Fotografie: Markéta Machová

Je už tradicí, že s příchodem chladného počasí přichází do malého českobudějovického kina Kotva i Mezinárodní festival outdoorových filmů. Co vám výprava do vyhřátého zimního kinosálu přinese a jak festival vůbec vlastně vznikl?

Outdoorový festival je v současnosti jedním z největších putovních festivalů vůbec. Nabízí celou škálu neobvyklých filmů po několik dní a to v dnešní době doslova za hubičku, přičemž cena všech pásem je jednotná. Každou zimu se s tímto festivalem potkáte v bezpočtu českých kin, ale i na Slovensku a nově i v ruské Vologdě. V Českých Budějovicích se letos promítalo od 2. do 4. prosince.

Z historie

Vznik festivalu se datuje do roku 2003. Tehdy se promítalo pouze ve třech českých městech, dnes je jich 35. Celková návštěvnost dosahuje skoro 30 000 diváků. Filmy soutěží ve čtyřech kategoriích, slavnostní vyhlášení vítězů letos proběhne v pražské Lucerně. Kromě velkého množství sponzorů, kteří vše díky svým finančním příspěvkům udržují v chodu, se jedná o přehlídku nejrůznějších zemí, ve kterých se filmy natáčely, ale také lidí a žánrů. A to všechno perfektně sjednocuje pojem „outdoor“.

Co uvidíte?

Podívanou je možné slíbit opravdu zajímavou a nesmírně poutavou. Filmy nejsou omezovány ani rokem vzniku nebo délkou, takže můžete vidět všechno od krátkých dokumentů o šílených adrenalinových sportech až po téměř duchovní vyprávění o velehorách a panenské přírodě pralesa. Outdoorový festival snoubí dohromady rozličné typy neuvěřitelných zážitků a příběhů, jakých se mnohdy téměř bojíme a ke kterým vzhlížíme s úctou a pokorou.

Z každého ročníku a navštíveného pásma si něco odnesete. Zaprvé je to určitě poznání, protože zažijete střet s realitou. Nejde jen o umělecká díla, ale především o naprosto autentická vyprávění cestovatelů, dobrodruhů, sportovců a průkopníků. Jde o lidi, kteří se vydávají za naše vlastní hranice a přinášejí tak něco neuvěřitelného na cestě zpátky. Ať už budou chtít dokázat cokoli, ať už budou jejich destinací tatranské štíty nebo divoké řeky, něco vám určitě předají.

Stačí si vybrat

Festival je tu pro vás každý rok v pravidelných časech a vždy s naprosto originálním a neokoukaným programem. Pásem s obvykle vícero krátkými filmy je hned několik a je jen na vás, které svými tématy zaujmou nejvíc. Letošní cena byla příznivých 80 korun za pásmo. Není to sice žádný Hollywoodský trhák, musíte se přenést přes všechny ty sponzorské znělky na úvod, ale filmy jako tyhle jen tak někde jinde neuvidíte.

A nakonec pro mnohé z vás to bude jistě větší zážitek než kdejaký film s Oscarem. Z outdoorového festivalu dýchá surovost, spanilá krása přírody, ale i nezměrná lidská touha dosáhnout nedosažitelného. Pokud se sami zdráháte okusit všechna ta nebezpečenství, která nám naše země skýtá, nechte se ohromit těmi, kteří je podstoupili za vás. Stačí si počkat na další, již dvanáctý ročník festivalu.