Dawn of modern slavery - dusk of human rights

Úsvit moderního otroctví či soumrak lidských práv? Tohle bylo téma projektu výměny mládeže, která se konala koncem června v Orlové blízko u hranic s Polskem. Přijeli sem účastníci z celé Evropy, aby mohli spolu strávit celý týden a vyměňovat si informace a zkušenosti, ohledně otroctví a lidských práv.

Ve dnech 14. - 22.6.2022 se v Orlové konala výměna mládeže "Dawn of modern slavery - dusk of human rights", na které se setkalo celkem 30 mladých lidí z Česka, Polska, Rumunska, Litvy, Severní Makedonie a Řecka. Účastníci se vzdělávali v oblastech lidských práv, otroctví z historického a současného hlediska, právy, které jakožto zaměstnanci mají a šikanou na pracovišti. V rámci programu účastníci diskutovali s humanitárním pracovníkem a expertem na reality Jižního Súdánu Federicem Zualinim, debatovali o stavu dodržování lidských práv na Africkém kontinentu, o aspektech každodenního života Jihosúdánců, zdravotní péči a přístupu mladých lidí ke vzdělání a zaměstnání. 

Účastníci rovněž měli možnost diskutovat a nahlédnout pod pokličku případu Natalie Nitek-Plazynskie, polky, která trpěla ponižováním a šikanou rukou svého nadřízeného “Hanse G.”, tento případ je v dnešní době stále řešen polskými soudy, měli možnost poznat legislativu, která zabraňuje projevům nenávisti, zneužívání zaměstnanců a poznat praktickou stránku možností vymáhání práva ze strany zaměstnance. V neposlední řadě naši účastníci rovněž poznali Moravskoslezszký kraj, především Karvinsko a Těšínsko, v rámci programu jsme navštívili Českou i Polskou část města Těšín a město Karviná. V rámci programu byly zorganizovány rovněž kampaně na podporu lidských práv ať již formou kreslených bannerů, či tvorbou krátkých filmů, které poté byly sdíleny na platformě Youtube. Projekt byl financován z programu Evropské Unie Erasmus+.

Níže si můžete prohlédnout fotky a taktéž video z projektu.

Autor: Silesian Society for Solidarity