Fotografie: Kateřina Petříková

Kouzlo chia semínek

Zdravý životní styl je v dnešní době velmi populární. A to je jedině dobře, protože zdraví je to jediné, co si za peníze nekoupíme. Co si však za peníze koupit můžeme, jsou produkty, které nám ke zdraví a fyzické i psychické síle dopomohou. Do popředí se teď dostávají plody Šalvěje hispánské – Chia seeds (čia semínka).

Co to je?

Tato rostlina pochází ze Střední a Latinské Ameriky a je obtížné ji pěstovat. Chia semínka jsou tudíž velmi ceněná a vzácná. Chia semínka patřila k jedné ze základních potravin Aztéků a indiánů, kterým dopomáhala k dobré fyzické kondici. Zajímavostí je, že se semínka krom potravy používala také jako platidlo. I to svědčí o jejich vysoké hodnotě.

Pokud hledáte PŘÍRODNÍ a opravdu vydatný zdroj proteinů, mastných kyselin (působících na správnou funkci kardiovaskulárního systému), sacharidů a antioxidantů, chia semínka jsou to pravé ořechové. Nejen, že obsahují obrovské množství potřebných látek, ale jsou i velmi hydrofilní (dokáží vázat vodu). A to až tak, že zvětší svůj objem 12×. Díky tomu je naše tělo zevnitř hydratováno. Správná hydratace má pozitivní účinky na fyzickou zátěž a také snižuje množství hladiny cukru a tuku v krvi.

Pokud se staráte o své zdraví, pokud hubnete nebo pokud potřebujete srovnat nervy do latě, chia seeds jsou tu pro vás! Já si semínka oblíbila. Je sice pravda, že na sobě zatím nepozoruji nějaké fyzické ani psychické zlepšení, ale znáte to – vím, že by to mělo fungovat, tak to jím. Alespoň pro dobrý pocit.

Recepty z chia seeds

A abych vám tu jen nebásnila o super síle této plodiny, mám pro vás tip na velmi dobré a zdravé recepty, které si z nich můžete udělat. Já mám odzkoušenou kaši, smoothie a pudink.

Velkou výhodou je, že plody Šalvěje hispánské nemají specifickou chuť. Můžete je tedy přidávat kamkoliv vás napadne a chuť se nezmění. U kaše a ani u smoothie nečekejte nějaký super recept. Udělám si ovesnou kaši, respektive smoothie dle chutě a surovin, a pak tam nasypu semínka.

Ovesnou kaši udělám tak, že uvařím ovesné vločky ve vodě a přidám javorový sirup, skořici, rozinky a náš zázrak – semínka chia. Mé nejoblíbenější smoothie obsahuje banán, bílý jogurt, trochu vody, skořici, trochu ovesných vloček a chia semínka.

alt Ovesná kaše

Semínka nechám chvíli nabobtnat a je hotovo. U kaše bych si změny konzistence nevšimla, ale u smoothie ano. Není to tak tekuté a docela hodně se to táhne. Je to trošku slizké, ale jak už jsem napsala, semínka jsou bez chuti, tudíž vám to váš oblíbený nápoj rozhodně nezkazí.

A jak na zdravý Chia pudink?

Je to lehké a potřebujeme jen několik ingrediencí:

  • chia semínka
  • kokos
  • kokosové, mandlové či sójové mléko
  • ovoce dle chuti
alt Suroviny na přípravu chia pudinku

V mističce smícháme kokos a chia semínka v poměru 1:1. Tuto směs zalijeme námi vybraným mlékem (doporučuji kokosové). Dáme do lednice a počkáme dvě hodinky. Ze směsi se stane pudinková konzistence a my se můžeme na zdravou pochoutku vrhnout.

Doufám, že chia semínkům přijdete na chuť a uděláte tak něco pro svoje tělo i mysl. Myslím, že je mnohem lepší jíst dobré jídlo obsahující přírodní zdroj energie, které před zkouškami, státnicemi a jinými důležitými událostmi není nikdy dost, než pít nezdravé energy drinky a dopovat se kávou.

Dobrou chuť!

Autor: JU Magazín