Mezinárodní mistrovství ČR v MMA poprvé v Českých Budějovicích

Fotografie: Nina Cibulková

23. února se konalo 4. kolo Mezinárodního mistrovství ČR v MMA. Mnoho zajímavých zápasů, stateční mladí zápasníci, nevídaná atmosféra a téměř tři stovky diváků. To vše se v neděli nacházelo pod střechou kulturního domu Gerbera.

Každou neděli trávím stejně. Odpočíváním po pracovním či studentsky náročném víkendu. Dnes jsem ovšem změnila své plány a vyrazila se podívat do kulturního domu Gerbera, kde se konalo Mezinárodní mistrovství České republiky v MMA. Pro ty, kdo neví, oč kráčí, MMA (Mixed Martial Arts) jsou smíšená bojová umění. Zrod tohoto poměrně mladého bojového umění je datován do druhé poloviny 20. století. V současnosti MMA představuje souhrn bojových dovedností a stylů, které se zaměřují k co nejefektivnějšímu vedení útoku či obrany s ohledem na získání převahy nad soupeřem.

Zápasníci přijeli z celé České republiky. Objevili se zde zástupci MMA z Prahy, Plzně, Příbrami, Ostravy, Nymburka, Chomutova, Mariánských Lázní, Českého Krumlova i Českých Budějovic. Na začátku dne probíhalo vážení jednotlivých závodníků a podle své váhy byli rozděleni do váhových kategorií od 62 kg až do 93 kg. Zápasů proběhlo celkově 20 a každý zápas byl vypsán na 3 kola po 3 minutách. České Budějovice měly zastoupení v podobě 9 zápasníků z Gladiators Gymu.

Nejdříve jsem vůbec netušila, co od nedělního odpoledne očekávat, protože jsem v tomto směru naprostý laik. Klec se dvěma zápasníky, kteří se nesmyslně bijí hlava nehlava a jejich krev a pot je vidět už na dálku. Nicméně nenechala jsem se odradit a posadila se asi tak do páté řady, abych zápasy měla pěkně na očích. Přemýšlela jsem, co pro všechny ty zápasníky MMA vlastně znamená a co je důvodem, že dělají právě tento sport. Aby měli boule na hlavách? Aby se o ně jejich rodiče a přítelkyně báli? Když ale jeden ze zápasníků vyhrál, v obličeji se jim objevila taková radost, hrdost a spokojenost, že jsem možná, alespoň trochu, pochopila, proč se tomu věnují. Mimochodem, víte, jak poznáte MMA bojovníka? Poznávací znamení každého zápasníka v kleci bylo tetování. Ať větší či menší, měl ho téměř každý.

Některé zápasy byly tak krátké a převaha bojovníka byla jednoznačná. Jindy byly zápasy tak vyrovnané, že skončily remízou. Okolo páté hodiny večerní přišly na řadu nejtěžší váhové kategorie, a to nad 90 kg. Tyto zápasy byly asi nejnapínavější. Z domácích zápasníků vyhrál na plné čáře Miloš Moravec, který svého soupeře porazil s velkou převahou. Stejně tak si počínal i Marek Hůlka.

Protože se náhodou s jedním zápasníkem Gladiators Gym České Budějovice znám, zeptala jsem se ho na pár otázek. Se svými odpověďmi se s námi podělil Michal Janeček.

Jak dlouho MMA děláš, věnuješ si i jinému bojovému sportu?

Michal: Čtvrtým rokem dělám Thajský box, ale čistě MMA se věnuji asi rok a půl, takže se dá říct, že jsem teprve začátečník.

Jaký je tvůj největší dosavadní úspěch?

Michal: Každé ráno, když ještě ostatní lidi spí a já jdu běhat, abych měl lepší výdrž, každý večer, když kamarádi jdou pít, nebo leží u televize a já jdu cvičit do gymu, to jsou moje úspěchy.

Kdo tě nejvíce podporuje?

Michal: Dá se říct, ze mě podporují všichni z mého okolí, a za to jsem moc rád.

Jaké vlastnosti člověk potřebuje, aby mohl bojový sport dělat?

Michal: Je třeba nebát se přijít na první trénink.

Jaký jsi měl pocit z dnešního dne?

Michal: Určitě kladný. Tradičně skvělé budějovické publikum připravilo výbornou atmosféru, ve které je radost zápasit. Co se týče mého osobního výsledku – remíza – tak mě to samozřejmě mrzí, každý přeci jenom soutěží, aby vyhrál. Každopádně je to pro mě obrovská motivace do dalších zápasů!

Nedělní odpoledne bylo vskutku zajímavé a přínosné hlavně v tom, že jsem si doplnila mezery ve vzdělání v oblasti bojových sportů. Přijďte příště i vy podpořit začínající českobudějovické zápasníky v MMA, kteří si určitě zaslouží naši podporu. I když bojují proti sobě, bojují ve finále spolu za stejnou věc – a tou je vůle, pokora, motivace a touha překonávat sám sebe.

Přesná výsledková listina zde: http://mmaa.cz/…olo-vysledky

Autor: Nina Cibulková & Lynxxi Foto: Nina Cibulková