Leginy zakoupeny, teď už jen vyběhnout!

Fotografie: Barbora Píchová

Běháte rádi a pravidelně, ale poslední dobou nemáte tu správnou energii a vaše oblíbená trasa už vás předem unavuje? Nebo jste si teď na jaře řekli, že zhubnete do plavek (stejně jako každý rok) a tudíž už konečně začnete běhat?

V obou případech potřebujete pro běhání motivaci. V prvním zmíněném případě je nejlepší motivací nová běžecká trasa, v druhém případě prostě jen běžecká trasa a možná ještě nové barevné leginy. Běhání je už dnes naprosto masovou záležitostí, takže výběr padnoucího a krásného běžeckého oblečku je mnohem jednodušší než sehnat pohodlné džíny. S výběrem trasy už je to horší. Nikdo většinou nechce běhat pořád dokola tu samou trasu, protože to po jisté době vede běžce k ustrnutí na stejném čase a výkonu. Pokud běháte hodně a pravidelně, vysedávání nad mapou u počítače a hledání nových obměn vašich běžeckých cest vás může nudit a zabírat váš drahocenný čas vymezený na běhání. Ale pokud teprve běhat začínáte, plánování vás nejspíš baví, ale zkrátka nevíte kudy běžet, aby váš začátečnický běžecký styl, rudé tváře a lapání po dechu nevidělo celé sídliště.

Já se přiznám, že tuto běžeckou přípravu nepodceňuji a zatím mne velice baví. Běhám často, a tak ráda obměňuji a běžecky poznávám nové kouty a kochám se krajinou (na posledním výběhu se mi v lese přes cestu klikatila zmije – zaběhla jsem v rekordním čase). Vždycky mě to totiž najednou více baví a uběhnu klidně deset kilometrů, aniž bych o tom věděla. Proto se s vámi podělím o nějaké běžecké okruhy v naší krásné jihočeské metropoli.

1. Variace se Stromovkou

alt 4 kilometrová trasa

Když vybíháte od kolejí, dejte se přes naši koňskou louku Na Sádky, tam na křižovatce rovně do ulice Na Zlaté Stoce a za chvilku jste ve Stromovce. Právě za sebou máte něco málo přes půl kilometru, takže popřemýšlejte, na kolik kilometrů dnes máte síly a náladu. Cestiček ve Stromovce je mnoho a tudíž i mnoho kilometrových variant. Když oběhnete park takzvaně kolem dokola po nejkrajnější možné pěšině, zakroužíte zpět do ulice Na Zlaté Stoce a pak vzhůru ke kolejím, jste na krásných 4 kilometrech.

alt 5 kilometrová trasa

O kilometr delší variantou je stejný začátek, jen Stromovku proběhnou přímo a to kolem rybníka Bagr. Poběžíte směrem k hlavní silnici Litvínovická, kde uvidíte mostík přes silnici, přes který se dáte. Tam vás čeká mírné stoupání, což je skvělé na fyzičku. Na konci mostu se držíte vlevo, kde seběhnete schody, vydáte se kus kolem silnice směr centrum a asfaltový chodník už vás vede k řece, kde se dáte doprava čili směrem z centra. Jakmile spatříte první most přes řeku, ocitáte se U Lučního jezu, most přebíháte a za ním se pro změnu vracíte směrem do centra. Tady se nemůžete ztratit, stezka vás vyvrhne u zimního stadionu, kde se dáte po prvním možném mostu pro pěší doleva a pak už jen kolem sportovní haly přes most Na Dlouhé louce ke Kauflandu a rychle do sprchy na koleje.

alt 6 kilometrová trasa

Šestikilometrová verze je stejná, jen to u zimního stadionu nebudete hnát přes most a na koleje, ale směrem ke hvězdárně. Pokocháte se Zátkovým nábřežím, přes Železný most se dáte do centra, proběhnete kolem podniku Maxim, kam možná večer zajdete oslavit „svých 6km“, propletete se ulicí Radniční, Česká, Hroznová a po Zátkově nábřeží směr Sokolák. Na Sokoláku nesednete na lavičku za kamarády, ale po Dlouhém mostu přeběhnete opět do Stromovky a poté už jen naše oblíbená „cílová rovinka“ ke kolejím.

Tyto varianty mají mnoho výhod – ve Stromovce poběžíte hodně rychle, aby vás neobtěžovali opilci, kolem řeky vám to půjde samo, protože to je naprostá rovina, přes centrum to vezmete sprintem, jelikož budete chtít vypadat sexy a děsně zkušeně, na Sokoláku oznámíte kamarádům, že večer přijdete „popít“ a u Kauflandu můžete na chvíli vypnout stopky a jít si nakoupit zásoby na večer.

2. Kolem řeky až kam zbudou síly

alt Kolem Vltavy

Ideálním startpointem je parkoviště před Fitness Pouzar. V případě, že máte automobil, v klidu zde zaparkujete a připravíte se na běh. Pokud pojedete autobusem, vystupte na zastávce Vltava Střed a k místu výběhu dojdete za pár minut. Od „Pouzara“ se dáte podchodem pod hlavní silnici a vystoupáte po stezce na křižovatku. Zde se můžete dát ihned doleva nebo přeběhnete most a pokračovat pak budete stejným směrem, ale po druhém klidnějším břehu Vltavy.

alt Kolem Vltavy na inlinech

Frekventovaná stezka na levém břehu vás zavede k přístavu, do Bavorovic nebo až na Hlubokou. Nejedná se o okruh, takže výhodou je, že když už nemůžete, lze se otočit a pomalu běžet zpět. Pro představu, pokud od Pouzara doběhnete k přístavu a zpět, jste na krásných 6 kilometrech. Trasu tedy zkracujte či prodlužujte podle svých sil. Tuto trasu také doporučuji zejména na inline – do Bavorovic a zpět lehkých 10 kilometrů, na Hlubokou ke sportovnímu areálu a zpět 16 kilometrů.

Pokud chcete svou běžeckou kariéru osvěžit, motivovat se na další běžecké tréninky a nebo mít záminku koupit si nový běžecký komplet a vyfotit se v něm se svým startovním číslem, můžete se přihlásit na následující závod v Českých Budějovicích:

6.6.2015 – Mattoni České Budějovice Half Marathon 2015 a DM rodinný běh

Přeji vám mnoho běžecké radosti, naběhaných kilometrů a zážitků z výběhů. Běhu zdar.