Fotografie: Jana Kratochvílová

Základní info o Geocachingu, staň se kačerem!

Už jste viděli vylézat člověka z křoví s telefonem v ruce, jak se přitom snažil být děsně nenápadný? Slyšeli jste už o lovení pokladů, které se nazývá geocaching? Záhadné hledání pokladů je možné i v Českých Budějovicích. Chcete vědět víc?

První náznaky geocachingu najdeme už v dobách pirátů, kdy si piráti kreslili mapy, kde ukryli svůj poklad. Tyto mapy jim sloužily k tomu, aby se ke svému pokladu mohli později vrátit.

Co to geocaching je?

Je to hra, ve které se turistika propojuje se sportem. Hlavním cílem je najít poklad, který se nazývá cache, v ČR tomu říkáme keška. Keška je většinou voděodolná krabička, kde se nachází logbook, který slouží k zapisování nálezců, tzv. kačerů.

Kdy geocaching vznikl?

První keška byla založena 3. května 2000 v USA a o pár dní později tato hra získala svůj současný název geocaching. V ČR byla první keška založena v červnu 2001. Geocaching se rychle rozšířil po celém světě.

Jak se stát kačerem?

Vše je velmi jednoduché. Zájemci o tuto hru se zaregistrují bezplatně na www.geocaching.com. Vymyslete si nick (jméno), které se vám líbí, nebo které vás vystihuje. Klikněte na „Play“ a dejte „Hide & Seek a Cache“ a vyberte si místo, např. vaše bydliště a potvrďte. Systém vám vyjede kešky v okolí zadané adresy. Pokud si toho chcete nastudovat více, navštivte www.geocaching.com..

Proč se zúčastnit?

Jestli přemýšlíte nad tím, jestli má geocaching vůbec cenu hrát, tak je tu pár důvodů, proč do toho jít. Získáte nové informace, dostanete se na místa, o kterých jste neslyšeli, protože kešky se umisťují na místa, která jsou něčím zajímavá. Můžou to být známá turistická místa, nebo místa s krásným výhledem na krajinu. Samozřejmě má geocaching i zátěžovou stránku, například si můžete ušpinit boty anebo silně prověříte svou fyzickou kondici.

Co je k tomu potřeba?

Dopravní prostředek (auto, kolo), na bližší lovení stačí pouze pohodlná obuv. Důležité je mít u sebe GPS nebo alespoň aplikaci v telefonu a nezbytná je také propiska, protože ne všechny kešky jsou natolik velké, aby se do nich propiska či jiný psací prostředek vešel.

Jak se to hraje?

  1. Zaregistrujte se na www.geocaching.com.
  2. Najděte si na serveru GPS souřadnice na kešku (pravděpodobně ve vašem okolí).
  3. Stáhněte si navigační aplikaci do telefonu, případně si obstarejte (od známých) GPS.
  4. Vyrazte do terénu hledat.
  5. Když naleznete kešku, zapište se do jejího logbooku. Můžete zanechat i vzkat pro ownera, tvůrce kešky. Zároveň funguje výměnný obchod, takže pokud si chcete z krabičky – kešky nějaký předmět vzít, musíte na oplátku zanechat něco svého.
  6. Vraťte kešku na původní místo, aby ji mohl nalézt někdo další.
  7. Zapište se i do virtuálního logbooku na geocaching.com, kde se vám zapisují všechny kešky, které jste našli.

Je geocaching v Českých Budějovicích?

Ano, dokonce i v Českých Budějovicích je ukryto několik pokladů. Chodíme kolem nich a ani nevíme, že tam jsou. Dvě jsou dokonce na území Jihočeské univerzity. Kešky se dělí podle velikosti a podle charakteru. Tyto údaje se nachází v informacích o kešce, a proto víme, co máme očekávat, když jdeme na lov.

alt geo_server

Podle velikosti:

Micro – jak už název sám vypovídá, jde o velmi malou schránku, která může vypadat jako náprstek nebo jako krabička od foto-filmu.
Small – jde o malou schránku, která je větší než ta micro. Např. to může být krabička na svačinu.
Regular – schránka ideální velikosti.
Large – opravdu velká krabice
Other – schránka neurčitelné velikosti, např. placatá magnetická nálepka

Podle charakteru:

Tradiční keš – kešku najdeme přesně na tom místě, kam nám ukazují GPS souřadnice
Multi keš – k nalezení finální kešky musíme najít jednu nebo několik kešek předtím, zkráceně multiny.
Mystery keš – souřadnice se musí dopočítat. Prvotní souřadnice vás dovedou na místo, na které do rovnice doplníte např. počet oken na domě apod. Zkráceně mysterky.
Dále jsou: Webcam cache, Letterbox hybrid, Virtuální cache, Earthcache, Event cache, Cache In Trash Out Event, ale s těmi jsem se ještě nesetkala. Na území ČB převládají multiny, mysterky a najdou se samozřejmě i ty nejjednodušší, tradiční kešky.

Slovníček pojmů:

Keška = cache = poklad
Owner = osoba, která založila kešku
Kačer = cacher = osoba hledající kešku
CWG mince = jde o dřevěnou minci, kterou si kačeři mezi sebou vyměňují a zanechávají je v keškách
Logbook = notýsek, který slouží k tomu, aby se kačer zapsal, že danou kešku našel
Logovat = zapisovat se do notýsku, popř. na server
Lovit = hledat kešku
Mudl = člověk, který nemá o geocachingu ani páru
Geovůz =auto, kolo
Geopartner = člověk, který vás při lovu doprovází.
Geosvačina = svačina, kterou máte na lov. Prostě a jednoduše – u většiny věcí se přidá pouze předpona geo-.
Prémium účet = na serveru geocaching.com si můžete zaplatit VIP účet, aby se vám ukázaly i kešky, které kačeři s běžným účtem neuvidí.

Základní pravidlo: hlavně nenápadně!

Kačer by neměl být přistižen jiným kačerem nebo mudlou, jak loví kešku, aby neprozradil její skrýš lidem, kteří jí mohou poškodit. Zdá se to jako nesmyslné, protože v krabičkách nejsou cenné věci, ale stává se poměrně často, že je ostatní lidé bezdůvodně ničí.

Užitečné www stránky:

www.geocaching.com
www.geocaching.cz
www.geojih.cz

Sama jsem se k této hře dostala díky svému známému, který pořád počítal souřadnice. Jsem člověk zvědavý, a tak mi to nedalo a zeptala jsem se ho, o co teda jde. Podle něj bych to nezvládla, a proto mi detaily nechtěl sdělit, a tak jsem začala pátrat sama. Této hře se věnuji již přes rok a na svém kontě mám přes 100 ulovených ke­ší.

Autor: JU Magazín