"Chtěl bych náš tým dostat do Evropské ligy," říká zakladatel univerzitního hokejového týmu

Fotografie: Klára Červená

Je konec dubna roku 2014. Právě jsem dojela z Mostu do Slaného a vystupuji z auta. První oficiální turnaj hokejového týmu Jihočeské univerzity. Téměř nikdo o něm neví...

A nyní už je pondělí 16. února. Někdo klepe na dveře. Jdu otevřít. Stojí tam kapitán a zakladatel mužstva. Vrací se mi ty unavené, ale šťastné tváře našich spolužáků. Zapínám diktafon, rozhovor začíná…

Čížo, jak a kdy tě vůbec napadlo založit hokejový tým Jihočeské univerzity?
Napadlo mě to hned, jak jsem nastoupil na Jihočeskou univerzitu. Měl jsem s tím už nějaké zkušenosti díky nedokončenému studiu v Praze, kde mají univerzitní hokejový tým a každý rok jezdí na Akademické hry.

Kolikrát týdně máte tréninky?
Nedá se říct, že bychom měli nějaké společné tréninky, ale scházíme se v rámci výběrového hokeje vždycky v úterý ráno. Máme pár týdnů, abychom se spolu sešli aspoň před Akademickými hrami, které budou až někdy na konci dubna.

Jak tréninky probíhají?
Není to úplně klasický trénink. Zúčastňují se i studenti z jiných fakult, což nejsou vyloženě sportovci. Trénink je koncipován formou hry, kdy se na začátku rozcvičíme a pak si zahrajeme hokej na celé hřiště. To až těsně před turnajem se sejde čistě jenom tým a zorganizují se dva, tři tréninky. Ale nijak zvlášť netrénujeme.

Kdo je podle tebe nejproduktivnější hráč? Popřípadě kdo má největší potenciál?
Myslím si, že je nás hodně produktivních. Ale podle jednoho turnaje můžu těžko soudit. Co si pamatuju, tak góly dávalo hodně hráčů, ale vzpomínám si, že David Cifreund jich dal asi nejvíc.

Prozradíš nám, jaká atmosféra vládne v kabině?
Je to hlavně hodně uvolněné. Všichni se známe, takže jde hlavně o to si užít zápas.

Jaké turnaje vás v tomto roce čekají?
Hlavně se chystáme na Akademické hry, což je mistrovství celé České republiky, které se koná v několika dnech, protože univerzity jsou rozdělené do jednotlivých skupin.

Vím, že se opět chystáte do Slaného tuto sezónu. Loni jste byli tuším předposlední. Jak to vidíš letos?
Letos už se nám snad povede trošku vylepšit tuhle bilanci. Do týmu jsme přibrali kluky, kteří nastoupili tenhle rok, takže bychom mohli dát dohromady větší tým. A doufám a věřím, že budeme mít lepší výsledek než loni.

Myslíš, že nastalo nějaké zlepšení oproti loňskému roku?
Zatím těžko říct. To uvidíme, až se sejdeme.

Máte nějaké internetové nebo facebookové stránky?
Nic takového zatím nemáme. V téhle oblasti se o nás nedá zjistit skoro nic, jelikož to není na takové úrovni, abychom kvůli tomu zakládali nějaké stránky nebo fanklub. Z loňského turnaje byly fotky, ale to je zatím všechno.

Jak to vidíš do budoucna?
Mám docela velké plány, ale nevím, zda se dají uskutečnit. Příští rok bych chtěl náš tým přihlásit do Evropské ligy, ale s tím je spojená spousta vyřizování. Navíc je potřeba, aby univerzita tento projekt podpořila. Není to zatím ani plán, spíš takový nápad. Ale jsem docela cílevědomý, tak třeba se to povede.

Mohl bys nám přiblížit, co je Evropská liga?
Je to univerzitní liga, kde soutěží týmy ze Slovenska, z Rakouska, z Česka… Z Česka jsou zatím přihlášena dvě velká města. Jejich týmy jsou o dost větší než ten náš. My sice dáme dohromady patnáct kluků, což stačí na Akademické hry, ale na Evropskou ligu je to málo. Evropská liga funguje jen pár let, takže mužstev není tolik. Princip spočívá v tom, že každá univerzita má svůj tým, okolo toho je zajištěno jejich zázemí i tréninky. Zápas se hraje asi jednou týdně a na tom je postavená celá sezóna. Důležitá je celá řada faktorů, od podpory univerzity, přes sponzory, až po kluky. Navíc by muselo proběhnout hodně jednání a je otázka, jestli by tento projekt vůbec šel zrealizovat. Ale myslím si, že i pro univerzitu by to byla dobrá reklama. Určitě to není k zahození.

A otázka na závěr. Co bys vzkázal vašim fanouškům?
Chtěl bych vzkázat, aby nám fandili, pokud o našem týmu něco ví. Jeden turnaj za rok je málo, aby se o nás dozvěděli, ale možná příští rok, když se to povede a budeme mít víc akcí, tak se dostaneme do povědomí studentů i veřejnosti.

Moc děkuji za rozhovor a přeji vám mnoho štěstí při letošních Akademických hrách.