Fotografie: Pavel Smerda

Nejen o tom je nejnovější muzikál Ples upírů, který si odbyl několik předpremiér v pražské Goja Music Hall. Velkolepá premiéra, která dnes proběhne, vás zavede do nitra Transylvánie, které vládne hrabě von Krolock, který je několik staletí lačný po krvi. Tentokrát se ale blýská na lepší časy, vyhlídl si totiž krásnou Sarah, jež pozve na svůj půlnoční ples. Překazit mu to může jen nedoceněný profesor Abronsius se svým učněm Alfredem, který se do Sarah na první pohled zamiloval. Toť základní linka příběhu, která kopíruje film Romana Polanského z roku 1967.

Říkáte si, už zase obligátní téma – upíři, vždyť tady byl už jeden a dost dobrý! Samozřejmě mluvím o Draculovi v podání Daniela Hůlky a muzikálovém zpracování známého Napichovače s nezapomenutelnou hudbou Karla Svobody. Ano, byl, ale na to protentokrát zapomeňte a nic neporovnávejte. Nejde to!

Čeká vás jiná, přesto úchvatná podívaná – nejen na pohled (scéna, kostýmy, taneční kreace), ale i na poslech (včetně zpěváckého company). Nějakou chvíli potrvá, než se Sarah v podání úspěšné hudební divy Michaely Gemrotové a nebo nadějné a se skvělým procítěním sehrané i vyzpívané Natálie Grossové setkají s hrabětem Krolockem, a to kde jinde než ve vaně s pěnou. Ale jejich pozdější a očekávaný duet na světoznámou skladbu Total eclipse of the heart, kterou proslavila Bonnie Tyler, bere dech! A to nezáleží na tom, jestli hraběte ztvární Marian Vojtko nebo Bohuš Matuš, protože oba dva se do této pěvecky náročné role hodí. Jen je lituji, že většinu představení odehrají a odzpívají s nastřelenými upířími zuby.

Není to ale jen o nich. Profesor Abronsius (Pavel Vítek, Petr Matuszek či Jan Urban) si jde za svým cílem, ať už s lupou či kolíkem v ruce nebo v noční košili, odhalit existenci krvežíznivých upírů. A to ještě netuší, že jeden je hodně speciální, protože má nejraději pouze mužskou krev (Tomáš Vaněk nebo Laco Hudec-Šubert jako Herbert von Krolock). S ním přijde hlavně do styku Michal Bragagnolo či Lukáš Randák (Alfred), který chce zachránit „svou“ Sarah.

Bez zábavy by muzikál nebyl stoprocentní, k tomu tu máme živého/mrtvého hostinského Chagala (Jiří Zonyga, Bronislav Kotiš), jeho ženu (Renáta Podlipská, Magda Malá) či příjemně vyvinutou Rebeccu (Michaela Nosková, Elis Ochmanová) nebo znetvořeného sluhu hraběte Koukola (Tomáš Kobr, Jindřich Nováček).

Doteď mě ale mrazí z několika chvil, které jsem na vlastní kůži v muzikále zažil. A tím můj prožitek doznívá ještě do hlubších emocionálních linií. Nebojte se, nevysají vás…možná jen tak trochu ochutnají, co ve vás proudí a koluje.

Fotografie jsou od Michaely Feuereislové a Pavla Smerdy. Článek vznikl ve spolupráci s blogem na iDNES.cz.

Ukázka z německé verze muzikálu Tanz der Vampire: https://www.youtube.com/watch?…

Ukázka z titulní melodie české verze: https://www.youtube.com/watch?…

Autor: JU Magazín