Ve čtvrtek Budějovice rozezněl festival Back to School

Fotografie: Nina Cibulková

Slunce pálí skoro jako v červenci, jasná obloha a bezvětří. Z nedaleké Kozlovny se line vůně grilovaného masa, obsluha kaváren v centru oprášila venkovní stoly pro vyhřívající se hosty na odpoledním slunci. Městem prochází mnoho studentů s vínem v tašce a v dobré náladě - někteří míří na festival, jiní se z něj vrací. Iluze, o které se nám v říjnu může jen zdát? Těžko!

Začátek října? Echt fesťácká atmosféra!

Nejraději ze všeho mám festivaly. Kdo sdílí stejnou vášeň k hudbě jako já, musí souhlasit s tím, že je super, že i začátkem října lze zažít ten pocit nezaměnitelné atmosféry, z které čiší chuť piva, všehochuť hudby, typický hluk, shluk lidí, pocity, dojmy a očekávání! Back to School je oblíbený, nejen studentský, festival, který je vrcholem festivalové sezóny. Protože loni touto dobu nepřetržitě pršelo, Bůh deště se smiloval a zůstal tentokrát doma! A co letos, stálo to za to? ATMO music, Dolls In The Factory, The Prague Conspiracy, Sto zvířat, Chinaski, víno, pivo, ženy, zpěv, doprovodný program pro zákazníky T-Mobile. Ano, STÁLO TO ZA TO.

U kolejí ve čtvrtek vládl klid, když nepočítám klasické studentské párty. Zato pod Dlouhým mostem u Výstaviště to žilo! Ano, místo konání se letos změnilo. Ze začátku jsem si vůbec neuměla představit, jak bude celá akce na tomto místě probíhat. Ovšem první i poslední dojem mě ujistil, že organizátoři to s místem opravdu vychytali. Řidiči by si s námi možná dovolili nesouhlasit. Ve čtvrtečních podvečerních hodinách měla doprava ve městě smůlu, ačkoli jindy je spolehnutí na MHD stoprocentní. Nemám pravdu?

Hlava na hlavě

Okolo 18 hodiny večerní jsme přicházeli do areálu a nevěřili svým očím. Dlouhé řady nedočkavých posluchačů se kupily pod pódiem, na cestě u řeky, v uličkách, na mostě a na spoustě dalších místech. Nebylo jednoduché si vybojovat kousek prostoru pro svou osobní svobodu. Když si člověk chtěl poposkočit, musel počítat s tím, že zpátky dopadne o pár metrů dál, a zabere tak stanoviště někomu dalšímu. Navzdory nedostatku místa se vytvořila jedinečná atmosféra a už to rozjížděli moji oblíbenci The Prague Conspiracy v čele s Anetou Galisovou, která dokonce z Českých Budějovic pochází. Její energie, osobitý výstup a sehranost celé kapely nezná mezí. Rytmické tóny, které vyloudili šikovní kytaristé, strhly všechny fanoušky i lidi, kteří tuhle bandu slyšeli poprvé. Za krátké působení na české hudební scéně mají na kontě několik písní, videoklipů a nespočet odehraných koncertů.

Pořádná show, a zadarmo!

Vystoupení následující kapely nabralo ještě větší obrátky a přitáhlo ještě více posluchačů. Peckové hity, doplněné maskovacími klobouky a různými proprietami – tím vším udělali ze svého koncertu Sto zvířat skvělou skoro hodinovou show.

Jak zpívá Michal Malátný, ty nejlepší věci jsou zadarmo; touto větou podtrhl smysl celé akce. Nezapomenutelná atmosféra, kterou kapela Chinaski finišovala celý fest, byla nostalgická, nasládlá a hořkopomíjivá. Ve všech lidech dokázala tahle parta probudit emoce, které se nikdo nebál projevit. A o to přece v hudbě jde! Účel večera splněn!

Velké poděkování patří všem, kteří se na tomto skvělém dni podíleli. Poděkování jistě letí k panu zvukaři, stavitelům stage, všem kapelám, T-Mobile CZ, panu děkanovi a dalším a dalším…

A teď? ZPÁTKY DO ŠKOLY!!!