Fotografie: Martina Hadáčková

Taky znáte ten pocit, kdy sedíme doma u počítače a dojde vám, že byste měli spíš být někde venku, hýbat se, poznávat okolí, utvářet si zážitky? Kor když vidíte všechny kolem, jak chodí běhat, jezdí na kole a vyrážejí na výlety. Co dělat, když jste stejný antisportovní typ jako já?

Běh mi nikdy nic neříkal. Když jsem se přemohla nasadit běžecké boty, moje, ač nekuřácké, plíce rády přestávaly dobře fungovat. Pokud nechci přijít o své drahé kolo, tak ho do Českých Budějovic ani vozit nebudu a kolektivní sporty jsem nikdy moc nemusela. Říkáte si, že se v tomhle alespoň z velké části vidíte? To je dobře, protože tenhle článek by vám mohl pomoci zvednout se ze židle a s minimálním fyzickým úsilím rozhýbat svoje lenivé studentské tělo, objevit dobrodružného ducha a nabrat energii z matky přírody.

Chůze. To je, oč tu běží.

Taková procházka nikdy nikomu ještě neuškodila. Můžeme jít sami, můžeme jít s kamarády. Chůze je zdravá jak pro naše tělo, tak i pro naši duši. A jestli vás už (stejně jako mě) nebaví chodit mezi davy lidí, které se nahromadí u řeky, jen co vysvitne Slunce, vyražme společně za hranice Českých Budějovic. Na každé místo se dá vždy dojít pěšky, na některé se rozhodnete dojet autem nebo autobusem. Volba je na vás. Pokud se ale rozhodnete vyrazit, určitě se dozvíte a objevíte něco nového. Ráda bych vám doporučila tipy na pěší výlety do okolí, které jsem sama absolvovala. Všechna místa jsou volně přístupná.

Tip č. 1 – Locus perennis

alt Locus perennis – pomník

Lišov. Určitě jste už o existenci tohoto městečka zaslechli, ale je na něm vůbec něco zajímavého krom lišáckého jména? V blízkém okolí se nachází jedna zajímavost, která nese název Locus perennis. Pro lepší zapamatování je asi vhodnější další označení „Věčné místo“. Jedná se o významnou technickou památku, jeden ze sedmi základních bodů výškového měření v bývalém Rakousku-Uhersku. Více se můžete dočíst na informační tabuli. Celé místo nám nabízí relativně klidné, zelené okolí spolu s posezením a ohništěm.

Kudy tudy na Věčné místo? Klikněte zde pro náhled na mapě.

Procházky

V tomto případě musíme vždy popojet autobusem. Cesty nás vyjdou na studenské jízdné okolo 40 Kč (tam i zpět) a frekvence autobusů, které míří na Lišov, je hodně vysoká.

ČB, nádraží → Jivno, Na Klaudě → poté 600 m po silnici směr Lišov na parkoviště u lesa → vjezd do lesa se závorou nás zavede na červenou tur. značku a ta už rovnou k pomníku (250 m)

ČB, nádraží → Lišov, Přívorka → poté 2 km po červené turistické značce

Túra

MHD (linky 6 a 10) popojedeme na zastávku Dobrá Voda u Českých Budějovic, točna → po červené turistické značce (9 km)

Trasa zabere okolo tří hodin a půjde se převážně do kopce, za to nám ale bude naše tělo vděčné za pohyb a večer se bude krásně usínat.

Tip č. 2 – Maškovec

alt Lepší něco, než-li nic. Zbytky zaniklého hradu Maškovec.

Jedná se o zříceninu hradu ze 14. století nacházející se za Boršovem nad Vltavou. Je to opravdu zřícená zřícenina, nečekejte krásné zdi, ale jen náznaky a zbytky. O to víc čekejte od okolí, které nám díky 35 m vysoké skalní stěně a řece Vltavě nabídne překrásnou podívanou. Na romantickou procházku ve dvou je to ideální. Rozhodně ale sáhněte po pořádných botách, protože vás budou čekat převážně nezpevněné lesní cesty.

Kudy tudy na Maškovec? Klikněte zde pro náhled na mapě

Procházka, pro někoho túra

Musíme zde popojet spojem MHD až na konečnou stanici. Jede přímo od školy, ale pozor, od zastávky Rožnov je tarifní zóna 2.

MHD (linka 7) → Boršov nad Vltavou, Březí → od zastávky nás povede modrá turistická značka až přímo k zřícenině (2,5 km)

Tip č. 2 – Hrádek u Purkarce

alt Tip 3 – Zřícenina Hrádku u Purkarce

Pokud chcete vidět více zachovalých zdí než na Maškovci, určitě vyrazte na další zříceninu, která leží u obce Purkarec. Po kopcovitém terénu k ní vede cyklostezka. Vše je zasazené opět v krásné přírodě. Hrádek, často nazývaný také Karlův Hrádek, založil ve 14. století Karel IV. Více informací nám nabídne informační tabule přímo na místě.

Kudy tudy na Hrádek u Purkarce? Klikněte zde pro zobrazení na mapě.

Procházka

Autem do obce Purkarec → 2,2 km po červené turistické značce

Túra

Autobusem do Hluboké nad Vltavou → cca 8 km po červené turistické značce

Tak co, vyrazíte za hranice Českých Budějovic? ;-)

A pokud jste mnohem větší nadšenci po pochodování přírodou, doporučuji občas nahlédnout na web KČT ČB.