Fotografie: Tomáš Kocourek

Máte rádi festivaly? Znáte Footfest, který se podesáté konal v malé jihočeské vesničce Želeč? A kdože všechno vystupoval? Dvoudenní párty stála za to!

Želeč je malá, nenápadná vesnička v Jihočeském kraji, kde se každý rok koná festival zvaný Footfest. Letos ve dnech 11. – 12. července proběhl 10. ročník tohoto pohodového festivalu. Oproti minulým ročníkům se zvedla nejen návštěvnost, ale i prestiž celé této kulturní akce. V pátek se sešlo cca 2 300 a v sobotu se návštěvnost vyšplhala skoro až ke čtyřem tisícům, což byl rekord v návštěvnosti.

Páteční program odpálila kapela Krucipüsk na velké stage. Na malé stage se vystřídalo hned několik kapel. Rock-metalová kapela Simon, táborští punkoví Qýchodu, soběslavští Hodně Podně a program zakončili strakoničtí rock-popoví the Bags. Na stage 1 to potom ještě rozjely kapely Pipes and Pints a skvělí Five O´clock Tea, kteří ukončili páteční program.

PÁTEK

Jelikož jsem měla možnost na tomto festivale vystoupit s kapelou Hodně Podně, můžu říci, že vše bylo perfektně načasované, připravené a promyšlené. Zvukové zkoušky frčely podle časového harmonogramu. Nebylo žádné zpoždění, servis, který poskytovali pomocníci festivalu, byl bezchybný a každý fanoušek si přišel na své. Punk, rock, pop, folk… Našly se zde všechny hudební styly. Navíc patří velké dík pořadateli za to, že dal prostor i místním kapelám, ke kterým patříme i my.

alt

Na stage 1 dohrávala kapela Alkehol, která vyburcovala všechny diváky. Připravili nám tudíž výbornou atmosféru. Zvukaři byli naprostí profesionálové, protože zvuková zkouška trvala jen chvíli a DJ Kosťa nás už představoval divákům. Musím říct, že jsem byla celkem nervózní. Zraky všech návštěvníků fesťáku se stočily naším směrem a čekaly, jak a co budeme hrát. Když ale zazněly první tóny našeho playlistu, vše ze mě spadlo a my si užili svých pár minut slávy. Každá kapela měla 45ti minutový prostor na hraní. Atmosféra byla naprosto bezkonkurenční, všechny ruce byly nahoře a někteří z posluchačů si zpívali spolu s námi známé i méně známé texty. Po našem koncertě se dav přesunul zpět k hlavní stage, kde nedočkavě ladila kapela Harlej. Nechyběly písně Proč pocit mám, Přirození a další hitovky. Tato rocková legenda potvrdila, jak jsou skvělí.

SOBOTA

V sobotních dopoledních hodinách probíhal fotbalový turnaj, kterého se zúčastnilo 28 týmů z celé České republiky. Nechyběl ani doprovodný program ve stanovém městečku. Počasí nám naštěstí nepřestávalo přát a my se mohli těšit na další program. Druhý den zahájila kapela Mandrage písní Hledá se žena a všichni diváci plní elánu byli k nezastavení. Po 17 hodině to na stage 2 rozjela táborská kapela Peshata, která svým zvířecím punkem nikdy nezklame a o hlavního zpěváka Blážu se již po třetí písničce v kotli strhl boj.Na hlavní stage v té chvili zvučila kapela Čechomor. Jejich legendární písně zná každý, a tak se vytvořila opět báječná atmosféra.

alt

Následně vystoupila metalová kapela Dymytry, kteří jsou vyhlášení tím, že na vystoupení nosí masky. Trochu jiný styl bechyňské kapely Vodovod nám byl mnohem bližší, a po nich už se připravovala příbramská punková legenda – kapela E!E. O hodinu později to rozjeli slovenští Horkýže Slíže. Okolo 23 hodiny se tak nesly Želčí písně A já sprostá a další známé songy. Prostor dostala ještě kapela The Paranoid a všichni jsme již netrpělivě čekali nejen na song Spaste svoje duše od kapely Mňága a Žďorp. V tu chvíli se na stage 2 připravovala poslední kapela. Slovenští Zoči Voči. Jejich melodické a energetické vystoupení nemělo chybu. Sobotní program ukončili kolem půl druhé ráno punk-rockoví Totální nasazení a my jsme se plní dojmů, pocitů a zážitků začali odebírat ke svým domovům.

Celý festival bych označila za jednu z nejzdařilejších akcí. Počasí přálo, skvělí lidé, pohodová atmosféra, nějaké to jídlo, dobré pití – zkrátka dvoudenní párty, kde si každý přišel na své. Co víc si v létě přát? Vyražte příští rok s námi!