Fotografie: Markéta Machová

Nejoblíbenější seriály studentů JU

Nedávno jsem vás - studenty Jihočeské univerzity - poprosila o vyplnění stručného dotazníku s nekonečným seznamem známých seriálů. Měli jste vybrat, jaké z nich máte nejraději, u jakých plýtváte čas nejčastěji a pak odpovědět i na pár dalších otázek týkajících se vašich „sledovacích zvyků“. A jak to dopadlo?

Předně musím vám všem poděkovat za nadšenou účast. Budu jako Karel Gott, ale opravdu jsem to ani za mák nečekala. Sešlo se vás celkem 709, kteří jste odpověděli (a na tomto čísle vás pravděpodobně společnost Google násilně utnula). Dvakrát takové díky si zaslouží naše nejmenší fakulty Rybářství a ochrany vod a Teologická. Opravdu se nenašla žádná fakulta, která by se nepřidala. Takže dost řečí, jdeme na to!

Předně vaše počty. Prvenství v počtu odevzdaných dotazníků má naše největší fakulta PF. V závěsu za ní se o druhé místo praly ZSF a EF, která nakonec o pouhých deset studentů zvítězila. Rozložení pohlaví studentů pak bylo dosti nerovnoměrné. Ženy zcela válcují muže – těch je totiž pouze necelá pětina respondentů! A není určitě žádného sporu o tom, že se to na výsledcích projevilo.

Studentský seriálový top

Nejsledovanějším seriálem 21. století se podle vašeho mínění stává HIMYM! V těsném souboji o pouhých sedm studentů porazila „Matka“ svého těžkého konkurenta The Big Bang Theory! 60 procent odpovídajících studentů prostě sleduje alespoň jeden z těchto seriálů. O pouhých deset lidí zaostal za druhým místem Doktor House! Výborně si pak vedla ještě Gilmorova děvčata a Dva a půl chlapa.

alt

Mezi top nejsledovanějších seriálů počátku tohoto století můžeme na Jihočeské univerzitě přidat ještě v tomto pořadí sestupně: Odložené případy (Cold Case), Hra o trůny (Game of Thrones), Zoufalé manželky (Desperate Housewives), Upíří deníky (The Vampire Diaries), Sběratelé kostí (Bones), Super drbna (Gossip Girl), Mentalista (The Mentalist), Jmenuju se Earl (My name is Earl), Kriminálka Miami (CSI: Miami), Kriminálka Las Vegas (CSI: Crime Scene Investigation) a Ztraceni (Lost). Myslím, že pozice některých seriálů jasně utvrzuje ženskou početní převahu.

Pořadím na spodních příčkách žebříčku by ale ještě určitě trochu zamíchaly seriály, které se ve výčtu neobjevily. Vy jste je ale pečlivě dopisovali, a tak se ještě zmíníme o kategorii „Ostatní“. Tam jednoznačně kralují tituly: The Originals, Vikings, The Flash, Once Upon a Time, Hart of Dixie.

Klasika a domácí scéna

A co jsme v televizi hltali ještě před pár lety? Výběr seriálů s rokem výroby před letopočtem 2000 byl užší (a chyběly, přiznám se trochu záměrně, některé nekonečné trháky jako „rendžři“, německý ovčák apod.), ale vy jste rozhodli, že zatímco 21 = HIMYM, tak 20 = Friends. Ano, seriálem našeho dospívání jsou bezesporu Přátelé! Na ty se dívalo celých 69 procent odpovídajících studentů.

Jistě jste si všimli, že jeden důležitý seriál ve výčtu zatím chyběl. Je trochu sporný, neboť první díly vyšly už před rokem 2000, ale vysílá se stále a hlavně stále vznikají nové díly. A proto bych ho i přes získání „pouhých“ 66 procent ráda označila za absolutní seriálový top všech dob. Protože se přenesl přes století a baví nás stále a vytrvale – mnoho z nás vlastně celý dosavadní život. Jsou to samozřejmě The Simpsons! Milovaní žlutí Simpsnovi.

Další oblíbené starší seriály z minulého století jsou podle vás: Krok za krokem (Step by step), Čarodějky (Charmed), MASH, Chůva k pohledání (The Nanny), Sex ve městě (Sex and The City), Mr. Bean, Sabrina – mladá čarodějnice, Futurama a Buffy.

A když už jsme je zahrnuli do výzkumu, nezapomeňme na českou produkci. O první místo se shodně se 49 % vaší přízně dělí novější český sitcom Comeback a starší komediální seriál Ranč u Zelené sedmy. Za nimi je pořadí následovné: Bylo nás pět, Četnické humoresky, Ulice a Arabela. Je vidět, že sledovanost českých seriálů nedosahuje takových čísel jako u jejich zahraničních protějšků, nicméně zlé to vůbec není.

Věčně u televize?

Takový běžný student JU si sedne k počítači, pustí si jeden dva díly nějakého sitcomu (mnozí z nás zajisté k jídlu) a tím je jeho denní seriálová porce vyčerpána. Rodiče by byli pyšní! Ale vážně, většina z nás opravdu stráví sledováním seriálů jen asi necelou hodinu denně. Jen 3 % z vás se přiznalo k více jak třem hodinám za den.

alt

A pokud zrovna nesledujeme oddechové sitcomy, tak máme nejradši sci-fi/fantasy a drama nebo rodinné seriály. A téměř čtvrtina z nás se dívá na seriály hlavně v televizi, což je v dnešní době pořád úspěch. Vyšší míra sledovanosti na počítačích se pak podepisuje na další položce – nejčastěji sledujeme seriály s českými titulky, teprve pak následuje dabing (někteří z vás to nevydrželi a napsali, že to pravidelně střídají). Je vidět, že nedáte dopustit na hlasy svých oblíbených herců, ale naši dabéři stále naštěstí nebudou na dietě ze suchých rohlíků. Pár z vás, a jejich jazykové znalosti je nutno ocenit, se dívá v originálním znění bez titulků, jeden z vás dokonce v němčině!

Pak se tu daly do války dvě zajímavé skupiny. O fous vyhráli ti, kteří všechny stažené seriály archivují. Druhá část je maže po zhlédnutí. Nejméně z vás si ukládá jen ty nejlepší epizody (ačkoli čtvrtina je pořád dost). Z toho vyplývá, že na již zhlédnuté seriály se často, nebo alespoň někdy, díváte znova. Není nad opakování, když je to dobré, že?

Trocha vtipných detailů

Aby vám bylo jasno, tak i mezi našimi přírodovědci jsou lidé, jejichž nejoblíbenějším seriálem je Ulice nebo Ordinace. Zatímco všechny „holky z ekonomky“ nekoukají na dívčí seriály, ale i pěkné krváky. Teologové taky nejsou žádní umírnění pánbíčkáři a mezi jejich nejoblíbenější seriály patří mimo jiné Game of Thrones. Jinak se ale těžko soudí, jaký seriál je top na které fakultě. Protože sto lidí, sto chutí. Skoro každý student má jako svůj nejoblíbenější něco krapet jiného.

Ani v dalších otázkách není nijaká očividná souvislost mezi nějakým zvykem a fakultou a je-li tomu tak ve všem, zůstávají všechny ty „fakultní pomluvy“ opravdu jen velice veselými historkami. (Ale víte, jak to je – na každém šprochu pravdy trochu.)

alt

Když shrneme celý sestavený žebříček popularity, ukazuje se mnoho dalších zajímavostí. I student VŠ občas vypíná u českých seriálů jako Rodinná pouta, Ošklivka Katka, Letiště a PanMáma, které minimálně ČSFD považuje za odpad. Naopak co se týče zahraničních seriálů, jdeme obvykle po světových hitech, a nevadí nám stahovat tituly u nás zatím nevysílané, neboť je vždy dost nadšenců, kteří udělají české titulky. Ale máme tu i skupinky „fajnšmekrů“, kteří se pouštějí do méně známých seriálů na ČSFD řazených v žebříčku top 100.

V menšině jsou na JU fanoušci anime. U hraných seriálů je to o dost lepší. A protože každý fandom se někde ukáže, i na naší univerzitě máme pár Whovianů, Sherlocked, pravděpodobně minimálně jednoho WhoLocka a pak i fanoušky Supernatural, Merlina a kdoví, možná i nějaké fanatické Buffistas, Downtonians, Dwarfers, Gleeks, Grimmlins, Sleepyheads, Trekkies… (Jméno svého fandomu už zajisté najdete TADY.)

Něco na příště

Detaily všech otázek si můžete prohlédnout v přiložené galerii. Najdete tam i kompletní žebříček všech seriálů, na které jsem si vzpomněla a o kterých jste hlasovali. A protože jsem vás požádala také o tipy na nějaké nové zajímavé i staré kousky, bude brzo následovat další díl. V něm se konečně dozvíte, jakými seriály byste podle vašich spolužáků měli zahnat nudu.

A na závěr to chce i jednu velkou omluvu fanouškům Skladiště č. 13, mého oblíbeného Leverage, Merlina, Heuréky, Xeny (jak se mi to povedlo?!), Slečny Marplové a dalších několika seriálů, na které jsem i přes prohledávání televizních programů a ČSFD úplně zapomněla, i když je všechny znám. Díky, že vy jste nezapomněli! Vzdejme jim proto hold. A já jsem jen zvědavá, co bude Jihočeská univerzita sledovat za takových 10, 20 let… Co myslíte?