Fotografie: Josef Němec

*Bine ați venit în România* / Vítejte v Rumunsku

Ve čtvrtek 7. května se studenti katedry geografie při Pedagogické fakultě JČU v Českých Budějovicích vrátili z týdenního putování po Maďarsku a Rumunsku, kam se vypravili v rámci předmětu Zahraniční geografická exkurze.

Zhlédli tak nejen krásy Budapeště – hlavního města Maďarska – navštívili i lázeňské městečko a rodiště maďarského skladatele národní hymny Ference Erkela, Gyulu; pronikli do tajů rumunského Banatu, kde žije podstatná menšina Čechů a Slováků; vystoupali do pohoří Retezat s kláštěry a kostely pomalu až v nebesích; ale především zažili množství nezapomenutelných zážitků. Ať už je to přiopitý Rumun, pro kterého si musela přijet sanitka; toulaví psi chodící na zelenou či jako nezapomenutelní průvodci v horách; netradiční polévka pomalu s celým kuřetem v každé misce; okradení hotelovým personálem; dva dominantní hudební večery s vrcholnou skladbou – My jsme potichu,… atd.

Celkově byla exkurze hodnocena vcelku kladně, i přes těch 42 hodin strávených v autobuse, a byly snad smazány předsudky vůči Rumunsku. Příští rok by se mohli studenti znovu vypravit do ciziny, tentokrát by to snad mohla být Černé hora a Albánie anebo západní Ukrajina.