Ovlivňuje stres naše zdraví?

Zkouškové období je často spojeno s nadměrnou mírou stresu. Ten je pro některé jedince právě tím, co je dokáže přinutit, aby se na zkoušku dobře připravili. Pro jiné je ale ochromující a velmi nepříjemný. Jaký má ale stresová zátěž vliv na zdraví studentů a jak proti němu úspěšně bojovat?

Přesně tuhle otázku si položili psycholožka Janice Kiecolt-Glaserová a imunolog Ronald Glaser, jenž prováděli výzkumy na studentech medicíny. Zjistili, že se jejich imunita každý rok periodicky snižovala právě ve zkouškovém období.

Vliv stresu na zdraví studentů

Studenti, kteří byli vystaveni vyšší míře stresu, měli méně takzvaných „natural killer cells“, což jsou buňky zodpovědné za obranu proti nádorům a virovým infekcím. Také u nich došlo k poklesu produkce interferonu gamma (o 90 procent) důležitého pro podporu správné funkce imunitního systému a k snížení počtu T-lymfocytů, bojujících proti infekci.

A aby toho nebylo málo, funkci imunitního systému nepřispívá ani sociální izolace studentů při přípravě na zkoušky, jak prokázal výzkum psychologů Sarah Pressmanové, Sheldona Cohena et al..

Jinými slovy stres způsobuje to, že jste více náchylní k různým nemocem včetně depresí, rakoviny nebo onemocnění srdce. A nemusí jít jen o obavy z toho, jak uspějete u zkoušek. Stejně tak mohou působit i jiné stresové faktory, které zapříčiní to, že se cítíte stejně, jako před náročnou zkouškou.

Jak stresu čelit?

Jak tedy nejen zkouškovému stresu čelit? Při dalších výzkumech Janice Kiecolt-Glaserové a Ronalda Glasera se velmi osvědčila hypnóza a relaxační cvičení. Relaxační cvičení a nebo meditaci však bylo nutno vykonávat poctivě a pravidelně, teprve potom se dostavil výsledek v podobě opětovného zvýšení imunity.

Neméně důležité je každodenní sportování, zdravé sebevědomí, dopřávání si dostatku spánku a aktivního odpočinku. Velmi pozitivní vliv na snížení hladiny stresu má i to, pokud víte, jaký je smysl vašeho života.

Co se týče již zmíněných sociálních vazeb, je spíše než množství přátel důležitá kvalita přátelství. Je lepší mít třeba i méně přátel, ale zato opravdových.

Méně stresu = lepší zdraví

Pokud budete dodržovat alespoň některé ze zmíněných rad, jak snížit stresovou zátěž, bude vaše tělo mnohem méně náchylné k nemocem. Otázkou však zůstává, kdo z nás bude ve zkouškovém období stíhat tyto zásady dodržovat?

(Pozn. Vlivem stresu na zdraví člověka se zabývá obor psychoneuroimu­nologie, který zkoumá, jak způsob našeho myšlení a stres působí na naše zdraví.)

Zdroje
Kiecolt-Glaser, J.K., & Glaser, R. (1993). Mind and immunity. In: D. Goleman & J. Gurin, (Eds.) Mind/Body Medicine. New York: Consumer Reports, 39–59.
Pressman, S.D., Cohen, S., Miller, G. E., Barkin, A., Rabin, B. S., & Treanor, J. J. (2005). Loneliness, social network size, and immune response to influenza vaccination in college freshmen. Health Psychology, 24, 297–306.
Kiecolt-Glaser, J. K., McGuire, L., Robles, T., & Glaser, R. (2002). Psychoneuroim­munology: Psychological influences on immune function and health. Journal of Consulting and Clinical Psychology, 70, 537–547.
http://www.youtube.com/watch?…
American Psychological Association, February 23, 2006, http://www.apa.org/…/immune.aspx
Autor: JU Magazín