Fotografie: Oficiální fotka Přízraku Londýna

Znovu zabíjel!

Další oběť sériového vraha, který řádí v nočních ulicích hlavního města. Zkrvavená silueta ženy leží bez života na holé zemi. Má podříznuté hrdlo a část orgánů je jí odebrána. Policie je naprosto bezradná!

Kdo se rozhodl zabíjet lehké děvy, které nabízejí rozkoš druhým, aby přežily?

Nebojte se. Žádný skutečný vrah nyní nezabíjí. Ale jako kdyby. V těchto dnech totiž proběhly v pražském divadle Hybernia čtyři veřejné generálky nového muzikálu Přízrak Londýna. Pod vedením režiséra a herce Lumíra Olšovského se ocitáme v londýnské čtvrti Whitechapel, kde v roce 1888 vraždil dodnes neznámý pachatel – asi polský kadeřník Kosminski (http://www.novinky.cz/…h-testy.html) – Jack Rozparovač (Jack the Ripper).

Příběh podle skutečné události s naprosto totožnou tématikou již jednou prkna pražských divadel oživil, a to v roce 2007 v divadle Kalich. Oproti předešlé verzi se zde ale dozvíme pravou totožnost vraha, ale to uběhne ještě mnoho brutálních vražd. Například Jack Rozparovač rozpáře prostitutku Jane v podání Ivany Gottové (alternuje Vanda Károlyi), která – POZOR – umí dobře hrát i zpívat (i když ji tak často samotnou zpívat dlouhý part neuslyšíme). Dostaneme se dokonce i do Buckinghamského paláce s královnou Viktorií, která zrovna slaví padesát let své vlády, a zažijeme především silné i slabší osudy pouličních žen na břehu řeky Temže.

Osobně musím říci, že pěvecky excelovala Michaela Nosková v roli Evelyn (alternace Martina Šnytová), Athina Langoska jako královna Viktorie (alternace Ilona Csáková), Dita Hořínková ztvárňující matku (alternace Jana Musilová) a company, které bylo skoro velmi dobře sehrané. Drobné chybky se tam vyskytly. Oproti tomu nevýraznými se stalí mužští představitelé, alespoň tedy po pěvecké stránce.

V naší republice je rok od roku přemuzikálováno. Ale co, alespoň máme širší výběr – ne vždy kvalitní – který občas něco zajímavého přinese. Třeba budeme za pár let vzpomínat i na krvavý londýnský přízrak a britské vlajky na zadních partiích dam na dvoře britské královny.

Premiéru si muzikál Přízrak Londýna odbude až příští středu, 11. března 2015.

Klikněte zde pro ukázku z muzikálu.