Fotografie: Markéta Machová

Jak žít levněji: Co na sebe?

Nudismus ještě není natolik oblíbený, aby nebylo nutné rozepisovat se o tom, jak ušetřit za oblečení. Druhý díl našeho spořícího seriálu je tady, a chronický nákupčí „hadříků a bižu“ vám poradí, jak vyzrát na nákup předražených nekvalitních materiálů z Číny a Thajska, ze kterých už na pultech trčí nitě.

Nekonečnými nákupními maratony jsou pověstné hlavně dámy. Jejich pánské protějšky je leda zmučeně následují, pod vousy reptají, nosí do kabinky větší čísla, protože jejich drahá polovička zase přecenila obvod svého pasu, a tahají kilové měkké tašky. Jenže jednou za čas potřebujeme všichni náhradu za rozedrané džíny. Jak to ale udělat, abychom za nový model zbytečně nevyhodili majlant?

Kam vyrazit a kdy?

To je kapitola sama o sobě, daly by se tu jistě vyprávět romány. Všude jsou mraky obchodů a obchodních domů, ale často nejde ani tak o to, do jakého půjdete, ale kdy. Podzim, hlavně období mezi zářím a listopadem, je obecně doba slev na letní kolekce. V lednu a únoru pak následují povánoční a uprostřed prázdnin letní výprodeje. A i když je možná divné kupovat si novou sukni na podzim, péřovou bundu na jaře a oboje nosit až o půl roku později, rozhodně se to vyplatí! Každý rok jsou ale výprodeje v jednotlivých obdobích různě silné, proto můžete jeden rok nakoupit lépe po Vánocích a jiný zase na konci léta.

alt

A co v Českých Budějovicích? Kam se vydat? Pokud máte rádi módu, nebo alespoň procházky v historickém centru vašeho studentského města, choďte pravidelně ve volných chvílích přes Lannovu třídu. Obchody mají různé triky jak přitáhnout zákazníky, a jedním z nich jsou nečekané jedno až dvoudenní slevy, například 30 % na vše. Pokud se trefíte do správného dne, můžete výborně nakoupit. Některé prodejny navíc občas díky svým vysoko nasazeným cenám skončí v likvidaci. A když se chce obchodník zboží zbavit rychle, tak ho zákonitě hodně zlevní.

V řetězci H&M a Gate už ale najdete i téměř stálé sekce s výprodejem, kde seženete oblečení z nedávné kolekce i s více než poloviční slevou. A to už je jiná písnička, když to tričko nestojí 500 ale 150. Stejně tak obchod Cropp Town (v Mercury centru v patře) má jednu úžasnou vlastnost – tričko, které si tam vyhlédnete, seženete o půl roku později až o 70 % levněji a nový kus oblečení za 69 korun udělá opravdu radost.

A zatímco dámy budou klidně běhat po krámech den co den, své muže aby tam tahaly traktorem a stejně bez úspěchu. Naštěstí i jim už začaly řetězce vycházet vstříc. Pokud tedy kategoricky odmítáte procházet jeden obchod za druhým, počkejte si na akce v Kenvelo. Pravidelně se tu potkáte s velice oblíbeným „nakup za 2000, zaplať jen 1000“. A to si pak můžete vybavit celou skříň, jen to fikne. Kenvelo je obecně jedna ze značek k pánům přívětivých a málokdo ví, že jde o původem českou společnost.

Na cestách a vlnách internetu

Další výprodeje jsou i v řetězcích, které má možná mnoho z vás po cestě domů. Třeba obchody v Praze přímo na hlavním nádraží. Co se šperků týče, doporučit se dají jak řetězce Claire´s, tak I am, ale hlavně Six. Krámek je přímo pod panelem s odjezdy vlaků a vždy se tam najde stojánek se zlevněnými věcmi, jež se hlavně na podzim značně rozrůstá. Oblečení pak seženete vedle v Camaieu (kde je ovšem kolikrát draho i po slevě), o patro níž Tally Weijl, což je značka, kterou najdete také v našem univerzitním městě v IGY centru na Pražské ulici.

Obě dvě velká českobudějovická obchodní centra – jak IGY, tak Mercury – také na svých webových stránkách pravidelně zveřejňují informace o akcích ve svých obchodech, tudíž není nutné chodit stále naslepo přes město a zkoušet, zda to zrovna daný den vyjde, nebo se vrátíte s prázdnou. O těch nejlepších a dlouhodobějších slevách budete mít vždy přehled už z domova. A když už slevy jsou, raději příliš nemeškejte, protože cokoli s nálepkou „zlevněno“ velice rychle mizí a to hlavně v žádaných středních velikostech.

Místo tržnice raději eBay

alt

Velké slevové akce ve značkových obchodech dnes už válcují kdysi tak oblíbené vietnamské tržnice. Jejich zboží se už často ani kvalitou ani cenou nerovná značkovému výprodeji, což vám i sami vietnamští obchodníci potvrdí. Problém jsou hlavně nehezké barvy, střihy a asijské velikosti, které jsou menší než evropské. Pokud však chcete sehnat zboží z Asie levně jako kdysi, raději místo kamenných obchodů vyzkoušejte eBay.

Na tomto portálu najdete především šperky a módní doplňky v řádu pouhých desítek korun a poštovné mnohdy nemusíte vůbec platit. Dostanete zde kolikrát zcela identické výrobky jako ze značkového obchodu (například šperky řetězce ZARA, Kik a Six) jen za mnohem méně peněz. Vždy ale pečlivě čtěte popis produktu, kontrolujte fotky, věrohodnost prodejce a náklady na poštovné, pokud jsou. Reklamovat přes půl světa totiž není zrovna jednoduché. Dodací doba se u výrobků z Asie pohybuje mezi 20–40 dny, takže je také nutná trpělivost. A pozor, všechno se obvykle platí předem a je nutné zřídit si takzvaný PayPal účet, který zajistí bezpečný převod peněz z vašeho na cizí účet.

Kdy být opatrný?

Největší zlo výprodejů jsou skryté vady a potom obecně boty. Než si cokoli koupíte, vždy si daný výrobek opravdu pečlivě prohlédněte, zkontrolujte pevnost švů, počet knoflíků a zda nezadrhává zip. Pár nitek trčících ven není žádná tragédie, to se stává i u drahého oblečení, ale schovaná díra nebo skvrna, která nepůjde vyprat, to už je jiná pohádka. Přesto se nebojte výrobek s drobnou vadou koupit, pokud stojí opravdu málo a vy jste si jistí, že daný neduh jednoduše vyspravíte.

A teď proč boty? Čím déle nakupuji, tím víc si uvědomuji, že se jedná pravděpodobně o jedinou položku, na které se v našich podmínkách nevyplácí šetřit. O keckách za pár korun nemluvím, ale koupit si zimní boty pod tisíc, které přežijí celou sezónu, je kumšt. V zásadě nejdéle vydrží dražší obuv z pravé kůže, ačkoli přiznávám, že vyměnit pak v reklamaci ty zničené zimní kozačky za tři páry nových letních balerín, také není od věci.

Stačí změnit přístup

alt

A když už stojíte u regálu, je dobré mít správnou taktiku, což je ta úplně nejdůležitější věc. Ta spočívá v „osobním ceníku“ čili nastavit si hraniční částky, které v případě, že před vámi neleží opravdu špičkový kousek oblečení, nepřekročíte. Sehnat do dvou set korun sukni, košili a halenku, do dvou set padesáti svetr, do pěti set kalhoty a do sto padesáti korun tričko není kupodivu žádný problém. Nesmíte ale bezhlavě brát to první, co uvidíte. V šatníku mi leží i úplně nové džíny a top z Camaieu, každé za 79 korun, a co se týče bižuterie, tak šest párů náušnic za 30 korun už se mi taky povedlo najít.

Pamatujte si, že šikovné dámy umí najít poklady i v sekáčích, malé rozparky na zlevněném oblečení se dají vždycky spravit a tepláky od Vietnamců slouží stejně dobře jako ty značkové. Základem je tedy být ve správný čas na správném místě, trochu sledovat pohyb cen v obchodech a občas prostě věnovat jedno dopoledne jejich bedlivému procházení. Pak vždycky ulovíte. A co ušetříte na obyčejném oblečení, můžete pak už bez výčitek utratit za krásný drahý zimní kabát.

Autor: JU Magazín