Fotografie: Lynxxi

Ve středu 26. 2. v ArtIGY proběhl finálový večer druhého ročníku Miss JU. Na akci nechyběli ani reportéři JU Magazínu. Proč se zahájení protáhlo, kdo usedl v porotě, která dívka získala tři šerpy a jak soutěž hodnotí loňská vítězka Jitka Volná? Čtěte víc!

Kompletní fotogalerie z finálového večera ZDE

Dostaneme se na tak vysokou laťku, kterou nastavil přechozí ročník? Splníme očekávání diváků? Přijde dostatečný počet lidí? Takové otázky si až do středečního večera kladli hlavní organizátoři akce Veronika Hrabáčová a Nguyen Manh Phuc. Soutěž Miss JU vznikla minulý rok na Ekonomické fakultě, jakožto projekt předmětu logistika. Tak velkolepou akci, jakým předchozí ročník bezesporu byl, nikdo nečekal – tehdy se přišlo podívat téměř 400 hostů a výtěžek z večera ve výši 55 000 Kč putoval na občanské sdružení Švagr.

DILEMA S POROTOU

Pokud jde o velkolepost, letos tomu nebylo jinak. Počet hostů se sice zastavil na čísle 300, ale vytěžená částka téměř dorovnala tu předchozí – tentokrát bude Švagr bohatší o 45 000 Kč. „Lidí sice přišlo trochu méně, než minulý rok, a jsme si vědomi, že je to z důvodu propagace. Tu jsme letos bohužel lehce podcenili. I přesto ale bylo ArtIGY slušně zaplněné a vybraná suma vysoká,“ míní Veronika Hrabáčová. Organizátoři také do poslední chvíle zvažovali, kdo by měl usednout do křesel poroty. Rektor Libor Grubhoffer, loňská vítězka Jitka Volná a módní návrhář Lukáš Bartoň byli jasnými kandidáty, ohledně pozvání jednotlivých děkanů ale stále váhali.

„Máme totiž takové dilema. Připadá nám nevhodné vybrat jen některé děkany a jiné do poroty nepozvat. Lidi zase budou řešit, že každý děkan podpoří studentku ze svojí fakulty,“ vyjádřila se Veronika během ledna. Jak je vidno, děkani jednotlivých fakult nakonec mezi porotce pozváni nebyli a místo nich usedli sponzoři a další lidé, které byli s Miss JU v úzkém spojení – Radek Papáček za autorizovaný salon Hyundai Fischer CZ, Martin Štolka jakožto ředitel hotelu Clarion Congress České Budějovice, Lenka Kotlárová za Studio21, Martin Zborník za OS Švagr a Šárka Žlábková – módní návrhářka a Vicemiss JU 2013.

NEPOSLUŠNÉ PUBLIKUM?

Skandáluchtivé čtenáře musím zklamat – žádné pády z dvaceticenti­metrových podpatků, nechtěné odhalení choulostivých částí těla ani vyvrknuté kotníky se nekonaly. Přesto se večer bez drobných nedostatků neobešel.

V 19 hodin, kdy bylo na programu oficiální zahájení a následně první disciplína, hosté stále bezstarostně korzovali po sále, případně popíjeli na baru nebo dokonce teprve stáli frontu u šaten. „Hosté se začali pouštět do sálu až ve tři čtvrtě na sedm pro mne z neznámých a nepochopitelných důvodů. To způsobilo opožděný začátek akce, jelikož nějaký čas trvá, než se hosté usadí a koupí si pití,“ komentuje situaci organizátorka Veronika Hrabáčová. „Nenazval bych to komplikací. Zahájení se protáhlo z běžného důvodu. Chtěli jsme počkat, až se všichni hosté usadí. Stál jsem na začátku akce u vchodu, kde jsem vítal sponzory a partnery naší akce“, vysvětluje Nguyen Manh Phuc.

Moderátor tedy nastoupil na scénu až v 19,30, ale bohužel se mu nepodařilo přimět všechny hosty, aby se z baru (případně z dalších míst sálu) přesunuli na svá místa a přestali mezi sebou konverzovat. Jejich pozornost upoutala až první disciplína, kdy se předvedly všechny finalistky v oblečení ve slušivém country stylu – hnědých kraťasech, košili a kovbojském klobouku.

TANEC, ZPĚV I JUMPING

Novinkou byla letos volná disciplína, u které mohly dívky projevit své zájmy a dovednosti. Nejčastěji se v této disciplíně zpívalo a tancovalo. Vyjímkou byla Štěpánka Dudová, která si zahrála na reportérku a vedla ve španělštině rozhovor s fotbalistou. Andrea Vachalíková pro změnu ukázala netradiční sport, takzvaný jumping – ovšem nikoliv boungee jumping, ale jakési „řízené“ skákání na trampolíně do rytmu hudby, které vypadalo velmi efektně. Michaela Junová dokonce četla svůj vlastní fejeton o vlivu reklam.

V rámci doprovodného programu vystoupila dívčí taneční skupina NG Dance Group, dále Alena Smolíková s fenkou border kolie Jerry, která předvedla excelentní výkon zvaný dogdancing včetně panáčkování na zádech paničky či jakési psí stojky. Jako poslední bylo působivé kreslení světlem – takzvané Light Art – které diváci sledovali na velké promítací ploše nad pódiem.

ČTYŘKA TŘIKRÁT VÍTĚZÍ

Nebylo velkým překvapením, že Miss sympatie vyhrála dívka s číslem čtyři, usměvavá studentka Ekonomické fakulty Veronika Stýskalová. Diváky si získala svým příjemným a nenuceným vystupováním. A nejen diváky – její šarm ocenila i porota, která ji zvolila jako vhodnou reprezentantku krásy a inteligence, tedy právoplatnou Miss Jihočeské univerzity. Veronika však obdržela i třetí šerpu Miss internet jako vítězka hlasování na webu před zahájením soutěže. Třikrát se tedy potvrdilo, že korunka je na správné hlavě. Při udělování šerpy pro 1. Vicemiss se od Ekonomické fakulty nevzdálíme, získala ji totiž Andrea Vachalíková. Třetí stupínek obsadila zástupkyně Filozofické fakulty Štěpánka Dudová.

Až na počáteční chaos a ne příliš svižný začátek se publikum dobře bavilo. Za hlasitého pokřiku podporoval každý stůl svou finalistku, a čím byl večer starší, tím rostlo napětí. Když rektor Libor Grubhoffer vyhlašoval jména vítězek, diváky jistě neminul pocit obdivu z vydařené akce, díky které se vytěžila hodnotná částka putující na dobrou věc. Úderem jedenácté hodiny se společnost rozcházela. Někteří mířili rovnou do svých domovů, jiní upřednostnili ještě malé posezení na baru se sklenkou něčeho ostřejšího a následnou afterparty.

Organizátor Phuc: „Myslím, že diváky jsme nezklamali“

„Můj osobní pocit je více než dobrý. Určitě jsme měli opět pár nedostatků, ze kterých si beru ponaučení do dalšího roku. Nicméně nám šlo o celkový dojem a ten se, myslím, vydařil. Ohlasy hostů, sponzorů, partnerů a porotců byly pozitivní, koneckonců sami řekli, že jsme opět posunuli laťku o kousek výš,“ shrnuje finálový večer Phuc, který dokonce zaslechl jednoho z důležitých partnerů projektu pří následujícím výroku: „Na to, že je to jenom studentská akce, tak to má fakt úroveň oproti jiným akcím, kteří organizují profesionálové.

Veroniku Hrabáčovou těší především to, že se jim podle zpětné vazby zúčastněných podařilo překonat úroveň předchozího ročníku. „Přesně o to jsme se snažili. Musím také zdůraznit, že za oba ročníky jsme občanskému sdružení Švagr věnovali dohromady 100 000 Kč – a to je více než opravdu moc krásná částka.“ A jak soutěž hodnotí loňská vítězka?

Miss JU 2013 Jitka Volná: „Kvůli zrzavým vlasům jsem upoutávala pozornost“

Co pro tebe znamenalo být úřadující Miss JU 2013?

Znamenalo to určitě více pozornosti, ať už chtěné nebo nechtěné. Díky zrzavým vlasům jsem úplně nezapadla do davu, takže v menze nebo okolí kampusu bylo dost zvídavých pohledů.

Jaké bylo tentokrát sledovat soutěž z druhé strany?

Bylo zvláštní vidět celý proces ze strany porotcovské, občas jsem měla chuť se k holkám přidat. Jinak to byla příjemná změna, u které odpadl soutěžní stres.

Jaký jsi měla celkový dojem z finálového večera?

Celkový dojem je pozitivní a jsem ráda, že kvalita se zvýšila. Vyzdvihla bych připravenost slečen a fakt, že nic nepodcenily. Také píli a úsilí pořadatelů, kteří měli před sebou opět nelehký úkol a zvládli jej. Negativně by se daly snad hodnotit delší čekací prostoje, ale ty na celkovém dojmu neubraly.

Která z dívek byla tvou favoritkou?

Má favoritka vyhrála, takže to zastínilo chmurné myšlenky na to, že tímto večerem předávám korunku jiné slečně. Jsem ráda, že jsem ji mohla předat Veronice, protože právě tahle slečna splňuje všechny předpoklady, které by měla Miss JU mít.

Autor: JU Magazín