo přes internet. Za každou utracenou desetikorunu získáte jedno Věrnostní zrnko, které pak můžete vyměnit za různé prémie. Kromě kávy Tchibo nabízí opravdu i oblečení, šperky a věci do domácnosti.

www.tchibo.cz

TempleStore

Pokud chcete nakoupit originální fashion, street a board módu, určitě zajděte do obchodů Templestore. Najdete jich 8 po celé ČR, z toho hned dva obchody v Č. Budějovicích (Temple – kousek od náměstí, blízko Teologické fakulty vedle Hladového vokna; a Peace na Lannovce naproti McDonald’s). Bohatý sortiment si můžete prohlédnout i z tepla domova na webu. Klubovou kartičku získáte zdarma k nákupu v kamenném obchodě nebo po registraci na internetu. Za každý nákup sbíráte body, které můžete vyměnit za dárky, a navíc vždy nakupujete za internetové ceny, což je minimálně sleva 5% a více! Klubovou kartičku obdržíte v trojím provedení, takže sbírat body můžete dohromady celá rodina i přátelé.

www.templestore.cz

Už mám tolik nasbíraných karet, že se sama sebe ptám: „Jsem vůbec normální?“ Měla jsem tak plnou peněženku, že se divím, že mi nepraskla. Pořídila jsem si pouzdro speciálně na tyto kartičky, peněžence se ulevilo a já vím, že pár kartiček se mi tam ještě vejde!

Autor: Jana Kratochvílová, Markéta Machová, Andrea Kamenová