Fotografie: Jana Kratochvílová

Stáž ve sněmovně? Proč ne!

Rádi byste získali nové zkušenosti, udělali si zářez do „sívíčka“ a přidali pár zajímavých kontaktů? Leckteré firmy nabízejí stáže, kde všechno tohle můžete najít, ale tentokrát nabízí stáže sám stát.

Pokud jste studentem oborů, jako je politologie, ekonomie, právo, sociologie nebo oboru příbuzného a stihli jste už ukončit alespoň bakaláře, máte možnost podat si do 14. 2. tohoto roku přihlášku ke stáži v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

O co jde?

Jde o první ročník organizovaných studentských stáží. Obvykle, pokud o takovou zkušenost stojíte, musíte přímo žádat jednotlivé politiky a zdlouhavě prosit a běhat po všech čertech. Tentokrát stačí splnit požadované podmínky, přihlásit se a pak už jen čekat, zda budete vybráni.

Každý šťastlivec bude mít možnost od března do června vypomáhat přímo určitému politikovi, ke kterému bude přiřazen v závislosti na svém oborovém zaměření. Práce je to bez nároku na honorář, v rámci studia můžete tuto stáž absolvovat pouze jednou, ale pro všechny, kteří si kdy obdobné krátké zaměstnání vyzkoušeli, to byla velice cenná zkušenost.

Náplní činnosti je obvykle příprava materiálů, vyhledávání podkladů, zpracovávání drobných rešerší, ale i třídění pošty – zkrátka usnadnění práce druhým v našem čím dál rychlejším světě. Spolu s tím máte i možnost podívat se do míst, kam se běžný občan jen tak nedostane.

Jak na to?

Jestli už se chystáte přihlásit, kromě vašeho vzdělání bude třeba strukturovaný životopis. Ten je nutné do 14. 2. zaslat na adresu pi@psp.cz (případně poštou na adresu: Parlamentní institut, Sněmovní 3, 118 26, Praha 1 a obálku označte slovem STÁŽ). Také byste měli splňovat dobrou znalost alespoň jednoho ze tří světových jazyků (angličtina, francouzština nebo němčina) s tím, že více jazyků je výhodou. A samozřejmě byste měli mít zájem o politické a veřejné dění. Pak už zbývá jen zvládnout vstupní pohovor.

Po absolvování čtyřměsíční stáže obdržíte hodnotící dopis a certifikát o absolvování stáže. A všichni víme, že některé papíry se v životě velice hodí. Proč to tedy alespoň nezkusit, máte-li tuhle jedinečnou možnost?