Fotografie: Oficiální fotka

Jelikož několik měsíců sleduji britskou autorku Rosamund Luptonovou – samozřejmě jen její oficiální facebookovský profil – a již potřetí jsem byl přímo nadšen z její knihy, proto jsem neváhal a napsal jí děkovný email. Byla velice potěšená a svolila, že mi odpoví na mé otázky.

Blíží se konec října, jak budete trávit zbylý podzimní čas?

Letošní podzim věnuji k přemýšlení nad novým románem. Samozřejmě ale také vyrazím na dlouhé procházky do přírody a budu zapalovat oheň v našem útulném krbu.

Těšíte se na Vánoce?

Miluji vánoční čas! Držíme během nich i mnoho tradic, a to jak starých tak i nových. Mnoho lidí u nás o svátcích zůstává, pokud tedy chtějí, a několik jich přijde jen na sváteční den. Pro každého mám pak vyrobenou vlastní vánoční ponožku, kterou jim rozdám během oběda.

Máte na svém kontě tři knihy – Sestru (česky 2012), V plamenech (česky 2013) a Dokonalé ticho (česky 2016). Ta poslední se věnuje neslyšící Ruby. Proč jste zvolila právě tuhle hrdinku?

Vybrala jsem si Ruby, protože i já jsem se v jejím věku potýkala s nedoslýchavostí a částečnou hluchotou. Zajímal mě proto pohled podobných lidí na svět kolem nich a také to, jak vidí a vnímají vlastní jazyk.

Většina knihy Dokonalé ticho se odehrává na Aljašce. Jak náročná byla příprava? A vyrazila jste do tohoto cípu světa?

Samozřejmě to náročné bylo. Strávila jsem množství hodin vyhledáváním informací, především o Aljašce, kterou jsem také nakonec navštívila.

Vzpomenete si ještě na úplně první knihu? Jak dlouho jste ji tvořila?

Trvalo to mnoho let, než jsem svou prvotinu s názvem Sestra napsala. Naštěstí jsem v té době nemusela s ničím spěchat, neexistoval pro mě žádný deadline nebo nedej bože vydavatelský termín, který by mě strašil a zároveň popoháněl dopředu.

Píšete každý den?

Určitě ne, i když se o to velice snažím. Mnoho času mi zabere rodina a přátelé, což je tak správně.

Na co se můžeme od vás ještě těšit? Už píšete něco nového?

Právě jsem na úplném začátku, jelikož mám v hlavě několik nápadů a myšlenek. Ale až se přiblížím ke zdárnému konci, určitě dám vědět na svém facebookovském profilu.

Děkuji ještě jednou Rosamund Luptonové, že mi poskytla rozhovor a že píše tak skvělé knihy, a také své kolegyni Hance Volfové, která mi vypomohla s překladem. Rozhovor vznikl ve spolupráci s blogem na iDNES.cz.

Autor: JU Magazín